СВЯТ
Зариват Европа с мюсулмани
МИГРАЦИОННА ПОЛИТИКА…
ТАКА КОАЛИЦИЯТА СВЕТОФАР ИСКА ДА НАПРАВИ ГЕРМАНИЯ ПО-ПРИВЛЕКАТЕЛНА ЗА МИГРАНТИ…
(превод от немски на публикация във вестник Ди Велт – Die Welt 25.11.2021 „So will die Ampel Deutschland für Migranten noch attraktiver machen“, von Marcel Leubecher)… https://www.welt.de/…/SPD-Gruene-FDP-Ampel-will…… Коалицията светофар – ГСДП (бел.: червено), Зелени (бел.: зелено) и СвДП (бел.: жълто) планира мащабни стъпки по отношение на Закона за натурализация. Доказателството за владеене на немски език също не трябва да е задължително в особени случаи. Освен това ще бъдат премахнати „забраните за работа за онези, които вече живеят в Германия“.
Германия отдавна е най-популярната дестинация в Европа за имигранти.
ГСДП, Зелените и СвДП искат още веднъж значително да увеличат привлекателността на Федералната република за мигранти, както се вижда от съвместното коалиционно споразумение.
ПО-БЪРЗО НАТУРАЛИЗИРАНЕ…
Трите партии пишат: „Ще създадем модерен Закон за гражданството. За целта ще разрешим множествено гражданство и ще опростим процеса на придобиване на германско гражданство. По правило натурализацията трябва да е възможна след пет години, а за особени интеграционни постижения след три години.“ В случай, че този план бъде осъществен, скоро Германия би била западната държава, която най-бързо превръща имигрантите в граждани на страната.
С голямата реформа на Закона за гражданството през 2000 г. при тогавашното червено-зелено правителство (бел.: ГСДП и Зелени) беше съкратена минималната продължителност на престоя в страната за право на натурализация от 15 на 8 години. Дори и днес периодът за право на натурализация може да бъде съкратен до седем години след успешно завършване на курса за интеграция, а при специален ангажимент на шест години.
Новата коалиция иска да ускори допълнително: Този, който е натурализиран, обикновено трябва да може да запази стария си паспорт (или старите си паспорти). Досегашният Закон за немското гражданство има за цел да избегне появата на множество гражданства и я допуска само в изключителни случаи. Тези изключения обаче все повече се превръщат в правило. Например гражданите на ЕС или бежанците не трябва да предават старите си паспорти.
Освен това коалиционните партии искат да разширят натурализацията на родените тук деца. И при тази точка ГСДП и Зелените изхождат от времето около 2000 г., когато управляваха заедно (без СвДП). Тогава те оказаха влияние, щото и родените тук деца от двама чужденци да получат немски паспорт, в случай че единият родител вече е живял осем години легално в Германия. Според коалиционното споразумение коалицията светофар сега иска да издава паспорти, когато „единият родител от пет години“ живее тук легално.
Коалицията също така иска да даде възможност за допълнителни изключения от задължителния езиков тест. По правило днес всеки, който желае да получи паспорт, трябва да говори немски език. Може да има изключения по преценка на имиграционните власти, например в случай на болни хора или такива с трудности в ученето. Сега червено-зелено-жълто обявява „общ регламент за трудните случаи за необходимия езиков сертификат“.
Освен това коалицията щяла да „понижи езиковото ниво, което трябва да се доказва“ от поколението на гастарбейтерите, понеже тяхната интеграция била слабо подкрепяна.
РАЗШИРЯВАНЕ НА СЪБИРАНЕТО НА СЕМЕЙСТВА…
Бъдещото федерално правителство заявява: „Ще поставим събирането на семейства за получилите хуманитарна закрила наравно с това за бежанците.“ За получилите хуманитарна закрила, това са бежанците от страни, в които има граждански войни, които не са преследвани индивидуално, дълго време в Германия не съществуваше правото на събиране на семейства, защото те обикновено трябва да се върнат бързо след края на битките.
Чак след 2015 г. тогавашната черно-червена коалиция (бел.: ГДС/ХСС-ГСДП) въведе правния иск за събиране на семейства за получилите хуманитарна закрила – за да преустанови неговото действие само осем месеца по-късно в разгара на миграционната криза. През 2018 г., след дълга борба между ХДС/ХСС и ГСДП, отново беше възможно събирането на семейства, но месечно само за около 1000 роднини на тези бежанци от страни с граждански войни. Коалицията светофар иска сега да разшири събирането на семейства и за получилите хуманитарна закрила.
РАЗРЕШЕНИЕ ЗА РАБОТА СЛЕД НЕЗАКОННО ВЛИЗАНЕ В СТРАНАТА…
Партиите от новата коалиция планират по-нататъшно разширяване на интеграцията на незаконно влезлите в страната лица без право на убежище. „Ние ще премахнем забраните за работа на вече жевеещите в Германия“, се казва в споразумението.
И днес всички имигранти по линия на убежището могат да работят. Изключенията са само за кандидати за убежище от страни с много малки шансове за признаване по време на процедурата за даване на убежище и за кандидати за убежище с отхвърлени молби, които са задължени да напуснат страната.
За последната група черно-червената коалиция вече многократно разшири възможностите за обучение и започване на работа. Сега коалицията светофар иска разрешение за работа за всички.
Също и за толерираните – т.е. задължените да напуснат страната, които не изпълняват това задължение – които не работят, бъдещето правителство планира една по-нататъшна интеграционна мярка. В нейното коалиционно споразумение тя нарича това „Възможности за право на пребиваване“.
Така „хората, които на 1 януари 2022 г. вече са живели пет години в Германия, не са извършвали престъпления и признават свободния демократичен основен ред“, трябва „да могат да получат едногодишно разрешение за пребиваване на пробация, за да изпълнят през това време останалите изисквания за право на пребиваване, по-специално сигурност на препитанието и доказателство за самоличност“.
———————————————————————————–
(PS. Лично мнение… „Трите партии пишат: „Ще създадем модерен Закон за гражданството. За целта ще разрешим множествено гражданство и ще опростим процеса на придобиване на германско гражданство. По правило натурализацията трябва да е възможна след пет години, а за особени интеграционни постижения след три години.“ В случай, че този план бъде осъществен, скоро Германия би била западната държава, която най-бързо превръща имигрантите в граждани на страната…“ (край на цитата) Според сегашния Закон за получаване на немско гражданство е необходим най-малко 8-ходишен престой в страната. Продължителността на този престой обаче межела да бъде променяна: „Дори и днес периодът за право на натурализация може да бъде съкратен до седем години след успешно завършване на курса за интеграция, а при специален ангажимент на шест години…“ (край на цитата) Закон с оставена вратичка, която с времето се превръща в порта?! Бюрократът решава, колко дълъг да бъде срокът: осем, седем или шест години?! А новата коалиция иска да засили тази тенденция: след „особени интеграционни постижения“ ще са нужни само три години престой в Германия, за да се получи гражданство?! Законът си е закон, но в крайна сметка решава Негово Величество бюрократът, кой е показал „особени интеграционни постижения“, нали?
„Досегашният Закон за немското гражданство има за цел да избегне появата на множество гражданства и я допуска само в изключителни случаи. Тези изключения обаче все повече се превръщат в правило…“ (край на цитата) Правова държава, в която изключенията се превръщат в правило?! Открийте грешката, ако можете!
„Коалицията също така иска да даде възможност за допълнителни изключения от задължителния езиков тест. По правило днес всеки, който желае да получи паспорт, трябва да говори немски език. Може да има изключения по преценка на имиграционните власти, например в случай на болни хора или такива с трудности в ученето. Сега червено-зелено-жълто обявява „общ регламент за трудните случаи за необходимия езиков сертификат“.
Освен това коалицията щяла да „понижи езиковото ниво, което трябва да се доказва“ от поколението на гастарбейтерите, понеже тяхната интеграция била слабо подкрепяна…“ (край на цитата) Задълбочаване на интеграцията чрез даване на възможности „за допълнителни изключения от задължителния езиков тест“?! Щяло да има изключение за „болни хора и такива с трудности в ученето“?! Можем да допуснем, че болните хора ще бъдат освидетелствани от специалисти в областта на медицината, но как ще бъдат освидетелствани онези „с трудности в ученето“? Няма ли всеки, който не желае да положи усилия да учи езика, да бъде освидетелстван, че имал „трудности в ученето“?! И тези изключения ще се правят по преценка на имиграционните власти?! Коалицията светофар е помислила и за поколението на гастарбайтерите. И правилно! Те, горките, от 40-50 години живеят в Германия, но много от тях почти не говорят немски език, а що се отнася до техните съпруги, то при тях незнанието на немски език е по-скоро правило, отколкото изключение. Но и тук е открит „виновникът“ за този неуспех: немското общество?! То, немското общество, не подкрепяло в достатъчна степен интеграцията на тези хора живели вече почти половин век в Германия?! Очевидно упрекът към немското общество е, че не е могло да открие начин с някаква магическа фуния да налива знанията по немски език директно в главите на някои хора?!
Толкова много изключения, че законът май се превръща във „врата у поле, през която минават само глупавите“?! А има ли някой, който да се съмнява, че всичко това е предпоставка за корупция? Аз, ни най-малко, не се съмнявам!
„Ще поставим събирането на семейства за получилите хуманитарна закрила наравно с това за бежанците.“ За получилите хуманитарна закрила, това са бежанците от страни, в които има граждански войни, които не са преследвани индивидуално, дълго време в Германия не съществуваше правото на събиране на семейства, защото те обикновено трябва да се върнат бързо след края на битките…“ (край на цитата) Според Женевската конвенция за бежанците от 1951 г. получилите статут на хуманитарна закрила могат да останат в приемащата страна докато обстановката в тяхната родина се нормализира. Тези хора не са индивидуално преследвани и затова не получават политическо убежище. Те не получават право на събиране на семейства. Ето защо никой не задължава Германия да прави всичко това: да дава право на получилите хуманитарна закрила да искат и техните семейства да се заселят в страната.
„Също и за толерираните – т.е. задължените да напуснат страната, които не изпълняват това задължение – които не работят, бъдещето правителство планира една по-нататъшна интеграционна мярка. В нейното коалиционно споразумение тя нарича това „Възможности за право на пребиваване“…“ (край на цитата) Ако даден кандидат за политическо убежище с отхвърлена молба не може да бъде принуден да напусне Германия в продължение на 18 месеца след неговото незаконно вличане в страната, тогава той получава т.нар. Duldung (толериране), което означава, че той е задължен да напусне страната, но никой не го принуждава да прави това. И хората си остават в Германия, като на всеки шест месеца техният озаконен незаконен престой в страната се удължава. Има хора, които от 40 години пребивават в страната по този начин: влезли са без документи, дали са фалшиви имена и адреси при тяхното регистриране и никой не може да ги принуди да се върнат в родината си. При всички положения те са милиони, но само Господ Бог знае, колко са те в действителност. Сега тези хора ще получат „едногодишно разрешение за пребиваване на пробация“, после право на постоянен престой и гражданство. Така незаконното влизане в Германия се възнаграждава в крайна сметка с получаване на немско гражданство?! А става въпрос за милиони, които набързо ще получат немско гражданство. Е, по-голямата част от тях не са квалифицирани, голяма част са неграмотни дори и на собствения си език, немалко имат „трудности в ученето“ и е малко вероятно да се включат ефективно в пазара на труда. По-вероятно е да бъдат включени в програмата за социално подпомагане Hartz IV. Едно нещо обаче е сигурно: те няма да забравят, как са пристигнали в Германия и кой за много кратко време ги е направил немски граждани. Така че те ще се отплатят, когато дойде време да застанат пред изборните урни. Някой все още съмнява ли се, че в цялата тази история, продължила вече 6 години, става въпрос просто за импортиране на послушни избиратели?…
Към тази публикация има досега 2962 (!) читателски мнения, които, за съжаление, не са достъпни за четене. Нека да припомним, че право на коментари имат само абонираните за онлайн изданието на Ди Велт. От тези читателски мнения не лъха абсолютно никакво въодушевление от плановете на новата правителствена коалиция, а напротив. Още в началото един читател с потребителско име Max S. пише: „Най-учтиво: Как коалицията светофар иска да направи страната привлекателна за немците? Това въобще важно ли е за коалицията?“ (край на цитата)
Читателите по най-различни начини изразяват недоволството си от намерението на бъдещото немско правителство да раздава немски паспорти на конвейр. Много от тях са толкова разочаровани и отчаени, че виждат само един изход: емиграция?! Това не е нещо ново: много млади немци с добро образование са недоволни от процесите в Германия и напускат страната. Става въпрос за стотици хиляди годишно:… https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3673577996041004&id=100001665207546…
Можем да бъдем сигурни, че заявените намерения на бъдещото немско правителство още повече ще ускорят миграционните процеси: стотици хиляди от Африка, Близкия и Среден Изток ще се насочат към Германия, защото вече е абсолютно сигурно, че веднъж добрали се до обетованата земя ще останат завинаги там…
Немците имат право сами да определят имиграционната си политика, но защо трябва да правят усилия да я натрапват на другите страни членки на ЕС? Другите страни не желаят подобна имиграционна политика!…
————————————————————————————-
MIGRATIONSPOLITIK
So will die Ampel Deutschland für Migranten noch attraktiver machen
Stand: 24.11.2021 | Lesedauer: 4 Minuten
Von Marcel Leubecher
SPD, Grüne und FDP haben beim Einbürgerungsrecht weitreichende Schritte vor. Auch der Deutsch-Sprachnachweis soll in Härtefällen kein Muss mehr sein. Zudem werden „Arbeitsverbote für bereits in Deutschland Lebende“ abgeschafft.
Deutschland ist seit Langem das beliebteste Ziel für Zuwanderer in Europa. SPD, Grüne und FDP wollen die Attraktivität der Bundesrepublik für Migranten noch einmal deutlich steigern, wie aus dem gemeinsamen Koalitionsvertrag hervorgeht.
Schneller einbürgern
Die drei Parteien schreiben: „Wir schaffen ein modernes Staatsangehörigkeitsrecht. Dafür werden wir die Mehrfachstaatsangehörigkeit ermöglichen und den Weg zum Erwerb der deutschen Staatsangehörigkeit vereinfachen. Eine Einbürgerung soll in der Regel nach fünf Jahren möglich sein, bei besonderen Integrationsleistungen nach drei Jahren.“ Falls dieser Plan in die Tat umgesetzt wird, dürfte Deutschland bald das westliche Land sein, das Zuwanderer am schnellsten zu Staatsbürgern macht.
Mit der großen Reform des Staatsbürgerschaftsrechts im Jahr 2000 war unter der damaligen rot-grünen Regierung die Mindestaufenthaltsdauer für eine Einbürgerung von 15 Jahren auf in der Regel acht Jahre verkürzt worden. Schon heute kann die Frist für einen Rechtsanspruch auf Einbürgerung nach bestandenem Integrationskurs auf sieben Jahre verkürzt werden, bei besonderem Engagement auf sechs.
Die neue Koalition will nun weiter beschleunigen: Wer eingebürgert wird, soll dann in der Regel seinen alten Pass (oder die alten Pässe) behalten dürfen. Das bisher geltende deutsche Staatsangehörigkeitsrecht will das Entstehen von Mehrstaatigkeit vermeiden und nur in Ausnahmefällen zulassen, diese Ausnahmen werden aber zunehmend zur Regel. Etwa bei EU-Bürgern oder Flüchtlingen wird auf die Abgabe der alten Pässe verzichtet.
Die Ampel-Parteien wollen zudem die Einbürgerung hier geborener Kinder ausweiten. Auch in diesem Punkt knüpfen SPD und Grüne an ihre gemeinsame Regierungszeit (ohne FDP) um die Jahrtausendwende an. Damals hatten sie bewirkt, dass auch hier geborene Kinder von zwei Ausländern den deutschen Pass erhalten – falls ein Elternteil schon acht Jahre legal im Land lebt. Laut ihrem Koalitionsvertrag will die Ampel die Pässe nun schon vergeben, wenn „ein Elternteil seit fünf Jahren“ legal hier lebt.
Die Ampel will zudem weitere Ausnahmen von der Sprachtestpflicht ermöglichen. Heute muss in der Regel Deutsch können, wer den Pass haben möchte. Davon kann nach dem Ermessen der Ausländerbehörden abgewichen werden, etwa bei Kranken oder Lernschwachen. Rot-Grün-Gelb kündigt nun „eine allgemeine Härtefallregelung für den erforderlichen Sprachnachweis“ an.
Zudem werde die Koalition für die Gastarbeitergeneration „das nachzuweisende Sprachniveau senken“, weil deren Integration schlecht unterstützt worden sei.
Familiennachzug ausweiten
Die künftige Bundesregierung kündigt an: „Wir werden die Familienzusammenführung zu subsidiär Geschützten mit den Flüchtlingen gleichstellen.“ Für subsidiär Geschützte, das sind Bürgerkriegsflüchtlinge, die nicht individuell verfolgt werden, gab es in Deutschland lange kein Recht auf Familiennachzug, weil sie in der Regel nach Ende der Gefechte zügig zurückkehren sollten.
Erst im Jahr 2015 führte die damalige schwarz-rote Koalition den Rechtsanspruch auf Nachzug für die Subsidiären ein – um ihn nur acht Monate später auf dem Höhepunkt der Migrationskrise wieder auszusetzen. 2018 wurde nach langem Gerangel zwischen Union und SPD der Nachzug wieder ermöglicht, aber nur für rund 1000 Angehörige dieser Bürgerkriegsflüchtlinge pro Monat. Die Ampel will nun den Nachzug auf alle Subsidiären ausdehnen.
Arbeitserlaubnis nach illegaler Einreise
Die Ampel-Parteien planen den weiteren Ausbau der Integration von unerlaubt eingereisten Personen ohne Asylanspruch. „Arbeitsverbote für bereits in Deutschland Lebende schaffen wir ab“, heißt es.
Bereits heute dürfen fast alle Asylzuwanderer arbeiten, Ausnahmen gelten für Bewerber aus Ländern mit niedriger Anerkennungschance während des Asylverfahrens und für abgelehnte Asylbewerber, die ausreisepflichtig werden. Für letztere Gruppe hat schon Schwarz-Rot die Möglichkeiten für eine Ausbildungs- oder Arbeitsaufnahme mehrmals ausgebaut. Die Ampel will nun Arbeitserlaubnisse für alle.
Auch für Geduldete – also Ausreisepflichtige, die ihrer Ausreisepflicht nicht nachkommen – die nicht arbeiten, plant die künftige Regierung eine weitere Integrationsmaßnahme. Sie nennt das in ihrem Koalitionsvertrag „Chancen-Aufenthaltsrecht“.
Damit sollen „Menschen, die am 1. Januar 2022 seit fünf Jahren in Deutschland leben, nicht straffällig geworden sind und sich zur freiheitlichen demokratischen Grundordnung bekennen“ eine „einjährige Aufenthaltserlaubnis auf Probe erhalten können, um in dieser Zeit die übrigen Voraussetzungen für ein Bleiberecht zu erfüllen, insbesondere Lebensunterhaltssicherung und Identitätsnachweis“.