Connect with us

СВЯТ

Новият Арежентиснки президент води страната към колапс

Новият президент на Аржентина води страната към Русия през 90-те години

„Ситуацията в супермаркетите е паническа.” Така аржентинските медии описват само малка част от цялостната картина на това, до което започват да водят реформите на новия президент на страната Хавиер Милей. Неговата политика има поразителна прилика с принципите, проповядвани от руските реформатори през 90-те години.

И така, новоизбраният президент на Аржентина Хавиер Милей премина от думи към дела. По време на президентската кампания той успя да обещае много, може би дори твърде много. Така че днес населението на Сребърната страна (не забравяйте, че името й идва от латинското argentum – сребро) трябва да се примири с идеята, че не всичко, за което са мечтали, ще бъде изпълнено.

Милей започна с най-простите неща. Още в първия си официален президентски ден (тоест веднага след встъпването в длъжност) дон Хавиер намали наполовина броя на министерствата в правителството. „Това ще ни позволи да спестим много бюджетни пари“, каза Милей с обичайния си патос.

Милей твърди, че бюджетният дефицит на страната скоро ще бъде намален до много приемливите 5%. И тогава всичко ще се нареди. Аржентина ще забрави думата „фалит“ (страната го е преживяла три пъти през последните двадесет години), валутата, циркулираща в държавата, ще стане силна (все още не е казано дали валутата на страната ще остане песото или дали ще се премине към американски долар) и т.н. и т.н.

Но за това първо трябва да имат търпение. Да отпият, по думите на Милей „голяма глътка от неприятната напитка на съдбата“. Според изчисленията на екипа на Милей и на първо място на министъра на икономиката Луис „Тото“ Капуто, ще трябва да се отпива през 18-24 месеца от преходния период.

„Наследихме най-лошото наследство, което едно аржентинско правителство някога е оставяло на друго. Нашите предшественици са гледали на получената държава като на трофей, взет във война, като на плячка, с която са се разпореждали по съответния начин. Ще бъде трудно, но ние с вас, народа, ще спечелим“, завърши президентът и даде думата на министъра на икономиката да обяви предстоящите мерки.

Капуто съобщи, че:

– броят на административните и политически длъжности ще бъде намален с 34%;

– субсидиите, отпускани от центъра за провинциите, ще бъдат значително намалени;

– ще се прекрати практиката държавата да провежда търгове за изпълнение на обществени проекти. До момента, в който в тези проекти се намерят частни инвеститори вместо държавата. Държавните търгове, според новото правителство, „са един от основните източници на корупция“.

– отпадат субсидиите за енергия и градски транспорт. Тоест държавата няма да поеме част от разходите на населението за електроенергия и пътуване;

– но размерът на преките парични трансфери към най-нуждаещите се семейства ще бъде увеличен: детските надбавки ще се удвоят, а плащанията за храна ще се увеличат с 50%;

– песото ще бъде девалвирано: доларът вече ще струва не 400 аржентински песо, а 800. Девалвацията ще бъде последвана от въвеждането на данък върху вноса, който ще има „временен“ характер;

– след въвеждането на този данък предприемачите няма да трябва да получават разрешение от властите за внос на чужди стоки в страната.

След като изрази всичко това, Капуто каза, че целта на неговите мерки е „да се избегне хиперинфлация от 15 000%“. И той обясни, че причината за всички финансови проблеми на Аржентина е „бюджетният дефицит“, който страната изпитва „всяка година от миналия век“ и който се покрива от неограничено печатане на пари, причинявайки постоянна инфлация. Според организацията с нестопанска цел “Свобода на изразяването и демокрация”, аржентинското правителство е отделило 4,645 милиарда песо за покриване на бюджетния дефицит през 2021 г., почти 16 милиарда през 2022 г., а през 2023 г. тази цифра достига почти 41 милиарда (приблизително 100 милиона евро).

Капуто завърши с думите, че след извънредното положение „Аржентина отново ще може да мечтае да стане великата страна, каквато беше преди сто години“. Правителственият говорител Мануел Адорни завърши речта си с думите „няма пари“.

В близко бъдеще Милей възнамерява да приватизира около тридесет големи държавни предприятия, включително петролната компания ИПФ, информационната агенция “Телам” държавната телевизионна и радио компания, водоснабдителната компания АйСА и Аржентинските авиолинии.

Когато гледате програмата за реформи на Милей-Капуто, имаме силно усещане за дежа вю с реформите, които се състояха в Русия през 90-те години. Същата шокова терапия, проведена за сметка на обедняването на мнозинството от хората. В Аржентина губернаторът на Буенос Айрес Аксел Кисилоф каза:

„Чух няколко длъжностни лица да казват, че това е първият път, когато обществеността е гласувала с мнозинство за корекция. Но също така си спомням, че през цялата предизборна кампания се твърдеше, че промените няма да паднат върху плещите на хората, тоест работници, учители, младежи, представители на малкия и среден бизнес, дребни производители, учени, културни кадри. работници – тоест най-скромните и нуждаещите се. Надявам се, че новата национална управляваща партия няма да приеме легитимната си изборна победа като възможност да наруши думата си.“

На 19 септември 2023 г., по време на предизборната кампания, Хавиер Милей се зарече да не въвежда данък върху вноса. Клетвата беше придружена от думите „Предпочитам да си отрежа ръката, отколкото да вдигна данъците“. В този момент той не се поколеба да нарече държавата „брутална престъпна организация, която живее от рекета, наречен културно данъци“. И сега, на четвъртия ден от управлението си, Милей подписа въвеждането на 15% данък върху износа, увеличение на данъка върху вноса от 7,5% на 17,5% и още няколко фискални такси. Всичко това трябва да донесе на хазната допълнителни 20 милиарда евро (в песо).

Помните как в Русия също имаше високопоставена политическа фигура, която заплаши, че ще „сложи ръката си на релсите“, ако обещанията му към страната не бъдат изпълнени. Паралелите се виждат с просто око.

Според новоназначения министър на външните работи, икономиста по професия Диана Мондино, „ако цените се повишат, но заплатите не, тогава търсенето пада, тогава производителите няма да имат друг избор, освен да намалят цените на стоките“. Тоест инфлацията, макар и висока, първо е добра и второ е краткосрочна. Няма нужда да повишавате заплатите, просто трябва да изчакате покачващите се цени да се осъзнаят и да паднат отново. Пазарът ще реши всичко.

„Така заплатите и пенсиите се превръщат в регулатори на цените, няма да се изисква финансова корекция (от правителството)“, пише аржентинското издание “Пахина”. „Заплатите и пенсиите са възможност за предизвикване на рецесия, което кара производителите да се замислят преди да повишат цените, като се има предвид, че никой няма да може да купи дори минималното.”

На 8 декември петролният сектор на страната обяви увеличение на цените на бензина с 30%. След представянето на „Плана Капуто” въглеводородните горива поскъпнаха с още 37%. От началото на на тази година (при предишното правителство) цените на петролните продукти в страната са се увеличили с 90%. За седмица с новия офис – още 67%. Три пъти поскъпнаха хранителните масла с един замах, подобни поскъпвания се очакват и при млякото и брашното. Цената на месото се е увеличила с 35% и има потенциал да нарасне с приблизително толкова.

„Ситуацията в супермаркетите е паническа“, отбелязва “Пахина”. „Очаква се катастрофален спад в продажбите. Купувачите отчаяно се борят с производителите за всяко песо от продажната цена.”

Вътрешните цени са освободени, за да се изравнят с цените, на които се изнасят стоките, съмнително е това състояние да осигури на хората по-евтини стоки, казаха от ръководството на най-големия профсъюзен синдикат в страната ЦГТ.

Профсъюзните лидери предупреждават, че „силното ускоряване на инфлационния процес“ вече причинява бърза „загуба на покупателна способност в заплатите на формалните и неформалните работници, работниците в социалната и солидарната икономика. Вирей обеща, че елитите, които преди това се хранеха върху паричните потоци, ще платят за Перестройката. Реално виждаме, че както винаги народът ще плаща. Рационализирането на макроикономиката не трябва да се използва от правителството като извинение за неравномерната тежест на реформите върху обществото.“

Рано е да се говори за резултати. Новоизбраният президент, подчертава “Ла Пренса” вярва, че страната ще стане просперираща. Но той изглежда разчита не на икономически лостове, а на помощта на висши сили, като непрекъснато цитира Стария завет: „Победата в битка не зависи от броя на воините, а от силите, идващи от небето.“

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ23 часа ago

Колко градуса трябва да е в дома през зимата, оптималната температура в стаята

Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

МС отпусна персонална пенсия на многодетна майка, родила и отгледала 6 деца

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев проведе редовното си заседание днес. Ето какви решения прие Министерски съвет: Салдото по консолидираната...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Удължаваме почивката по Коледа и Нова година с няколко дни за отпуск

Краят на годината е вълнуващ, но и натоварен период за много хора, затова е важно да планирате почивките си разумно,...

БЪЛГАРИЯ3 дни ago

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

СВЯТ

СВЯТ34 минути ago

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор...

СВЯТ4 дни ago

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТ4 дни ago

Водим борба за „нов световен ред“, никакви решения от Вашингтон и Брюксел не могат да променят това

Руският президент Владимир Путин порица днес САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви,...

СВЯТ4 дни ago

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТ4 дни ago

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...