Connect with us

ФОКУС

Да плащат европейските граждани, нареди Брюксел с перверзен мазохизъм!

《Нека плащат: В Европа предложиха жестоко решение на енергийната криза》

Няма решение

Къде да вземем газ и как да го спестим – тези проблеми стават все по-остри. Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел призна, че ЕС не може да каже еднозначно дали има достатъчно гориво за предстоящата зима и дали населението е в състояние да го плати.

Съветът на Европейския съюз одобри план за борба с енергийната криза: предполага се намаляване на потреблението на газ през зимата с 15%. Целта на спестяванията е „подготовка за евентуални прекъсвания на доставките от Русия“.

Това е доброволно намаляване на разхода на гориво. Отделните държави трябва да решат сами как да постигнат желаното.. Но се предвиждат и извънредни мерки: ако стабилността на доставките е застрашена, ограниченията ще станат задължителни.

Съвместни усилия

Европейците вече пестят с всички сили. Така в Испания спряха да осветяват обществени сгради и витрини през нощта. Освен това да се определят температурни ограничения за отопление и климатизация в обществени институции.

В Гърция намалиха използването на улични лампи с десет процента и изключиха осветлението на исторически паметници след три сутринта. „Таванът“ на потреблението на електроенергия от домакинствата чрез непрекъснати прекъсвания все още се счита за последна мярка.

Франция забрани светещите реклами през нощта. Нарушителите са изправени пред глоба от 1530 евро. Температурата на въздуха в помещенията не трябва да бъде по-висока от 19 градуса през зимата и не по-ниска от 26 през лятото. Гасят светлините в подземните паркинги. В Италия също се „борят“ с климатици, осветление и отопление.
В Германия отказаха да осветяват сградите, да намаляват осветлението и намаляват времето за работа на фонтаните. И например в Хановер беше спряна топлата вода в административни и обществени институции.

Трябва да се подкрепяме

В същото време европейските власти искат да защитят населението от последиците от енергийната криза.
Великобритания обяви пакет от помощ от 15 милиарда британски лири (18,9 милиарда долара) за нуждаещи се домакинства в края на май. Той се финансира отчасти от 25-процентов данък върху неочакваните печалби от петролни и газови компании. Семействата получават 400 лири от сметките си за електричество, тези с ниски доходи получават 650.
България ще отдели два милиарда лева за подпомагане на компании и потребители с ниски доходи. Властите обещаха също отстъпки за бензин, дизел и други горива от юли до декември и по-ниски акцизи за природен газ, електричество и метан.
Дания е договорила субсидии от два милиарда датски крони за 420 000 домакинства.

Гърция е изпратила около 2,5 милиарда евро субсидии за електроенергия и газ. Повече от милиард повече ще бъдат изразходвани за отстъпки за гориво за семейства с ниски доходи. За да компенсира цената на електричеството, газа и бензина, Италия е предвидила в бюджета почти 30 милиарда евро. От тях около 11 ще бъдат получени от данъка върху свръхпечалбите на енергийните компании, които са облагодетелствани от нарастващите цени на въглеводородите.
Холандия намали данъците за осем милиона домакинства. Полша обяви намаляване на таксите за ток, бензин и основни храни. Правителството ще удължи и регулирането на тарифите за газ до 2027 г. Испания е отпуснала 16 милиарда евро директна помощ и облекчени заеми. Целта е същата – да се помогне на компаниите и семействата да издържат на непосилните цени на енергията.

Време е за свиване

Въпреки това МВФ сметна действията на европейските правителства за безполезни и заяви, че те само вредят и изострят енергийната криза. Икономистите на фонда съветват ЕС да забави темпото с финансовата помощ: можете да подкрепите само онези, които са в крайна нужда, останалите трябва да поемат тежестта на увеличението на цените.
Защитата на всички потребители от нарастващите разходи би засегнала европейските икономики, много от които вече са на ръба на рецесията, според фонда. Освен това ще задържи енергийния преход към чиста енергия.

„Правителствата не могат да предотвратят загубата на реален национален доход в резултат на влошаване на условията на търговия. Те трябва да позволят увеличаването на разходите за гориво да бъде изцяло прехвърлено на крайните потребители, за да стимулират пестенето на енергия и прехода от изкопаеми горива,“ се казва в изявление на отдела за Европа на МВФ.

Недалновиден подход

МВФ припомни, че финансовата подкрепа за гражданите вече е струвала на някои европейски страни около 1,5% от БВП тази година и следователно строгият ценови контрол е недалновиден подход.
„Потискайки прехвърлянето (на енергийни проблеми) към цените на дребно, ЕС възпрепятства необходимото адаптиране на икономиката към енергиен шок. По този начин лишава домакинствата и бизнеса от стимул за пестене на енергия и енергийна ефективност. Всичко това само увеличава глобалното търсене на електроенергия и тласка цените още по-високо,” — според доклада на МВФ.

Вестникът отбелязва, че е „уместно“ правителствата да подкрепят някои жизнеспособни предприятия „по време на краткосрочен скок на цените“. Например, ако напълно се спрат доставките на газ от Русия.

Германия изглежда вече се е вслушала в препоръките. От 1 октомври страната ще въведе такса за всички потребители на газ. По този начин те очакват да помогнат на доставчиците, които са изправени пред нарастващите цени на вносните горива. Според Министерството на икономиката на страната таксата ще позволи на вносителите да прехвърлят на потребителите 90% от разходите. Междувременно населението купува електрически печки – хората се страхуват, че парното ще бъде изключено през зимата.

МВФ обяви препоръките си точно по времето, когато стана ясно, че Европа, изглежда, не трябва да разчита на американския ВПГ. Вносът на САЩ се срина поради авария в завод за втечняване на газ във Фрийпорт, Тексас. Затова анализаторите очакват намаляване на доставките за ЕС отвъд океана през втората половина на 2022 г.

Междувременно на практика не остава време за запълване на хранилищата за зимата.

Според проучване на „Банката на Америка“, предвид факта, че „Северен поток-1“ е намалил капацитета си до 20%, страните от ЕС може да нямат време да натрупат достатъчно газ за зимата. Ситуацията вероятно ще ескалира и с наближаването на студеното време Европа ще се конкурира за руски газ с Азия, което ще доведе до по-нататъшно увеличение на цените.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ20 часа ago

Колко градуса трябва да е в дома през зимата, оптималната температура в стаята

Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е...

БЪЛГАРИЯ22 часа ago

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

МС отпусна персонална пенсия на многодетна майка, родила и отгледала 6 деца

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев проведе редовното си заседание днес. Ето какви решения прие Министерски съвет: Салдото по консолидираната...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Удължаваме почивката по Коледа и Нова година с няколко дни за отпуск

Краят на годината е вълнуващ, но и натоварен период за много хора, затова е важно да планирате почивките си разумно,...

БЪЛГАРИЯ3 дни ago

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

СВЯТ

СВЯТ3 дни ago

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТ4 дни ago

Водим борба за „нов световен ред“, никакви решения от Вашингтон и Брюксел не могат да променят това

Руският президент Владимир Путин порица днес САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви,...

СВЯТ4 дни ago

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТ4 дни ago

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТ5 дни ago

Виктор Орбан към страните от ЕС: Очаквайте изненади

Унгарският премиер Виктор Орбан отрече вчера, при закриването на срещата на върха на Европейската политическа общност, да е изолиран в...