ЗАКОН
Прокуратурата сърдита – проверила и снимките с шкафчето, и преписките срещу Пеевски
Остра реакция от страна на държавното обвинение последва след твърденията на шефа на правната комисия Милен Матеев. Според прокуратурата не отговаряли на истината коментарите, че не са извършени никакви действия по отношение на снимките с шкафчето и пачките евро от спалнята на Бойко Борисов. Проверени били и преписките спрямо Делян Пеевски.
В края на миналата седмица пред bTV депутатът от “Продължаваме промяната” и шеф на правната комисия в Народното събрание Милен Матеев заяви, че прокуратурата не работи, а обвинител №1 Иван Гешев спира всички сигнали за корупция по високите етажи.
По думите му прокуратурата не е предприела никакви действия по отношение на скандалните снимки от спалнята на Бойко Борисов, на която се виждат пачки евро и кюлчета злато. Няма и съществен резултат по 14-те преписки спрямо Делян Пеевски, а разследването на сагата с фалита на КТБ няма резултати.
Държавното обвинение обаче е категорично – неверни твърдения, които противоречат на Конституцията и законите на страната. Освен това според прокуратурата изказването на Матеев е само и единствено политическо и цели да въведе в заблуда българските граждани и да отклони вниманието от актуалните проблеми, “чието разрешаване е от компетентността на парламента и правителството, а не на прокуратурата”.
“Главният прокурор не разполага с правомощия и не контролира решения и действия на отделните прокурори по отношение на което и да е било лице. Нещо повече, с промените в Закона за съдебната власт от 2016 г., ясно е регламентирано, че прокурорите и следователите не са подчинени на главния прокурор. Наред с това главният прокурор не разполага със законови правомощия да извършва проверки и/или разследвания. Същите съгласно разпоредбите са от компетентността на конкретни наблюдаващи прокурори, определяни на случаен принцип. В този смисъл твърдения, че „главният прокурор носи единствено отговорност за действия или бездействия на прокуратурата, основно по корупционни скандали, които се вихрят по високите етажи на властта“, не само не отговарят на истината, но и противоречат на законодателството в Република България.
Не отговаря на истината твърдението на г-н Матеев, че прокуратурата не е извършила „никакви“ действия по отношение на т.нар. „снимки в шкафчето“. Софийска градска прокуратура многократно е предоставяла информация за неприключило разследване, извършено по повод публикувани в медиите снимки и видеозапис, за които се твърди, че са направени в жилище, ползвано от бившия министър-председателя на Република България Б. Борисов. Това г-н Матеев би могъл да установи при елементарна проверка в интернет, вкл. и на интернет страницата на ПРБ”, посочват още от прокуратурата.
“Не отговаря на истината твърдението на г-н Матеев, че „няма резултат“ по 14 преписки спрямо народния представител Д. Пеевски. Това също може да се провери при справка в интернет, в т.ч. и на интернет-страницата на ПРБ. Нещо повече, същата публична информация е налична и в деловодството на Народното събрание във връзка с кореспонденцията с Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства относно действията и бездействията на компетентните български органи във връзка с наложените на 2 юни 2021 г. санкции на български физически и юридически лица от Службата за контрол на чуждестранни активи на министерство на финансите на САЩ”, допълват от държавното обвинение.
“Не отговаря на истината твърдението на г-н Матеев, че прокуратурата не е предприела действия по отношение на фалита на Корпоративна търговска банка. Ноторно известен факт е, че пред Специализирания наказателен съд има „висящ“ съдебен процес за фалита на банковата институция.
Имайки предвид отговорната позиция, която г-н Матеев заема, в качеството си на председател на Комисията по конституционни и правни въпроси на парламента, апелираме занапред да не допуска излагането на неверни от фактическа и правна гледна точка твърдения, които биха могли да въведат в заблуждение българските граждани.
За пореден път сме свидетели на твърдения, които не отговарят на фактите и имат политически цели, водят до уронване на престижа на съдебната власт, рушат доверието на българските граждани в институциите и са в противоречие с основополагащи европейски ценности”, завършват от прокуратурата.