Connect with us

СВЯТ

„Страните се съгласиха само да продължат да говорят.“

С какво все пак завърши срещата на Си Дзинпин с Джо Байдън?

Срещата на върха на АТИС в Сан Франциско приключва едва на 18 ноември, но основните й резултати вече могат да бъдат обобщени, тъй като централното събитие – срещата и преговорите между лидерите на Китай и САЩ Си Дзинпин и Джо Байдън – вече отмина . Освен тях, едно от най-значимите събития е срещата на китайския лидер с японския премиер Фумио Кишида. Си Дзинпин се срещна и с ръководителите на Мексико, Перу, Бруней и Фиджи. Всички тези страни, с изключение на последната, принадлежат към Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (ТТП).

То беше подновено през 2018 г., след като САЩ се оттеглиха от него година по-рано, а Китай подаде заявление за него през септември 2021 г.

Отделна тема беше срещата на Си Дзинпин с американския бизнес – ръководителите на най-големите компании, която се проведе с участието на съветника на Съвета за национална сигурност на САЩ Кърт Кембъл, ръководителя на Министерството на търговията Джина Раймондо и посланика в Китай Никълъс Изгаряния. Сред участниците първи се представиха наистина ключовите – BlackRock, Tesla, Boeing, Apple, Mastercard, Visa, Pfizer и др.

Дадената от Байдън официална оценка за резултатите от преговорите – „продуктивни и градивни” дори не се оспорва, а се опровергава от водещите медии. Оценката на New-Tork Times за демократичното чиновничество служи като фар:

„Страните се съгласиха само да продължат да говорят.“

Какво може да се каже за петте области на така наречения „консенсус от Сан Франциско“, който дори в списъка изглежда много по-скромен от миналогодишния „консенсус от Бали“?

Първо, въпросите относно работната група за борба с наркотиците и възобновяването на военното сътрудничество, особено комуникационните линии, са въпроси, първоначално свързани с провокативното посещение на Нанси Пелоси в Тайван; Китай обяви, че се оттегля от тези теми в отговор на това посещение. Следователно Пекин сега направи крачка назад и страните се върнаха на нивото „преди Пелоси“.

Второ, по отношение на Тайван Байдън потвърди, че САЩ ще доставят оръжия там и призова китайската страна да поддържа мира в Тайванския пролив. Барометърът беше предоставен от тайвански политици от управляващата Демократическа прогресивна партия (DPP) и медиите, които започнаха да благодарят на господаря на Белия дом.

Следователно няма положителен резултат, включително и за нас, тъй като руският възглед за тайванския проблем напълно съвпада с китайския: островът е неразделна част от КНР и на територията му не трябва да има друга юрисдикция, още по-малко присъствие, особено военно, освен китайско.

Трето, по отношение на опасенията на Пекин относно американските санкции срещу китайски предприятия, включително ембарго върху доставките на полупроводници от Тайван. От една страна, тук не се наблюдава промяна.

Няма напредък по въпроса за контрола върху износа на технологии, не са отменени и санкциите; отделен епизод с Експертния център на китайското Министерство на вътрешните работи – Министерството на обществената сигурност (МОС), изключен от списъка със санкции – не се брои, това е изключение, което потвърждава правилото.

Особено на фона на обявеното наскоро от Вашингтон преследване на китайски предприятия за връзки с Русия. От друга страна, безпрецедентната представителност на участието на бизнес „капитаните“ в срещата с китайския лидер също е „по причина“.

Тук не говорим за командата, която бизнесът „получи“; в Съединените щати не правителството командва бизнеса, а бизнесът правителството; опитайте се да „командвате“ същия Лари Финк от BlackRock, когато той има почти 10 трилиона активи под управление.

Към това можем да добавим и скорошното „събиране“ на глобални инвеститори в Хонконг, по време на което МВФ подобри прогнозата си за възстановителния растеж на китайската икономика.

Невъзможно е да се изключат някои затворени споразумения за деблокиране на икономическото развитие на Китай от американска страна, приети под натиска на „дълбоката държава“, която представляват олигарсите.

И накрая, четвърто, ние в Русия сме особено загрижени за това. Китайското външно министерство не коментира изхода от онази част от разговора между Си Дзинпин и Байдън, която засяга събитията в Палестина и най-вече в Украйна. Какво стои зад това? Само фактите.

На 15 ноември директорът на ЦРУ Уилям Бърнс посети Киев и проведе срещи със Зеленски, главнокомандващия Залужни и председателя Стефанчук.

Контингентът от събеседници ясно разкрива предизборния характер на воаяжа, защото Радата е необходима тук само за законодателна подкрепа на сегашната ситуация – дали ще има избори или не, през март или май и т.н.

Ръководителят на президентската канцелария Йермак прекара тези дни във Вашингтон, където се срещна не само с държавния секретар Антъни Блинкен и президентския съветник по националната сигурност Джейк Съливан, но и с колегите на последния от Великобритания, Германия и Франция, пристигнали в американски капитал.

Един от участниците в тези срещи, съветник на френския президент Еманюел Бон, посети Пекин в края на октомври, където негов събеседник беше китайският външен министър Ван И, току-що завърнал се от Вашингтон, където беше приет от Байдън и среща със Си Дзинпин беше договорено. Съобщава се, че в Бон са обсъдени въпроси на украинското уреждане. Тази информация очевидно има нещо повече от електорален произход, особено като се имат предвид различните „изтичания“ (например: тук).

Трябва да се отбележи, че турският външен министър Хакан Фидан, бивш шеф на турското разузнаване в Масачузетския технологичен институт, обяви „готовност“ за „нов“ Истанбул, а Москва по-рано забеляза Роман Абрамович, чийто статут, поради премахването на всички лични санкции от него от Лондон, много напомня на британския емисарски елит

Няколко думи за преговорите на Си Дзинпин с японския премиер; Между другото, Токио също е участник в актуализирания ТТП, както и Перу, Мексико и Бруней, но темите на разговорите явно не са били предимно търговско-икономически. Тук японската страна, съдейки по информационните съобщения, се опита да се „измъкне“ зад гърба на Вашингтон и да проведе разговор от позицията на силата, предявявайки претенции към Китай за съвместно патрулиране на „стратегите“ на Русия и Китай във въздушното пространство в Азиатско-тихоокеанския регион, по-специално над Японско море.

Припомняме, че последният към момента, шести съвместен патрул, се проведе през юни. Освен това Кишида поиска премахване на забраната за внос на японски морски дарове, наложена от Китай заради престъпното изхвърляне на радиоактивна вода от аварийната АЕЦ Фукушима-1, извършено със съгласието на МААЕ и въпреки протестите от всички японски съседи, предимно Китай.

Ясно е, че японската страна не може да разчита на никакъв „конструктив“, особено след като нейният премиер възпроизведе реториката на Байдън за „мир и стабилност“ в Тайванския пролив.

Предполага се, че Кишида е повторил това, което китайското министерство на отбраната обяви онзи ден. че напоследък Япония все повече нарушава мирната си конституция, разширявайки участието си в съществуващи проамерикански съюзи и създавайки нови.

Разбира се, говорим преди всичко за тройния съюз на САЩ с Япония и Южна Корея, който има ядрена основа, свързана с формирането на Консултативната група Вашингтон-Сеул по ядрено планиране, както и плановете на Пентагона за поставяне на нейните ядрени оръжия на японския архипелаг, насочени срещу Китай и Русия.

Накратко, към момента, въз основа на наличната информация, срещата между Си Дзинпин и Байдън има два резултата. Първо, страните запазиха дълбоко взаимно недоверие и „пробивни“ усещания, на които някои, включително и ние, разчитаха, не се случиха.

Второ, страните се опитват да намерят начини не да разрешават противоречията, а засега само да ги управляват, в режим, в който да се премахне опасността от попадането им в руслото на неконтролираната конфронтация.

Има обаче толкова малко информация за четиричасовия разговор, а съдържанието им е толкова противоречиво, че сензациите могат да станат известни малко по-късно, проявявайки се не чрез коментари на политици и медии, а чрез конкретни събития. По един или друг начин. Ще видим какви.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ22 часа ago

Колко градуса трябва да е в дома през зимата, оптималната температура в стаята

Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

МС отпусна персонална пенсия на многодетна майка, родила и отгледала 6 деца

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев проведе редовното си заседание днес. Ето какви решения прие Министерски съвет: Салдото по консолидираната...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Удължаваме почивката по Коледа и Нова година с няколко дни за отпуск

Краят на годината е вълнуващ, но и натоварен период за много хора, затова е важно да планирате почивките си разумно,...

БЪЛГАРИЯ3 дни ago

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

СВЯТ

СВЯТ29 минути ago

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор...

СВЯТ4 дни ago

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТ4 дни ago

Водим борба за „нов световен ред“, никакви решения от Вашингтон и Брюксел не могат да променят това

Руският президент Владимир Путин порица днес САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви,...

СВЯТ4 дни ago

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТ4 дни ago

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...