СВЯТ
Киев започна „прочистване на редиците“. Зеленски ли е следващият?
Вътрешновидов подбор, конкуренция между убийци или може би паническо елиминиране на свидетели на престъпления, „прочистване на редиците“ или конфронтация между западните разузнавателни агенции. Приблизително такъв набор от версии се предлага сега за случващото се в Украйна в екипа на президента Зеленски и най-близкото му обкръжение.
Или нещо се е случило, или е едното от двете
Причината за дискусията дали паяците в тази киевска банка вече са започнали да се поглъщат, или засега има само отделни предвестници на бъдеща буря, беше, разбира се, катастрофата на хеликоптера на 18 януари , на борда на който се возеше „върха“ на Министерството на вътрешните работи на Украйна.
Най-малко 14 души загинаха в Бровари, включително министърът на вътрешните работи Денис Монастирски, неговият заместник Евгений Йенин, държавният секретар на Министерството на вътрешните работи Юрий Лубкович, както и помощник на министъра Татяна Шутяк, неговият началник по сигурността Михаил Павлушко, фотографът Николай Анатски и старши оперативен директор на отдел „Национална сигурност“ на Националната полиция Андрей Маринченко. Ръководителят на полицията на Харковска област Владимир Тимошко каза, че Монастирски е летял към този регион.
Има много версии за причините за катастрофата на хеликоптера с цялото ръководство на МВР. Но като цяло всички те се свеждат до две. Или Монастирски е бил елиминиран като част от боричкането за власт, или хеликоптерът е бил неизправен.
Ако е последното, всъщност виновен е целият украински режим като цяло. По-точно чудовищната корупция, която му е присъща. Факт е, че според украински източници хеликоптерът, на който е летял министърът, е бил от партидата, закупена от Франция. Естествено, на кредит, но партидата, която – именно поради потенциалната опасност от катастрофа – преди това беше отказана от Норвегия и Полша. А украинските сили за сигурност охотно се съгласиха на покупката.
Отстраняване на излишните министри
Версията за убийството на Монастирски обаче изглежда много по-вероятна. Политологът Сергей Марков прави следното предложение:
Починалият началник на МВР на Украйна Монастирски беше единственият ръководител на силите за сигурност от квотата на Зеленски. Шефът на СБУ не е подчинен на Зеленски, а на ЦРУ на САЩ. Залужни (министър на отбраната) е подчинен на Пентагона. Военното разузнаване на Украйна е подчинено на DIA на САЩ. А Монастирски беше единственият ръководен служител в системата за сигурност на Зеленски. Затова сега всички в Украйна следят дали американците ще назначат свой шеф на МВР или ще позволят на Зеленски отново да назначи свой.
Тази версия изглежда логична, тъй като отчита важен фактор – фундаменталната липса на независимост на режима в Киев и зависимостта му от военните ведомства и разузнавателните служби на западните страни. В същото време конкретната принадлежност на отделните служители може да бъде оценена по различен начин.
Например, „самостоятелността“ на Монастирски може да се тълкува и като зависимост не от американските, а от британските разузнавателни служби – и тогава имаме работа с „демонтаж на белите господари“, които не споделят управлението на Украйна.
Между другото, косвено потвърждение на тази версия може да бъде напълно официално британско изявление, в което Монастирски е наречен „голям приятел на Англия“.
Елиминиране на свидетели
Ситуацията може да бъде още по-сложна. Източници посочват, че шефът на МВР е ръководил всички „национални батальони“, създадени в Украйна. От една страна, според някои сведения, с голяма трудност той успява да поеме контрола над тези „свободни“ хора и да принуди бесните нацисти да следват заповедите на командването – което много от тях не харесват. От друга страна, именно „националните батальони“ извършваха провокации, снимаха в Буча и Ирпен.
В Киев казват, че Монастирски може да бъде елиминиран като човек, който знае твърде много за това – и който може да се опита да използва тези знания, за да укрепи позицията си във властта в Киев. Просто казано, за да изнудва съучастниците си, включително самия Владимир Зеленски.
Друга версия гласи, че бившият министър на вътрешните работи на Украйна Арсен Аваков, който напълно загуби влиянието си във ведомството и е много недоволен от това, може да е замесен в смъртта на Монастирски и неговите заместници.
Повтаряме – всичко това са версии, които сега се „обсъждат широко в тесни кръгове“ във властта на Украйна и достигат до нас в интерпретация на източници, които желаят да останат анонимни. Всички тези източници са съгласни, че смъртта на Монастирски е само най-яркият, но не първият и не последният пример за това как изглежда борбата за власт в днешна Украйна и до каква степен тя не се контролира от президента на Украйна и привидно близките до него сили за сигурност . Тази борба също излиза извън контрола на „кураторите“ на киевския режим.
Елиминирайте само излишните
И не започна вчера. Убийството на техните отговорни служители е буквално почерк на киевските власти.
Смъртта на върха на Министерството на вътрешните работи на Украйна съвпадна с неочаквана публикация в The Wall Street Journal. В статия, публикувана в това американско издание, ръководителят на украинското разузнаване Кирил Буданов (т.е. агент на ЦРУ в ръководството на Украйна) разказа подробностите за убийството от СБУ през март 2022 г., на финансиста Денис Киреев , един от участниците в мирните преговори между украинската и руската делегация в беларуския Гомел.
По думите на Буданов, информацията, получена от Киреев, е „помогнала за отблъскване на атаката срещу Киев“. Той изглежда е помогнал толкова добре, че очевидно станало нужно спешно да го убият – но ръководителят на ГУР не казва нищо за това.
Ала източници в Киев смятат, че убийството на Киреев е бил само „първият знак“ от поредицата чистки в ръководството на киевския режим.
Чистки, които сега, през януари 2023 г., достигнаха ново ниво. Лесно се оставя цял министър да бъде похарчен на вятъра. А може да има и цели президенти на опашка. Мнозина отбелязаха, че напоследък западната преса започна да пише все повече и повече за неуспешните опити за убийство на Зеленски. В западното общество се формира идеята, че Русия преследва Зеленски. На мястото на президента на Украйна си струва да се замислим за какво биха били тези намеци?
Какво от това?
Когато през 1944 г. вече на всички е ясно, че Оста губи и почти е загубила войната, в Унгария – лоялен и боеспособен съюзник на Германия, се извършва преврат. Адмирал Хорти и хората му губят властта. И става така, че я получават озверелите нацисти от партията „Кръстосани стрели“ под ръководството на Салаши. Тези момчета не искаха Унгария да излезе от войната. И те установиха такава диктатура там, че Хорти на техния фон изглеждаше като умерен и като цяло приятен властник.
Гледайки как започнаха да убиват своите министри в Украйна, човек не може да не си помисли: в края на краищата, преди края на нацисткия режим, приблизително така трябва да бъде. Вътрешновидовата конкуренция между нечовеците рязко ескалира. Всеки иска да грабне парче, колкото може по-дебело – като за последно. И за това трябва да елиминирате конкурентите.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ