АНАЛИЗИ
На къде върви долара?
Близо три десетилетия министерството на финансите на САЩ се бори за висок курс на националната си валута. И изведнъж главата на американската институция заяви, че слабият долар е „нещо хубаво“. Освен това има признаци, че отслабването на долара ще бъде сериозно и продължително. Защо САЩ извършват такъв обрат и какво ще означава това за Русия?
Американската валута продължава да се понижава – вече е паднала под 56 рубли за долар. От сутринта на четвъртък доларът поевтиня до 55,97 рубли, а към 15:38 часа московско време (14:38 българско време) вече до 55,86 рубли. Това е минимум от пролетта на 2017 г. насам. Индексът на долара, т.е. курсът на американската валута в кошницата на валутите на шестте страни, основни търговски партньори на САЩ, също пада.
Инвеститорите обясняват това отслабване на долара със заявлението на министъра на финансите на САЩ Стивън Мнучин. Наскоро на Световния икономически форум в Давос той заяви, че не се притеснява по повод снижаването на курса на американската валута, което протича в последно време. Според него слабият долар е „добър за икономиката на САЩ“, защото така способства износа на американските стоки.
Това е наистина неочаквано заявление. В течение на близо 28 години, от 1990 г. насам министрите на финансите на САЩ повтаряха мантрата, че в техен национален интерес е силният долар, отбелязва агенция „Ройтерс“. Затова инвеститорите прецениха заявлението на Мнучин като обрат на САЩ от традиционната им валутна политика.
„Думите на Мнучин бяха произнесени в момент, когато индексът на долара претърпява тригодишен минимум. Това, изглежда, може да стане началото на нова, още по-рязка фаза на отслабването на американската валута“, смята финансовият аналитик от FxPro Александър Купцикевич.
Но трябва да се каже, че американската валута вече повече от месец активно губи позициите си. Освен това тенденцията към снижаване се формираше още в началото на миналата година и от тогава доларът се обезцени спрямо основните валути с почти 10%. „Основната причина за такава тенденция е увереността, че световната икономика набира обороти, заради което другите икономики и валути стават по-привлекателни. Аналогична бе ситуацията и в първите години на новото хилядолетие чак до 2007 г.“, смята Купцикевич.
Защо тогава Министерството на финансите на САЩ до неотдавна пропагандираше идеята за силен долар? Защото иначе най-голямата икономика на света би изпитвала крайно сериозни проблеми.
„Силният долар помага на притока на чуждестранен капитал в САЩ, който е необходим предвид дефицитите в американския бюджет и платежен баланс. Сега Министерството на финансите се надява, че в резултат на данъчната реформа капиталите и така ще продължат да се стичат“, смята експертът.
Освен това, силният долар бе причината за огромното отрицателно салдо в търговския баланс на САЩ почти с всичките им търговски партньори. Затова слабият долар ще направи американския износ по конкурентоспособен, което съответства с плановете на администрацията на Тръмп. Освен това, когато доларът е слаб, доходността на държавните облигации на САЩ пада и обслужването на външния дълг става по-евтино, отбелязва изпълнителният директор на руската инвестиционна компания „Норд Капитал“ Михаил Ханов.
Отслабването на долара ще стане дългосрочна тенденция при съблюдаването на редица условия, смятат анализаторите от „Райфайзенбанк“. На първо място, ако няма ускоряване на инфлацията в САЩ, на второ място, ако на фона на данъчната реформа действително започне мащабно завръщане на американския капитал обратно в САЩ и на трето място, ако ЕЦБ започне затягане на паричната политика.
Какво ще означава това за Русия?
„Може да се каже, че в момента рублата е много по-евтина отколкото може да бъде и за това трябва да се благодари на руското Министерство на финансите. Именно то сдържа ръста на курса на рублата за сметка на покупки на валута. Затова засега слабият долар не вреди на рублата“, смята Купцикевич. Без съмнение, силната рубла води до понижаване на конкурентоспособността на руския износ. „Но засега не се знае кой от ефектите ще е по-голям за компаниите: отрицателен, заради ръста на доходите и преизчисляването на долара или положителен, заради ръста на котировките на суровините“, отбелязва събеседникът. От друга страна, покупателната способност на рублата расте, инфлацията се забавя и бюджетът ще може в краткосрочен план да получи по-високи доходи.
Курсът на рублата се засилва също така и на фона на цените на петрола марка „Брент“, която за първи път от 3 декември 2014 г. насам превиши 71 долара за барел. Наистина, ръстът на цените на петрола над 70 долара е и в резултат на отслабването на долара. „Това доказва наличието на голямо количество петрол „на хартия“ на пазара. Според някои оценки той достига до 90% от общия обем на сделките“, смята Ханов. Според него с приключването на отоплителния сезон може да се очаква понижаване на цената в диапазона 58-65 долара за барел.
Въпреки това за руския бюджет и такива цени ще са комфортни. „За руската Централна банка ще бъде достатъчно просто да държи курса на рублата в диапазона 55-62 на долар и тогава бюджетните цели през 2018 г. ще бъдат успешно изпълнени. Без съмнение за износа на петрол е изгодна слаба национална валута, но много зависи от политиката на Централната банка, която може да се възползва от ситуацията и комфортно да отслаби натиска на засега все още високите лихви (7,75%) върху останалата икономика на страната“, смята Михаил Ханов.
Ако през 2017 г. ръстът на петрола с 10 долара (от 40 до 50 долара) даде на руския бюджет допълнително повече от 800 млрд. рубли (приблизително 22,5 млрд. лева), то през 2018 г. при стойност на петрола от 60 долара за барел бюджетът ще получи два пъти повече. С други думи, дори при цена на петрола от 60 долара допълнителните доходи за бюджета през тази година ще бъдат 1,6 трилиона рубли (приблизително 45 млрд. лв.). Такива изчисления представи в четвъртък (25 януари) руският вицепремиер Аркадий Дворкович.