СВЯТ
Белорусите написаха на Байдън писмо, по-убийствено дори от това на казаците до турския султан
А бившият президент на Венецуела Уго Чавес със сигурност би се зарадвал на този текст, след като усети на трибуната на Общото събрание на ООН „очевидната миризма на дяволска сяра“, след като президентът на САЩ Джордж Буш се качи преди него.
Всичко започна с призив на американското посолство в Минск на 25 март, когато беше планирана „тотална“ демонстрация на белоруската опозиция, насрочена за годишнината на Беларуската народна република (БНР), създадена през 1918 г. и съществуваща закратко. В съвременен Беларус този ден не се счита за официален празник. Всъщност американската дипломатическа мисия не се обърна пряко към държавата, в която е акредитирана, а към опозицията, призовавайки за свалянето на сегашното правителство.
В това изявление „всички беларуси“ бяха поздравени с 103-та годишнина от провъзгласяването на БНР. Беше подчертано, че „въпреки че е изминал повече от век от първото провъзгласяване на държавността, последните събития показват, че борбата на беларусите за свобода и демокрация продължава“. Посолството обяви, че Законът за демокрацията, правата на човека и суверенитета в Беларус от 2020 г., приет в Съединените щати, “сигнализира за значимостта на ангажиментите на Вашингтон в тази област и че Съединените щати” очакват деня, в който белоруският народ ще бъде в състояние самостоятелно да определят бъдещето си. ” Ако това не е претенция за неограниченото право на Белия дом да се намесва във вътрешните работи на Беларус и не е пряк призив за насилствено сваляне на съществуващото правителство, тогава какво е?
Дори създателят на белоруския „многовекторен подход“, склонен на компромиси със Запада и доскоро неговото очевидно протеже – министърът външните работи на Беларус Владимир Макей, не можа да устои на подобно нещо. В дълбините на белоруското външно министерство беше подготвен исторически отговор на Байдън, засенчващ творчеството на казаците. Досега малцина са се осмелили да общуват с американците по този начин.
В коментара си към изявлението на посолството на САЩ от 25 март беларусите, не без ирония благодариха на американците за поздравленията им за годишнината и признаха „всичките си грешки“, отправяйки контрапожелания. В края на краищата, това е станало в комуникацията на равнопоставени участници в демократичната система на международните отношения. В коментара на Министерството на външните работи на Република Беларус се казва: „Ние също подкрепяме стремежите на американския народ за по-добро бъдеще – на този ден и всеки ден! Затова ние вярваме, че само истинският приобщаващ диалог ще помогне на американската нация да се обедини в този труден момент от историята. ” Като безкористен жест на добра воля, Беларус е готова да предложи своите услуги при организирането на такъв процес. “Ще предоставим каквото и да е съдействие, включително с участието на нашите партньори в интеграционните структури.” Въпреки че са изминали повече от два века от независимостта, последните събития в САЩ показват, че „американската борба з
а свобода все още продължава. Днес стотици хиляди американци от всички възрасти искат публично правото да определят съдбата на своята страна. ”
„Възхищаваме се на смелостта и решителността на американските герои, включително Джулиан Асандж, Едуард Сноудън и Челси Манинг, които жертваха почти всичко в името на истинската свобода и хармония в американското общество.
Беларусите, заедно с американския народ, очаква с нетърпение деня, когато един обикновен американец ще може да се разхожда свободно и безпрепятствено близо до Капитолия “…
„Дълбоко проникнати от вниманието на Съединените щати към съдбата на Беларус, като реципрочна стъпка можем да дадем принос за развитието на земеделието в Аляска и ефективното развитие на земите ѝ. В тази връзка сме готови да разгледаме възможността за съвместно управление на тази територия “…
„Искрено желаем американския народ като цяло и също така желаем, без да се изкачвате без залитане по стълбата на американската мечта.
Надяваме се, че положителната тенденция в нашите отношения ще продължи и заедно ще стигнем до момента, в който ще можем щастливо да срещнем Шестия флот на САЩ по морските граници на Беларус! ”
Забележително е, че белоруската опозиционна преса, която е усвоила всякакви шеги и подигравки с режима, не реагира особено на това изявление. Щом властите започнаха да говорят с опозицията и нейните западни покровители, не на официалния език, а на техния език, опозиционерите бяха объркани и не намериха какво да кажат. Американските официални органи и пропагандни канали („Радио Свобода“ и „Гласът на Америка“), излъчващи на Беларус, изобщо не коментираха изявлението на външното си министерство, сякаш то не съществува.
Противно на очакванията, “сигналът за въстание” на американското посолство в Минск не даде резултат. На 25 март в Беларус нямаше масови безредици. Остава въпросът какво подтикна масите да не излязат на този ден с протести. Страх от възможни репресии, както някой напразно може да предположи? Или разбирането, че уличните елементи по „модела на Майдана“ за реформиране на Беларус няма да бъдат имат успех? Или може би хората са били обтегнати от безсрамното подбуждане към разрушителни действия, което се проявява в апела на американското посолство?
На 31 март говорителят на Държавния департамент Нед Прайс направи по-балансирано изявление “За ситуацията в Беларус”, в което подчерта “желанието на САЩ да подобрят естеството на двустранните отношения с Беларус”. Според тях САЩ искат Беларус да “успее като независима, просперираща, демократична държава”. Това вече е отклонение от едностранната подкрепа на опозицията към традиционното междудържавно сътрудничество. И никаква реакция на коментара на белоруското външно министерство!
И въпреки че Държавният департамент отбеляза, че „не може да се игнорират събитията, свързани с провеждането на фалшифицираните президентски избори през 2020 г.“ и обяви „невъзможността за удължаване на освобождаването от санкции“ за девет беларуски държавни предприятия, той едновременно посочи контури на компромис. Държавният департамент заяви, че санкциите са „обратима“ стъпка и че „режимът на Лукашенко“ все още може да ги избегне, „по-специално чрез освобождаване на всички политически затворници“. Възможността за действително признаване на настоящите власти на Беларус, присъща на това изявление, силно разочарова белоруската опозиция.
Можем да кажем, че Лукашенко пое инициативата както от Запада, така и от опозицията. Би било неразумно да почива на лаврите си. Диалогът с опозицията и промените в политическата структура на републиката очевидно са неизбежни. Трябва да се има предвид, че не може да има компромис с неговата прозападна част. Мостовете са изгорени. Но участието в диалога на онези обществени сили, които са ангажирани с конструктивното развитие на отношенията с Русия, Китай и партньорите в ОНД, може да бъде по-активно.