СВЯТ
Демокрацията на Запада умря, победи пазарът
Известният италиански журналист Джулието Киеза в колонката си във вестник Il Fatto Quotidiano в понеделник, 4 юни, анализира реакцията на европейските бюрократи на формирането на новото италианско правителство.
Както и много други наблюдатели Киеза поставя акцента върху фразата на еврокомисаря Йотингер, казана след падането на италианските борсови индекси в навечерието на утвърждаването на правителството: „Пазарите ще научат италианците да гласуват“.
Според оценката на журналиста, първото в историята на Евросъюза идване на власт на правителство на евроскептици в страна-членка хвърли брюкселските бюрократи в тревога. Още повече, че става дума за една от страните-основателки на ЕС.
„До този момент всички в Брюксел бяха убедени, че всичко ще бъде както преди, защото националните правителства и националните парламенти вече предварително са купени, а суверенитетът е предаден на „висшестоящите инстанции“, не избираеми от хората“ – отбелязва Киеза.
Според оценката на журналиста, убедителната победа на двете партии – „Лига“ и „Движение на 5-те звезди» – на италианските парламентарни избори стана резултат от това, че гражданите са недоволни от истаблишмънта.
„Тревогата в един момент се разпространи по всички артерии на онази бюрократическо-банкова конструкция, която ръководи Съюза на европейските републики“ – пише Киеза.
Според него, днешното устройство на Евросъюза предоставя на гражданите само формално правото на избор, но само щом някой се опита да навлезе в територията на реалната Власт (с главна буква), веднага се „включват механизмите на пазара“.
С други думи, сега легитимността зависи не от хората, а от пазарите и в това вече няма нищо от демокрацията, подчертава журналистът. Може даже да се допусне, че в недалечно бъдеще вече сами пазарите ще „гласуват“ вместо хората. Новият „стопанин“, Банката (с главна буква), използва всички средства, с които разполага, за да реши въпросите вместо хората, резюмира Киеза.