АНАЛИЗИ
МАЛЪК ПОЛИТИЧЕСКИ АНАЛИЗ НА СИТУАЦИЯТА
В новата ни история това беше първия успешен вот на недоверие. Само призмата на времето и историята ще покаже истината за него.
Безспорни са няколко неща:
Кабинетът „Петков“ трябваше да си отиде, дори вотът беше закъснял. Основните му грешки: подкрепата за зелен сертификат и безумните мерки, оставили хиляди хора без работа, децата без добро образование, бизнесът изпадна в криза, от която трудно ще се измъкне. Галопиращата инфлация не може да се обясни само с ковида, войната в Украйна, а и с напълно неадекватните мерки и действия на правителството в оставка. Липсата на политически и управленски опит, дърпането на конците от посолството, пълното нежелание за диалог с народа и налагането на решения с правото на силата, доведоха България до невиждана катастрофа. И без това бедният български народ допълнително обедня. При огромен процент русофили в България, правителството подкрепи Зеленски – един наркоман, тясно свързан със САЩ, които финасират цялата тази война. Вместо да не се бутаме в спор между два народа, които са ни близки, ние пренебрегнахме българските национални интереси. Лъжите, че не изпращаме оръжие в Украйна, вече не могат да минат дори пред малки деца. В бюджета се предвидиха над 700 милиона лева за ваксини и тестове срещу ковид-19, За хората парите не достигнаха, а самото увеличение го изяде инфлацията. Изчегъртването /каква странна дума/, налагаше пълна смяна на администрацията по висшите етажи и овладяване на държавната система. ПП очевадно нито имаха желание да го направят, нито успяха. Нищо не се промени по отношение на корупция, некадърни управници, управление на държавата на по-ниски нива. Дори не бяха сменени важни ръководители на институции, не бяха избрани председатели на важни структури.
Дотук-добре. Правителството падна. Но се намираме в безпрецедентна политическа криза, а не само управленска. Какво следва: Трябва отново да се мине по процедурата по Конституция. Ще се даде мандата на най-голямата политическа сила – ПП. Много е вероятно да се опитат да направят второ правителство, но без категорична парламентарна подкрепа няма никакъв шанс да бъде гласувано от парламента. И тук няма значение кого ще предложат за министър-председател. Защото всички вече се готвят за избори. Компромиси няма да правят, а парламентарното мнозинство се промени и ПП трябва все пак да свикнат с реалността. След това мандатът се дава на втората по големина политическа сила – ГЕРБ. Те отсега заявиха, че ще върнат мандата. Което е и логично, защото те искат да управляват самостоятелно и едни избори са най-изгодни за тях. Връчването на мандата на някоя трета, избрана от Президента Радев политическа сила, ще е само формално, колкото да се изпълни процедурата докрай. Не вярвам някоя от по-малките партии да направи глупостта да предлага правителство при липса на парламентарно мнозинство. Въпросът не е дали ще има избори, а кога ще има. За самите процедури е важно колко бързо ще се върнат мандатите или ще се гласуват съответно. Но прогнозата ми е, че до месец мандатите няма да са изпълнени и ще се насрочат нови парламентарни избори.
И тук вече идва сериозното. Какви са моите лични впечатления от разпределението на силите. Според мен ГЕРБ ще са първа политическа сила, колкото и да не ни се иска. Защото държат местната власт, много работодатели, ерго корпоративният вот, както и много важни държавни институции, в които не се направи никаква промяна. По-лошото е, че ГЕРБ имат политическото изчистване на времето и могат нагло да заявят, че без тях ще настане хаос и ще дойде отново някой като Кирил Петков. А наивни избиратели има достатъчно, които не разбират, че ГЕРБ в никакъв случай не трябва отново да се допускат до властта. ДПС е ясно, то има твърд електорат, но предполагам, че ще се опитат да засилят влиянието си и в хаоса да могат да контролират нови институции. БСП върви към залеза си, това участие в управлението им нанесе повече вреди от когато и да било. След като на последните избори бяха след ДПС, сега прогнозирам, че ще се борят да минат бариерата и да влезят в Народното събрание. ИТН вече го няма на практика. Няма как да успеят отново да влезят, ДБ също като БСП са около чертата. Най-губещите от това управление са именно БСП и ДБ – и то в коалиция, което е скандално за всеки техен избирател. Възраждане вероятно ще са втора или трета политическа сила, за първа е необходима огромна мобилизация за вота и никакви грешки. Вероятно партията на Янев, ако успее да се регистрира /изненади от съда винаги може да има/, може да влезе в парламента, но ще е с много малка подкрепа. Там проблемите са липса на структури и изявени членове на партията. На практика освен Янев други известни няма. А това за нова партия означава и нисък изборен резултат. Естествено, ще видим пак старите лица /щях да кажа муцуни, но това не е политически коректно/ – Манолова, Хаджимравин, Бабикян, Каракачанов и прочие. Вероятността да участват в следващия парламент е минимална, но ще разсеят гласове.
При така изложената ситуация, моята прогноза е, че няма да има политическа сила, която да има достатъчно мнозинство, за да управлява самостоятелно. Ако приемем, че ГЕРБ ще са първа политическа сила, ще им трябва подкрепа от някоя от другите партии. ДБ са естествен техен съюзник, ако изобщо успеят да влезят, но гласовете няма да стигнат. И коалиционно правителство, водено от ГЕРБ и нови и нови избори ще въвлекат допълнително България в политическа криза и то във време, когато трябва да се вземат важни решения за бъдещето на държавата. Да напомня, че не сме избрали председател на КПКОНПИ, съдия в Конституционния съд, квотата във ВСС, както и други ключови институции. Не са приети важни закони. Много е вероятно служебни правителства в следващата една година да управляват България, което при липсата на действащ или безпомощен парламент, означава отново власт за Радев. Нещата могат да се променят с появата на нов политически субект, но липсва време за това. От посолството няма да разрешат самостоятелни проекти, а смяната на Мустафа означава и замразяване засега на новите им проекти тук.
Надявам се само, анализът ми да е погрешен. За съжаление ни чакат много интересни времена. Когато трябва да се избира между Сцила и Харидба.
Елена Гунчева
ВАЖНО!!! Фейсбук ни ограничава заради позициите ни! Споделяйте в профилите си, в групите и в страниците и по този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще достигат до алтернативната гледна точка за събитията!?
Подходяща музика за любителите на йога.