ВОЙНА
“Такова чудо не е бивало”: САЩ искат да закрият атлантическия океан за руския флот
Проследяване, намиране и унищожаване – ВМС на САЩ формират нова работна група за противодействие на руските подводници в Атлантическия океан. Формацията “Хрътка” ще се състои от разрушители клас “Арли Бърк”. По -рано американски адмирали многократно са заявявали със загриженост: руските военноморски подводници все повече навлизат във водите, които Вашингтон винаги е смятал за своя феодална власт. За задачите на оперативната група – в материала.
Възобновен флот
Първи в групата ще влязат разрушителите “Доналд Кук” и “Томас Хаднър”. Контраадмирал Брендън Маклейн, командир на Атлантическите надводни сили на ВМС на САЩ, заяви, че екипажите на корабите са специализирани в лов на подводници. По-късно ще се присъединят разрушителите “Съливанс”, “Коул” и “Грейвли” В групата ще има четири знамена едновременно, петият кораб – за ремонт и поддръжка. Освен това, в зависимост от мисията, “Хрътката” може да бъде подсилена с многоцелеви подводници или патрулни самолети. Звеното ще достигне оперативна готовност до юли 2022 г.
“Корабите скоро ще могат да изпълняват пълния набор от задачи, включително проследяване на активността на руските подводници в Атлантическия океан и защита на САЩ в морето”, каза Маклейн. Той допълни, че и четирите кораба ще се базират в Мейпърт и Норфолк и ще се намират в постоянна готовност за излизане в океана. На екипажите им предстоят дълги съвместни тренировки, така че разрушителите да действат като едно цяло. “Стратегическата заплаха е нараства с всеки изминал ден. Нашите ключови съперници не пестят пари и време за разработване на нови оръжия и технологии, които са опасни за САЩ. При такива условия трябва да действаме изпреварващо”, допълни той.
Оперативната група ще бъде част от Втори флот, създаден наново през 2018 г. По време на Студената война той се противопоставяше на съветските подводници в Атлантическия океан и е разпуснат след разпадането на СССР. Доскоро сили и средства бяха разпределяни за този флот според конкретните нужди. “Хрътката” ще бъде първото звено на пълен щат.
“Лов с приклещване”
“Разрушителите клас “Арли Бърк” се строят от края на 80-те години на миналия век и непрекъснато се модернизират”, обясни Виктор Мураховски, главен редактор на списание “Арсенал на отечеството”. “Те имат доста сериозно въоръжение срещу подводници. С ракетните си комплекси може да поразят подводни цели на разстояние до 20 километра. Освен това, има торпедни тръби. Подводниците се откриват с помощта на сонарни станции, включително теглена антена. ”
Експертът подчерта, че разрушителите винаги работят в тясно сътрудничество с военноморските патрулни самолети, по-специално с самолетите P-8 “Посейдон”.
Тяхната задача е да установят приблизителното местоположение на целта. След това, както казват в Пентагона, започва „ловът с приклещване“. Районът е заграден от хидроакустични шамандури, корабите влизат там и изследват сектор по сектор, като постепенно стесняват кръга на търсене. По време на войната откритата подводница бива унищожена. В мирно време се опитват да поддържат постоянен хидроакустичен контакт с нея.
“Разрушителите, като правило, следват следата на подводница по двойки, като се заменят взаимно”, уточнява Мураховски. “Това е отдавнашна игра. През студената война и ние, и САЩ трупаме колосален опит на взаимно следене в океана. Има случаи, когато нашите подводници изплуват насред самолетоносачна ударна група до дълбочината на перископа и оставайки незабелязани, фотографират американските кораби. Съветските подводници редовно пробиват линиите на постоянните шамандури и станции за откриване, разположени на изходите към Атлантическия океан от Северно море. Не мисля, че звено на четири разрушителя ще се превърне в неразрешим проблем за нашия флот”, допълни той.
Пряка заплаха
Според Мураховски Вашингтон обяви работната група от “ловци” по някаква причина. Те считат руските военноморски подводници с ракетната система „Калибър“ за пряка заплаха за корабите и крайбрежната инфраструктура. Всъщност дори една подводница, пробил линиите за отбрана, ще предизвика много сериозни проблеми. Освен това ситуацията за американците ще се усложни, когато руският флот започне да получава масово хиперзвукови “Циркон”. Пентагонът знае, че днес просто няма с какво да се защитава срещу този ударен комплекс.
Съединените щати също признават, че Русия се е научила да строи наистина тихи подводници, които са изключително трудни за откриване: ядрената „Ясен“ и дизелово-електрическата „Варшавянка“. Миналата година вицеадмирал Андрю Уди Луис заяви, че Пентагонът е загубил господство в Атлантическия океан. Според него Москва използва оборудване с “по-смъртоносни оръжейни системи”, което затруднява подготовката на ВМС за операции. А извън главната атлантическа военноморска база американските моряци не се чувстват в безопасност.
Особено притеснително в Пентагона перспективният безпилотен подводен апарат “Посейдон” с ядрена бойна глава и практически неограничен обсег. Той е предназначен да унищожи крайбрежните градове, както и военноморските бази и е в състояние да нанесе неприемливи щети на страната с гаранция. Във Вашингтон се предполага, че “Посейдоните” ще стигнат до целите си точно отвъд Атлантика.
Експертите на “Форбс” вече нарекоха дрона “подводницата на десетилетието”. Според тях американските торпеда са безсилни срещу “Посейдон”: той не може да бъде достигнат поради голямата си дълбочина и маневреност. Изданието е уверено, че подводниците с ядрени дронове на борда скоро ще станат основните цели на силите за борба срещу подводниците на страните от НАТО.