СВЯТ
Лицемерие, комунизъм и корупция в Брюксел
Лицемерие, комунизъм и корупция бележат дискусиите. Tова обяви рано в петък сутринта председателят на Европейския съвет Доналд Туск
След продължили повече от 10 часа преговори в Брюксел, държавните и правителствените ръководители от Европейския съюз постигнаха споразумение по заключителния документ от срещата, включително и по горещата тема за миграцията.
Това обяви рано в петък сутрин председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
МИГРАЦИОННАТА КРИЗА
След срещата полският премиер Матеуш Моравецки обясни, че бежанците на територията на Стария континент ще бъдат разселвани “на доброволна основа”. Моравецки определи това като “добър компромис”.
Испанският премиер Педро Санчес от своя страна заяви, че ще бъдат отпуснати повече средства за справяне с миграцията.
“Италия вече не е сама след тази среща на върха”, заяви италианският премиер Джузепе Конте. Първоначално той блокира приемането на заключителния документ на срещата на върха на ЕС по всичките теми от дневния ред заради разногласия относно решаването на миграционната криза, съобщава БТА.
Той отбеляза, че страната му ще реши по-късно дали да създаде центрове за прием на мигранти на територията си.
“Победи европейското сътрудничество. Европа ще трябва да живее с мигрантски натиск дълго време. Трябва да се справим с това предизвикателство, оставайки верни на ценностите си”, отбеляза френският президент Еманюел Макрон.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че пристигащите в Европа мигранти не трябва сами да избират в коя страна да останат. Меркел добави, че страните от ЕС искат до 2020 г. да подсилят Европейската гранична служба (Фронтекс) и да заделят средствата за втория транш за Турция в рамките на споразумението за бежанците.
САНКЦИИТЕ СРЕЩУ РУСИЯ
Лидерите на ЕС се споразумяха още да продължат икономическите си санкции срещу Русия с шест месеца – до края на януари 2019 г. Причините – анексирането на украинския полуостров Крим и подкрепата на Москва за бунтовниците, сражаващи се с правителствените войски в Източна Украйна.
Санкциите са наложени на руски банки, отбранителни фирми и петролни компании и забраняват на европейците да правят финансови инвестиции в Русия. Те бяха въведени през лятото на 2014 г., в разгара на кризата в Украйна.
ЕС наложи санкции и на близо 150 души, включително приближени на руския президент Владимир Путин. Те нямат право на визи за ЕС и авоарите им в европейски банки са блокирани.