АНАЛИЗИ
Борисов лобира за F-16 за комисионна!
Преди дни в страната ни гостува заместник държавният секретар на САЩ Джон Съливан, който на брифинг след среща с външния ни министър Екатерина Захариева обясни на обществеността колко е важно страната ни да закупи американски изтребители F-16 блок 72-Viper.V. От своя страна премиерът Борисов, находящ се в Брюксел по време на срещата на Съливан със Захариева, също се изказа по въпроса с едно засукано изявление. Той припомни, че изборът на вида изтребители за купуване се прави от „комисии, които разглеждат тези оферти“, но и добави:“По никакъв начин не се меся, дебело подчертавам“.
В същото това изявление обаче той безспорно си се намеси, като започна да намеква недвусмислено, че изтребителят, който трябва да се закупи, е американският F-16. Старите „Юрофайтър“ и новите „Грипен“ не ставали, така му казали наши летци-изтребители. От което става ясно, че той лично е провеждал консултации с летци (а не с техните шефове – генералите), обаче не ни светва с колко и с кои летци е разговарял. И защо е трябвало да провежда такива консултации, след като няма намерение да се меси в работата на „комисиите“?
От изявлението му става ясно защо. Той е загрижен за това да имаме „боен самолет, който да може да влиза във военни действия и да надделява“. Затова иска за нашата изтребителна авиация да има най-добрия самолет. Но ако няма да жалим парите и наистина искаме да имаме за нашата авиация най-добрия самолет, защо да не купим новия американски F-35, с който американската авиация се превъоръжава за сметка на излизащия в пенсия F-16? Или даже F/A-18 Super Hornet, който превъзхожда F-16 Viper V? А и действително ли F-16 е по-добър от шведския „Грипен“? Към днешна дата Швеция произвежда нов модел „Грипен-Е“, за който се смята, че ще е съперник по качества на американския F-35. Индия проявява интерес за покупка и даже за договор за производство в самата Индия на шведския самолет. „Грипен“ са използвани от военновъздушните сили на Чехия, Унгария, Южна Африка и Тайланд, а Бразилия е поръчала 36 самолета, които трябва да и бъдат доставени между 2019 и 2024 г.
И още нещо много важно. Българският премиер очевидно предвижда възможността от
въвличането на страната ни във война
в която нашите изтребители ще трябва да надделяват над вражеските. И защо премиерът предвижда такава възможност? Защото ситуацията в района се усложнявала и това налагало българските военновъздушни сили вече да имат задачата не само да охраняват въздушното ни пространство, а да влизат и във военни действия. И в такива бойни действия той не иска българските летци с изтребители второ качество да бъдат „пушечно месо“.
Такова едно изказване от българския премиер е, от една страна, тревожно, а от друга страна, буди недоумение. Излиза, че има вероятност, за която той ни подготвя, страната ни да бъде въвлечена във военен конфликт, но кой е този регион, в който обстановката така се усложнява, че може да се стигне до военни действия с участието на нашата авиация?
Срещу чии изтребители
нашите летци ще се наложи да се бият на американските си F-16? Нашият непосредствен регион са Балканите. Граничим с Румъния, Сърбия, Македония, Гърция и Турция и няма никакво основание да се опасяваме от война с нас. В един значително отдалечен от нас черноморски регион, където граничат Русия и Украйна, има напрежение между двете страни, но то е локално и не представлява опасност за нас. Тъй като в конфликта между Русия и Украйна правителството явно заема страната на Украйна, теоретично погледнато, при малко вероятната възможност НАТО да тръгне на война с Русия, нашите десетина изтребители с руската авиация ли ще се бият, че и ще „надделяват“ над нея? Борисов обаче точно така мисли. На 18 септември миналата година във връзка с изказване на Станишев, че Русия не ни е враг, той каза в прав текст: „Ако стане война, ние ще се бием на страната на НАТО“.
Натискът за покупка на американски изтребител F-16, външен и вътрешен, не е от вчера. Преди години в нашия печат изтекоха грами от 2008 г. на американския посланик у нас Джон Байърли, в които той съветва как България да бъде убедена да купи от старите щатски изтребители. С идването си на власт през 2009 г. правителството на ГЕРБ започна да лансира идеята за закупуване на американски изтребители F-16 втора ръка. На 19 декември 2012 г. правителството на Борисов даде мандат на военния министър Аню Ангелов да води преговори и да излезе с предложение до 1 март 2013 г. за покупка на такива изтребители за 700 млн. лв. За да не изглежда, че изборът е предрешен в полза на F-16, бе съобщено, че ще се разглеждат оферти и за употребявания италиански „Юрофайтер“, за новия „Грипен“ на Швеция и за употребявания F-16 на Португалия. Очакваше се на 1 март 2013 г. министър Аню Ангелов да обяви предизвестения избор за покупка от Португалия на изтребители трета ръка F-16. Но не стана – на 10 февруари 2013 г. министър-председателят Борисов подаде оставка…
ГЕРБ наново дойде на власт на 7 ноември 2014 г., но страната беше изправена пред тежки финансови проблеми – банкрута на КТБ, изплащане на закупените реактори за АЕЦ „Белене“, теглеха се милиардни заеми за други цели и покупката на изтребители остана временно на заден план. И когато се заговори, че е крайно време авиацията да подмени руските изтребители със западни, се очерта отново шанс да бъдат закупени старите американски F-16. Но след като през ноември 2016 г. изборите за президент бяха спечелени от подкрепения от БСП Румен Радев, министър-председателят Бойко Борисов се разсърди и в същия месец наново подаде оставка. На власт дойде служебното правителство на Огнян Герджиков, което взе, че разгледа офертите за изтребители и
класира на първо място шведския самолет
а употребявания американски остави на трето място. Но на 4 май 2017 г. Бойко Борисов наново стана министър-председател и декласирането на американския изтребител никак не му хареса. Изказа се в смисъл, че президентът Радев едва ли не го е натресъл с избора на „Грипен“, а Цветанов отиде по-далеч, като започна да хвърля намеци за корупция. Стартирана беше нова процедура за закупуване на 8 изтребителя на стойност 1.8 млрд. лв. с ДДС и правителството създаде междуведомствена комисия, която да разгледа офертите и да излезе с доклад (за всеки случай секретен) с предложения. След което ще започне работа втора комисия – политико-военна, назначена от премиера, която ще води преговорите с държавите на ниво правителство-правителство. В тази поредна процедура вече отпадна идеята за закупуване на F-16 втора ръка, нямаше как Борисов да настоява за тях, след като през октомври 2014 г., когато беше в опозиция, той заяви в Народното събрание, че е против възможността, изказана в „Програма 2020“ от Велизар Шаламанов, министър на отбраната в правителството на служебния министър Георги Близнашки, да се закупят самолети втора ръка от Гърция. Борисов бил против да се внесат самолети втора ръка – „бракми“.
Това че „комисиите“, които решават за изтребителите, се подбират от премиера, бe ясен знак, че изборът на F-16 е предрешен. Това беше признато от бившия министър на отбраната Велизар Шаламанов, който на 1 октомври т.г. в коментар за БНР каза: „Предполагам всички си дават сметка, че важността на това решение означава, че то ще бъде взето от премиера. Това е решение, което
обвързва България за следващите 40-50 години“
Какво значи да воюваме срещу Русия всекиму е ясно. Но става дума и за решение, което ще струва скъпо на българските данъкоплатци. Когато беше в опозиция през 2014 г., Борисов отхвърли тотално идеята да се купуват изтребители, като заяви с възмущение пред парламента: „Ние не можем да платим на здравната каса, самолети ще купуваме“. А днес, когато е отново на власт, е готов да похарчи двойно повече от нашите пари за изтребители, въпреки, че държавата си остава закъсала не само със здравната каса, но и с много други стопански и социални сфери, за които липсва финансиране.
Необходимостта да се дават повече пари за самолети беше подложена на съмнение и от бившия министър на отбраната Велизар Шаламанов, който на 30 юни 2017 г. коментира: „Ние като държавници трябва да си зададем въпроса само за две години станала ли е държавата ни по-богата, за да определи два пъти повече средства от 1.5 млд. лв. като горна граница за тези 8-9 самолета“.
Цялата работа, откъдето и да я погледнеш, е слагачество пред американците с непредвидими последици за страната ни.
Антон Гицов