СВЯТ
Европа се разделя под натиска на вътрешни врагове
Сега на Европа е оказват безпрецедентен натиск, както отвътре, така и отвън, пише Süddeutsche Zeitung. Особена опасност на ЕС представляват вътрешните врагове на съюза, които жадуват неговото унищожение. Засега те са малцинство, но мнозинството трябва да се защитава, ако не иска да бъде разделено, съветва авторът на статията Щефан Корнелиус.
В Европа упорито продължават да съществуват два мит, пише Süddeutsche Zeitung. Първият се заключва в това, че ЕС става все по-силен и сплотен, защото уж това се иска от неговите членове. Вторият е, че в съюза няма хора, които да говорят срещу него или, което е още по-лошо, жадуват за неговото унищожение. „Уродливата реалност“ се заключва в това, че враговете на Европа седят вътре и ѝ оказват безпрецедентен натиск. Засега те са малцинство, но мнозинството трябва да се защитава, съветва авторът на статията Щефан Корнелиус.
За задълбочаване на интеграцията в Европа сега говорят единствено Франция, Германия, Белгия и Люксембург, продължава германският журналист. Останалите 24 страни искат да изградят с ЕС „прагматични или национал-егоистични отношения“. Ако на съюза бъде нанесен сериозен удар или се разпадне, мнозинството европейци няма да се притеснят от това, убеден е Корнелиус.
Впрочем, за повечето граждани европейският проект е все още изгоден, но има фактори, които могат да развалят единството на това мнозинство. Например Брекзит, който може да вдъхнови имитатори или нарушенията на върховенството на правото и демокрацията в Унгария и Полша, а също така целенасочените атаки на Италия по Еврото, което заплашва ЕС с финансова и валутна криза.
Ситуацията се влошава и от външните обстоятелства. Самоуверен Китай, който става все по-агресивен, „враждебна Русия“ и загубила ориентири и деструктивна Америка – всичко това може да стане непосилна тежест за Евросъюза, смята Корнелиус.
При това основната проверка за ЕС ще стане ситуацията в Италия. Римският проектобюджет е провокация, която не трябва са остана без отговор. Европа трябва да докаже, че е способна да се справя с такива разрушителни за нея сили. И по Брекзит виждаме, че ЕС има всичко необходимо. Той е способен да противостои на фанатизма на своите противници, ако излезе решително на единен фронт. „Този, който цели този съюз, трябва да го защитава с всички сили. Ледниковият период в Европа едва сега започва“, заключва авторът.