ФОКУС
80% от американците смятат политическата коректност за национален проблем
Въпреки разпространеното мнение, повечето американци от всички възрасти, равнища на доходи и расов произход са решително против политическата коректност.
Съгласно скоро публикувани данни от национално допитване, в което участват 8000 респонденти шест фокус-групи, 80% от американците смятат, че „политическата коректност е проблем за тази страна”. Някои от тези данни, събрани с помощта на YouGov са публикувани в отчет под названието „Скрити племена” (Hidden Tribes).
Възражения против политическата коректност най-силно изразяват расовите малцинства и тези, които не са учили в колеж. Завършилите колеж с високо равнище на доход, особено с научни степени, най-често смятат, че политическата коректност не е проблем. Респондентите в тази група най-често се идентифицират като атеисти или като агностици, а по политическа ориентация – либерали.
Американците смятат, че цензурата на мисли и думи не е най-добрият начин за борба срещу грубото и дискриминационно поведение.
Особено недоволни от политическата коректност са азиатците (82%), латиносите (87%) и американските индианци (88%), но и белите американци не изостават силно – 79%. Фактически всички са против, освен американците, определящи се като „прогресивни активисти” – едва 30% от тях виждат проблем в политическата коректност.
„Прогресивните активисти играят голяма роля в политическия дискурс, макар и те да съставят малка част от населението (около 8%), пише в изследването.
Като правило прогресивните активисти са богати, високоплатени бели, най-еднородната в расово отношение група в изследването. От участващите в допитването афроамериканци едва 3% са прогресивни активисти.
Вече е установено, че висшето образование в САЩ не добавя икономическа ценност на випускниците. То просто „сигнализира”, че неговият притежател е човек, който ще съответства на основните стандарти за работа: ще се появява за нея навреме, ще работи стабилно и ще бъде достатъчно старателен. С други думи, това е скъпоструващ билет за излизане на пазара на труда.
Проведеното изследване потвърждава, че освен това висшето образование в САЩ е билет към някакъв елитарен клуб, чиято елитарност е очевидна за хората, които не членуват в него.
За дългосрочния политически успех на Демократическата партия е нужно културните норми на „прогресивните активисти” (8% от американците) да бъдат вкарани в гърлото на останалата част от страната. По време на изследването са записани и няколко интервюта. Изследването при допитване на респондентите само използва термина „политическа коректност”, без да дава определение на това понятие. Но „участниците ясно дават да разбират, че те се опасяват, че недостатъчното познание на темата или необмисленият избор на думите може да доведе до сериозни социални санкции за тях”.
„Имам либерални възгледи, но мисля, че политическата коректност е отишла твърде далеч. Достигнахме до там, че всички се обиждат за някакви дреболии”, заяви в интервю един от респондентите – 28-годишна жена от Северна Каролина.
Изследването открива, че американците са разделени на седем „племена”, не по расов, финансов или класов признак, а по политически скланности.Изследването разделя населението по политически спектър от „прогресивни активисти” до „набожни консерватори”. При това две трети от американците се разполагат между тези две „племена”. Съгласно получените данни, „политическите племена” представят възгледите на човек по-добре отколкото членството му в някоя от демографските групи.
„Политическият пейзаж на Америка е много по-сложен от двойното разделяне между либерали и консерватори, както често се опитват да го представят… В измъченото мнозинство има отделни групи хора с различна степен на политическо разбиране и активност. Но те всичките са уморени от нашата поляризирана национална дискусия и от нежеланието да бъдем гъвкави в своите политически възгледи” пише в изследването.
Изследването показва, че две трети от това „измъчено мнозинство” искат хората да бъдат готови да се изслушват и да приемат компромиси.
Именно свободата на словото е противоотровата от политическата коректност. Левите не са достатъчно уверени в своите идеи, за да ги подложат на свободно и открито обсъждане, целящо честно и аргументирано обсъждане. Освен това те се стремят да накарат хората да се подчиняват на политическата коректност и на другите социални манипулации. Но американският народ иска да бъде забелязан и уважително изслушан.