БЪЛГАРИЯ
Властта не пържи едрите риби – храни ги, а те й изпълняват желания
Подобни акции сме имали и преди това. Те изглеждат като удар срещу мафията, който би трябвало много да ни зарадва, защото мафията души държавата, души бъдещето на децата ни.
Аз обаче не мога да си обясня дали този удар е насочен срещу връзката, срещу очевидната връзка между властта и престъпността или просто гъделичка някой.
Това каза в сутрешния блок на БНТ криминалният журналист Анна Заркова по повод акциите срещу знаковите бизнесмени Ветко Арабаджиев и Миню Стайков.
Зам.-главният прокурор Борислав Сарафов каза, че прокуратурата лови едри риби, а не цаци, и така трябва.
Въпросът обаче е, че властта не пържи едрите риби, а ги храни, а те изпълняват желанията ѝ, както в приказката за златната рибка.
Вижте бизнеса на Арабаджиеви – те определено са нахранени, вижте обществените поръчки – саниране, европредседателство. Разследваният Арабаджиев е спечелил конкурс да приеме в хотела си елита на европредседателството, а разследваният Стайков го е поил с вино от “Винпром Карнобат”, заяви Заркова.
Прокуратурата би трябвало да удари не рибите, а чадърите над тях. В Карнобат хората отдавна са забелязали нелегалната фабрика за цигари. Не са я забелязали само кметът на Карнобат, полицията и митничарите, въпреки че от нея е излизала специфична миризма, излизали са и са влизали камиони, посочи криминалният журналист.
По думите на бившия министър на вътрешните работи Емануил Йорданов трябва да си припомним българския филм “Кит”. В България се хваща една цаца, а на края на веригата се разбира, че е уловен кит. В случая показността е излишна, вредна е. Това не е удар срещу мафията, а удар по нашите джобове.
Срещу прокуратурата се водят много дела заради неоснователно повдигнати обвинения. Тук има една серия проблеми, сред които нарушение на Конституцията. Необходимо ли е винаги обвиняемият да бъде задържан толкова показно – цял отряд барети отива да арестува две счетоводителки и един портиер, заяви Йорданов.