СВЯТ
Русия успя драстично да увеличи износа на петрол
Чуждестранният флот помогна на Русия да увеличи износа на петрол с 30%
ВЪРТЯ-СУЧА, САНКЦИИТЕ ЗАОБИКАЛЯМ
…Сега внимавайте в ръцете. Взимаме нещастния руски петрол – обложен със санкции, покрит с таван на цените, изтощен от европейското ембарго. Носим го някъде далеч – например в Средиземно море. Прехвърляме го от един танкер на друг – и сега може да бъде приет навсякъде и продаден на всякаква цена!
За този метод за продажба на руски петрол писа американската агенция Bloomberg. Проследявайки пътуванията на танкерите през моретата и океаните, анализаторите са установили, че Русия „обработва“ – тоест претоварва от един танкер на друг – рекордни обеми петрол. Около 19 милиона барела суров нефт вече са претоварени през декември и януари и скоростта на процеса само расте.
Но това не е всичко. Анализаторите проследиха: най-вероятно в претоварването участват поне няколко чуждестранни супертанкера (огромен кораб с водоизместимост 320 хиляди тона). Включително и с тяхна “помощ” експортът на нашия петрол Urals расте и се увеличи с 30% за седмицата – до 3,8 милиона барела на ден. Такива цифри няма от април миналата година.
– Тук се събраха едновременно две явления: реакцията на санкционния натиск и преструктурирането на експортния пазар, – обяснява Игор Юшков, водещ анализатор на Националния фонд за енергийна сигурност, експерт от Финансовия университет.
САЩ и Европа вече не купуват нашия петрол, сега сме фокусирани само върху азиатския пазар. Ала това означава по-дълги разстояния. Преди транспортирахме нефт до Европа с малотонажни танкери река-море. А до Азия – например до Индия – е по-изгодно и по-целесъобразно да се транспортира със супертанкери.
През 2022 г. Русия направи всичко, за да формира верен на себе си флот от танкери, включително супертанкери. Това е така нареченият сенчест /сумрачен/ флот. Истинските му собственици не се страхуват от забраните на САЩ и ЕС и не са длъжни да им докладват къде и на каква цена се транспортира петрол.
Основната задача на сенчестия флот е да преодолее ценовия таван до 60 долара за барел и да се отдалечи от забраните за транспортиране и застраховане.
Схемата за износ, по думите на експерта, сега е следната. В руското пристанище “черното злато” се товари в конвенционални танкери. Те отиват в морето и го преливат в супертанкерите. След това се връщат отново в родното си пристанище, натоварват се и хукват обратно за трансбордиране. Те бързо правят по няколко курса, за да напълнят догоре супертанкера. Освен това големите кораби през Суецкия канал или заобикаляйки Африка отиват при купувачите.
„При сегашните условия това е нормалната и най-ефективна логистика“, казва експертът Юшков. – И най-важното, това ни позволява да възстановим обема на износа на петрол, който беше в началото на 2022 г.
А КАКВО СТАВА С ЦЕНАТА?
За да навлезе на нови пазари, Русия трябва да направи значителни отстъпки за петрола. Миналата година през май-юни отстъпката достигна 35 долара за барел. До декември тя падна до 18 долара. Сега отново порасна.
Както обяснява Игор Юшков, сега продаваме петрол средно по 55 долара за барел при борсова цена от 87 долара. Но това е много условна средна цена. Част от нефта е с много сериозни отстъпки. А другата – практически по борсови цени, с отстъпка от едва 7-8 долара за барел.
– Тази цена е над тавана. И за да го транспортираме, имаме нужда от сумрачния флот, – обяснява Игор Юшков.
Това нарушение на санкциите ли е? А тук всъщност нама нарушение. Същността на „ценовия таван“ е следната: Европейският съюз, Голямата седморка и други „неприятелски“ страни забраняват на компаниите в своите страни да застраховат и транспортират руски петрол, ако той се продава за цена, надвишаваща границата от 60 долара. И когато някакъв неясно чий сенчест танкер го пренася в “приятелската” азиатска страна, тогава никой няма да предяви претенции към него.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ