ПАРИ
Между 11 и 15 ст. на литър поскъпнаха горивата
Цените на горивата отново тръгнаха нагоре.Това се случва за втори път след ръста на цените от втората половина на миналата година, който бе последван от поевтиняване. Поскъпването на различните видове бензин и дизел само за месец е от 11 до 15 ст. на литър, а тенденцията е цената да върви нагоре.
Средната цена, на която в момента се продава масовият бензин А-95 е 2,08 лв. за литър. Повишението за малко над месец (от 4 февруари до вчера) e с 11 ст. на литър или с 5,58%, показват данните на bg.fuelo.net. Поскъпването става на четири етапа – между 2 и 4 ст. на литър. Най-високата цена на този вид бензин в момента е 2,38 лв., а най-ниската – 1,83 лв. за литър. Бензинът А-98 е поскъпнал за същия период още повече – с 15 ст. – от 2,23 лв. на 2,38 лв. средно за литър. Повишението e с 6,73% и също става на четири скока от по около 4 ст. Най-високата цена, на която се предлага А-98, в момента е 2,59 лв. за литър, а най-ниската – 2,05 лв.
Цената, на която се продава в момента обикновеният дизел, е средно 2,28 лв. За месец той е поскъпнал с 11 ст. на литър, което е повишение с 5,07%. Най-високата му цена в момента е 2,56 лв. за литър, а най-евтината – 2,02 лв. Дизелът премиум също е поскъпнал с 11 ст. на литър или с 4,49%. Средната му цена също е скочила на четири етапа, започвайки от 2,45 лв. на литър. В момента най-високата цена, на която той се предлага, е 2,69 лв. за литър, а най-ниската – 2,19 лв.
Пропан-бутанът е поскъпнал с 6 ст. – средно до 98 ст. за литър, а метанът се предлага без промяна в цената отпреди месец – средно за 1,45 лв. за кг.
Експертът от Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Светослав Бенчев коментира вчера пред БТВ, че повишаването на цените на горивата е нормално, след като има повишаване на цената на суровия петрол. Той заяви, че цените на суровия петрол за последния месец са се повишили с около 16% – от 57 на 68 долара. По думите му от няколко дни се наблюдава понижаване на цената на суровия петрол, но това трябва да се превърне в постоянен тренд от около 10-14 дни, за да може да се отрази върху цената на горивата от конвенционалния.
Възможно е да се стигне до криза на пазара с горивата, ако от 1 април трябва да се въведат новите касови бележки по бензиностанциите, прогнозира Бенчев. Според него има опасност много обекти да затворят, защото трябва да се купят нови касови апарати. Новите изисквания предвиждат касовите бележки да предоставят данни за дължимия акциз, ДДС и продажната цена на горивата. БПГА настоява за нова среща с министър-председателя Бойко Борисов, на която да бъдат чути аргументите им, за да се удължи срокът с 2-3 месеца. По-късно вчера говорителят на НАП Росен Бъчваров заяви, че към към момента приходната агенция не вижда основание за отсрочка.