БЪЛГАРИЯ
Режима Борисов организира “протести” против никой!
Днешният ден е прецедент в политическата история и събирателен образ на режима на Борисов – едрият капитал и властта в стачка срещу опозицията. С тези думи лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира днешната акция на Камарата на строителите и дружната подкрепа, която им осигуриха от ГЕРБ и Патриотите.
Тя бе категорична, че това е събирателен образ на целия модел на Прехода, когато власт и капитал се срастват и рамо до рамо бранят статуквото. Видяхме как част от този капитал беше готов да изкара работници срещу майки на деца с увреждания. Виждаме днес как едрият капитал изкарва машини срещу опозицията и срещу разследващ журналист, защото търсим истината и искаме прозрачност. От две години говорим, че искаме да променим този модел на Прехода и не ни вярваха, допълни Нинова. И подчерта, че БСП се изправя именно срещу този модер и иска да го помени. Най-грозната част от това лице на управлението на Борисов е, че използват работници за тази цел, натърти лидерът на опозицията.
Нинова бе категорична, че промяна трябва да има. Това са последните издихания на това правителство, обяви още тя.
Искам да се обърна към българския бизнес – ние сме наясно, че без българско производство и без икономика България няма бъдеще. Но не този модел на икономика, при който десет големи се договарят с властта и убиват малкия и средния бизнес, не този модел на икономика, в който властта принуждава фирмите да връщат процент от поръчките като комисионна, а модел на свободна конкуренция и закони, еднакви за всички. Ще има закони и правила за свободна конкуренция и за правене на бизнес в свободна държава. Но най-вече искам да се обърна към работниците – вие не сте крепостни селяни, знаем, че ви е страх за хляба ви, но не допускайте да ви използват. Защото друг модел на икономика ще е по-добър за вас и за семействата ви – вместо кражби, тези пари ще отидат за увеличаване на заплати и за подобряване на условия на труд. Така че имайте достойнство и не допускайте да бъдете употребявани в битката на статуквото на власт и бизнес срещу опозицията и промяната в държавата, каза още Нинова.
Реакцията на строителите показва страх и паника
Реакцията на Камарата на строителите показва страх и паника от извършване на независима проверка, каза от своя страна депутатът от БСП Елена Йончева. Тя припомни, че искането на левицата е само за проверка на българските магистрали – за проверка на качеството им в независима европейска лаборатория. Ние не разбираме как е възможно срещу това искане да бъдат изкарани 1000 строителни камиони. Ние подкрепяме строителството и на практика искаме само едно и също – да се строят качествени пътища. А това може да стане само с проверка на пътищата, заяви тя. И обясни, че целта на БСП е в бъдеще да има независим контрол от българската държава и АПИ. По думите й трябва да се приеме европейския модел за контрол както при обявяване на обществени поръчки, така и при изпълнението им и техния контрол. Отговорност обаче за качеството на българските пътища не носят строителите, затова ние не сме срещу тях, а им помагаме. Отговорност носи мафиотският начин, по който се управлява България – срастването между бизнес и власт, алармира Йончева. Журналистката цитира последния доклад на Държавния департамент на САЩ за инвестиционния климат в България, в който се казва, че служителите във всички клонове на правителството са замесени в корупционни практики безнаказано.
Бизнес и държава се срастват
Министър Петя Аврамова да обясни защо по програмата „Транзитни пътища V“ разликата между договорените и изплатените от АПИ суми е повече от 250 млн. лева, призова от своя страна Антон Кутев. Зам.-председателят на ПГ на БСП даде конкретен пример за страстването между държава и бизнес. Става дума за това – през АПИ се договарят едни количества и обеми на сделките за стотици милиони, след което се оказа, че изпълнението и разплащането по тези сделки са стотици милиони повече. Тоест, само по едната програма – „Транзитни пътища V“, само за осем от възможните лотове там разликата между договорените и подписаните суми и сумите, които са изплатени от АПИ, са повече от 250 млн. лв.“, заяви Кутев.
Той посочи, че тези 250 млн. лв. са били разплатени на строителните фирми без търг, без процедура, с допълнителни анекси. Въпросът, който колегата Петър Витанов зададе на министър Петя Аврамова, е на какво основание това се прави. Защото в закона е записано, че това може да се прави само при дребни промени – след като е подписан договор, ако се наложи някъде да се разшири или намали дебелината на слоя например. А тук става дума за такива дребни промени, които са на стойност 250 млн. лв. Договаря се една сума, а се плаща 3-4 пъти по-голяма чрез заобикаляне на закона и правилата. Въпросът го има и се надявам този петък да има отговор на него от министъра на регионалното развитие и благоустройството, за да разберем как се харчат тези пари, каза още Кутев.