АНАЛИЗИ
Системата прави богатите все по-богати, а бедните – все по-бедни
Майкъл Снайдър: Системата прави богатите все по-богати, а бедните – все по-бедни. Скоро „пирамидата“ ще рухне!
Чувствали ли сте се някога така, сякаш никога не можете да напреднете, колкото и да се стараете? Ако е така, определено не сте сами. Пропастта между свръхбогатите и останалите от нас никога не е била по-голяма и с всеки изминал ден все повече богатство се прехвърля към върха на пирамидата.
За съжаление нашата икономика се е превърнала в силно централизирана система, която е създадена, за да извлича богатство от тези, които не притежават активи, произвеждащи богатство, и да го прехвърля към тези, които притежават активи, произвеждащи богатство.
За съжаление, дори повечето от нашите домове и повечето от нашите превозни средства са превърнати в активи, създаващи богатство, от елита. Всеки месец, когато плащате вноската си за ипотеката и за автомобила, вие правите богатите още по-богати. Цялата система е проектирана така, че да ви вкара в дълг и да ви накара да го изплащате, докато умрете.
Както видяхме през последните години, тези, които управляват системата, ще направят всичко необходимо, за да защитят богатството на елита. Федералният резерв вля в системата трилиони долари, за да поддържа стойността на финансовите активи, и това даде резултат.
В момента промишленият индексът Dow Jones Industrial Average се колебае на около 40 000 и собствениците на акции живеят на високи обороти. Но кой притежава повечето акции?
Според данни на Федералния резерв най-богатите 10% от всички американци притежават рекордните 93% от всички акции. От друга страна, най-бедните 50% от всички американци притежават само 1% от всички акции:
Все още обаче собствеността върху акции е насочена към горната част на населението: за сравнение, по данни на централната банка през третото тримесечие долните 50 % от американците са притежавали само 1 % от всички акции и дялове на взаимните фондове.
Разбира се, акциите са само една форма на богатство. Но, след като добавите всички други форми на богатство, най-долните 50% от населението на САЩ все още притежават едва 2,6 на сто от цялото богатство.
Десетки милиони американци са загубили вяра в системата и стават все по-неспокойни, а нашите политици се опитват да ги умиротворят с подаяния. Понастоящем 42 милиона американци получават месечни помощи от хранителни купони и голяма част от тези пари се харчат за нездравословни храни:
Тревожно проучване разкрива как 42 милиона получатели на купони за храна харчат социалните си помощи за ултрапреработени нездравословни храни. Според ново проучване Кока-Кола, Спрайт и други безалкохолни напитки са най-често купуваните продукти чрез Програмата за допълнително подпомагане на храненето (SNAP), която възлиза на 135 милиарда долара годишно. Бонбони, картофен чипс, замразена пица, сладолед, бисквити и други ултрапреработени храни преобладават в топ 20, се казва в доклад на Центъра за иновации в областта на икономическата политика (EPIC).
Голяма част от хората, които получават държавна помощ, всъщност са трудово заети. Но разходите за живот са станали толкова непосилни, че дори хората, работещи в някои от най-големите компании в Америка, не могат да си позволят елементарни неща:
Пет години след като Amazon.com Inc. повиши надниците си до 15 долара на час, половината от работниците в складовете, анкетирани от изследователи, казват, че трудно могат да си позволят достатъчно храна или място за живеене.
Националното проучване, публикувано в сряда от Центъра за градско икономическо развитие на Университета на Илинойс в Чикаго, попита служителите на САЩ за икономическото им благосъстояние, включително дали са пропускали хранене, гладували ли са или са се притеснявали дали ще могат да плащат наем или ипотека.
53 % от респондентите съобщават, че са преживели една или повече форми на хранителна несигурност през предходните три месеца, а 48% са преживели една или повече форми на жилищна несигурност.
Изследователите установяват, че работниците, които са заявили, че са взели неплатен отпуск след като са пострадали на работното си място, по-често са съобщавали за проблеми с плащането на сметките си.
Днес около 40% от цялото население на САЩ живее в бедност или се счита, че е в редиците на „работещите бедни“.
За да поддържа същия стандарт на живот като през януари 2021 г., сега средното американско семейство плаща с 12 000 долара повече на година. Ако доходът ви не се е увеличил с 12 000 долара годишно от януари 2021 г. насам, вие изоставате.
Сега, когато икономическите условия започват да се влошават с плашещи темпове, американците стават все по-песимистично настроени за това накъде ще се движи икономиката:
Потребителските нагласи – показател за икономическите възприятия на американците – са на шестмесечно дъно според внимателно следения индекс на Мичиганския университет. Показателят отбеляза най-големия си спад от 2021 г. насам, отразявайки постоянното въздействие на инфлацията върху бюджетите на домакинствата и подхранвайки опасенията, че повишаването на цените, безработицата и лихвените проценти може да се влоши през следващите месеци.
Разочарованието от икономиката ще бъде главна тема през следващите няколко години тук, в Съединените щати. Разбира се, целият свят се бори със система, която изоставя твърде много хора. Според Oxfam по-голямата част от световното население е обедняло от началото на десетилетието:
Новият доклад на Oxfam, Inequality Inc., изследва несъответствието между изключително богатите и останалата част от обществото.
От 2020 г. насам 5 милиарда души са станали по-бедни, докато петимата най-богати хора в света са удвоили състоянието си – с темпо от 14 милиона долара на час.
Точно както в САЩ, разликата между богатите и бедните в световен мащаб е достигнала невиждано досега равнище. От 2020 г., твърди Oxfam, милиардерите са „забогатели и с 3,3 трилиона долара“:
Стотици милиони хора се борят да не изостават с разходите за живот, а междувременно милиардерите са с 3,3 трилиона долара по-богати, отколкото през 2020 г. Това не е съвпадение. Когато анализирахме най-големите корпорации в света, установихме, че милиардер управлява или е основен акционер в 7 от 10 от тях.
Такава система не е устойчива. Ако по-голямата част от световното население постоянно обеднява, а една малка част от него става изключително богата, въпрос на време е цялата система да се срине.
Стотици милиони хора са силно разгневени и разочаровани, а в периода на големия хаос, в който навлизаме, в големите градове на цялата планета ще избухнат граждански вълнения.
Днес светът е доминиран от свръхмощни правителства, свръхмощни банки и свръхмощни корпорации.
Малкият човек е напълно смазан, но няма да мине много време, преди дълбоко корумпираната система, която ултрабогатите са създали, внезапно да се взриви точно пред очите им.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?