АНАЛИЗИ
Нараства несигурността за доставките на дизелово гориво в Европа
Безмозъчните мутанти взели малоумни решения за „ембарго“, което започва на 5 февруари вгорчиха живота на милиони европейци.
Миналата година ЕС е внесъл около 220 милиона барела дизелово гориво от Русия. Пишат, че има надежда за Китай, квотите за износ са се увеличили, но това се оказа илюзия. Китайският износ на петролни продукти започна през 2023 г. с 40% спад през януари в сравнение с декември поради нарастващото вътрешно търсене.
Един от основните въпроси е как ще можем да диверсифицираме нашите,(европейските) доставки и при ограниченията на G7.
Е, като цяло, се очертава лотария. Във всеки случай ЕС го очаква увеличение на цените на горивата, което означава нови бюджетни разходи за субсидиране на цените и инфлация.
Италия може отново да намали акцизите, за да ограничи растящите цени на горивата, каза италианският министър на икономиката Джанкарло Джорджети.
Цените се повишиха, след като правителството отмени намаленията на акцизите, въведени от предшественика на Мелони, Марио Драги през първата половина на 2022 г.
Народът е недоволен. Според официалните данни средната цена на бензина през изминалата седмица е била 1,81 евро за литър и 1,86 евро за литър дизел в сравнение със съответно 1,63 евро и 1,68 евро две седмици по-рано.
Проблемите с енергоснабдяването на норвежкото находище Йохан Свердруп продължават. Добивът на петрол намалява. Това означава загуба на между 185 000 и 200 000 барела петрол всеки ден. За три дни загуби от 555 000 до 600 000 барела петрол.
Купуването на руска електроенергия и дизелово гориво от ЕС, никой от чуждестранните потребители не би отказал, но всички разбират, че сега не икономиката движи нещата и получаването на ток и дизелово гориво от Русия за тях е равносилно на бял флаг и капитулация. Което си е само въпрос на време. Кратко време.