БЪЛГАРИЯ
Турция се намеси за дълговете на мюфтийството
Турция се е намесила в поправките на Закона за вероизповеданията, призна турският външен министър Мевлют Чавушоглу в Такирдак. Според него предложените поправки в документа нарушавали всички видове основни права и свободи. Чавушоглу се оплака, че Главното мюфтийство имало дългове, искали да продадат имотите му и в опит да се намери решение, той се свързал със София. Разговорът беше потвърден от министър Захариева. Вероизповеданията у нас ще могат да се финансират и от чужди държави, решиха депутатите. От “Обединени патриоти” настояха даренията от чужденци да бъдат забранени, но от ГЕРБ се оправдаха, че и БПЦ била против ограничението. Държавната субсидия за мюсюлманите ще се дава само на Главното мюфтийство. Дълговете му бяха разсрочени до 10 години.
По време на дебатите от “Обединени потриоти” настояваха даренията от чужденци да бъдат забранени, но искането им не беше прието. Цветан Цветанов се оправда, че и православната църква била против ограничаването на парите от чужбина.
“На КСНС при президента Радев решихме, че трябва да се направят законодателни промени, за да се прекрати външното финансиране, защото е заплаха за националната сигурност. Много съжалявам, че колегите от БСП ги няма тук, защото тогава този текст щеше да бъде приет”, призна атакистът Павел Шопов. В началото на заседанието той дори предложи да се отмени гласуването на закона изцяло, но то не беше прието. “В голяма грешка сте. Ако БСП бяха тук нямаше да го подкрепят. Не бъдете наивен, защото не ви отива на годините”, скочи лидерът на НФСБ Валери Симеонов. “Предложението ни наистина цели да се гарантира националната сигурност. Не е ясно защо обаче вероизповеданията се обявяват против”, коментира Юлиан Ангелов от ВМРО.
За да прекрати разправията, депутатът от НФСБ Борис Ячев предложи 15-минутна почивка. След извънредния председателски съвет предложението на патриотите беше отхвърлено с 20 гласа “за”, 5 “против” и 112 “въздържали се”.
В закона е разписано, че държавната субсидия ще се дава само на Главното мюфтийство. Досега се предвиждаше тя да е за “мюсюлманското вероизповедание”. Тази формулировка обаче обхващаше и регистрираното мюсюлманско-сунитско вероизповедание на бившия главен мюфтия Недим Генджев.
С гласовете на ГЕРБ и ДПС бе решено главното мюфтийство и останалите регистрирани вероизповедания, които имат задължения към държавата до 31 декември 2018 г., да могат да ги погасят в срок до 10 г. Предложението беше подкрепено със 111 гласа “за”, 5 бяха против, а шестима се въздържаха.
Първоначалният проект на закона предвиждаше Главното мюфтийство да получи амнистия на задълженията си, които според различни данни са между 8 и 12 млн. лв. Проблемът бе, че заради тях мюфтийството не можеше да получи новата държавна субсидия от минимум 15 млн. лв., гласувана през декември м.г. Опрощаването беше оправдано с националната сигурност. Идеята обаче срещна критики и негативни коментари, след като БСП разобличи, че то ще е в полза основно на мюфтийството.