ПАРИ
Плащането в брой е форма на свобода, смята експерт
Въпреки че много стоки и услуги се плащат онлайн, 85% от плащанията все още се извършват в брой на каса. Голяма е групата от хора, която поръчва онлайн и плаща онлайн. Но много по-голяма е групата, която поръчва онлайн и плаща в брой. Това коментира изпълнителният директор на Изипей АД Георги Маринов.
Според него в това има психологически елемент, но това е практичният избор на клиентите, които избягват банкови такси, но разчитат на сигурността.
„Плащането в брой реално е форма на свобода. Най-големият фактор при плащането в брой е анонимността. Затова и криптовалутите са голям хит“, смята Маринов, който има голям опит във финансовия софтуер.
По думите му хората продължават да търсят конфиденциалност.
„Плащането електронно е пълно разкриване кой си, що си, защо плащаш, по какъв повод и т.н. Когато все повече институции, инстанции – добросъвестни и недобросъвестни, имат достъп до тази информация, толкова повече ти предпочиташ да запазиш все пак някакъв личен периметър“.
Според него парите в брой са личен периметър, който запазва някаква анонимност.
„Затова хората неволно и инстинктивно, при това разкриване, което се случва все повече, предпочитат парите в брой“.
Маринов смята, че криптовалутите и парите в брой придават анонимност, която хората търсят и която все повече започва да им се губи.
„А и същевременно те нямат доверие в обществото като цяло“.
Той обясни, че електронните пари са златни при хиляди операции, които изискват бързина.
„Когато се разменят големи суми и това трябва да стане за секунди, електронните пари нямат алтернатива. Тогава са и евтини, и изгодни, каза Маринов. – При дребни суми инфраструктурата, която трябва да съществува, за да платите една вафла електронно, съдържа поне няколко участника. Всеки от тях има разходи и те трябва да се платят. И това влиза в цената на вафлата.“