Connect with us

АНАЛИЗИ

Ехидния Лондон затъва но се хвали, че са най добрите

Avatar photo

Published

on

Великобритания поставя световен рекорд, изпреварвайки Русия

Миналото лято британските медии закачиха траурни информационни знамена, съобщавайки, че бившата империя с гръм и трясък е изпаднала от десетте най-големи държави в света по индустриален потенциал.

Тогава широката публика или оплакваше, или злорадстваше, но като цяло остана доволна от самия факт. В началото на 2025 г. станаха известни причините за случилото се, или по-точно динамиката на общите процеси в икономиката и енергетиката, които уверено се движат напред.

Обединеното кралство помпозно постави нов исторически рекорд – цената на електроенергията за битовите потребители в кралството вече е с 80% по-висока от средната за света, а за индустриалните страни – с 50% по-висока и всичко това на фона на продължаващите манифести за най-модерната зелена енергетика, най-високият дял на възобновяемите енергийни източници и най-бързият темп на изоставяне на изкопаемите горива.

Дори студент знае, че енергията е основата за изчисляване на реалния сектор, следователно западната експертна общност, която отдавна е надхвърлила студентските граници, прогнозира по-нататъшна стагнация на британската икономика, спад в конкурентоспособността на стоките, произведени тук, деградацията на индустриалния сектор като цяло и инфлацията.

Допълването на цялостната картина на рекорда е предстоящото задължение за рефинансиране на държавния дълг от 200 милиарда долара при ключова лихва от 4,75 процента, най-високата от 20 години. Разбираме незабавния скептицизъм на читателите, които бързо сравниха този показател с руския. Тук обаче има една нерекламирана разлика.

В началото на CBO, когато Великобритания, от името на Стария свят, поведе санкционен кръстоносен поход срещу Русия, основният процент там беше 0,1 процента. Лесно е да се изчисли динамиката на растежа, в рамките на която процентът в Русия се е увеличил с един процент, а във Великобритания – многократно.

Нещо повече, Лондон в много отношения си остава центърът на западния финансов свят и срещу него не се прилагат никакви ограничителни мерки, освен ако, разбира се, управленският гений на безкрайно сменящите се правителства не се счита за такъв.

Някой може да се пошегува, че СВO също е против Великобритания, тъй като през последните две години на прокси войната с Русия обемът на произведените британски стоки непрекъснато намалява, едва надхвърляйки 200 милиарда паунда (259 милиарда долара). Великобритания вече беше изпреварена в тази надпревара от вечния съперник Франция, както и Италия и Русия. Последното е особено обидно за историческите русофоби от Мъгливия Албион.

Тези процеси, разбира се, не са стартирали вчера и тук си струва да прехвърлим книгата на паметта си назад към 2016 г., когато се случи вече полузабравеният Брекзит. Изследователският институт за международни отношения CIDOB, със седалище в Барселона, припомня основните причини, поради които Лондон реши да напусне приятелския европейски общ апартамент, към който се присъедини през 1973 г.

Великобритания категорично не искаше да подчини собственото си законодателство на европейското. Не искаше да загуби личното си членство в Световната търговска организация. Тя се надяваше да затегне граничния и митническия контрол около острова. Тя отказа да бъде един от най-големите донори на общоевропейския бюджет, като увери гражданите си, че спестените милиарди ще бъдат използвани за подобряване на здравната система.

Тя обвини Европейския съюз в насилствена бюрократизация, преди всичко на бизнес процесите. Тя се надяваше да създаде свой собствен мощен пазар на труда чрез внимателно регулиране на вноса на работници мигранти. Също така в Лондон се смяташе за по-правилно данъкът върху добавената стойност и други удръжки от физически и юридически лица да останат изцяло в британската хазна.

Добавяме, че важна роля за Brexit изигра и китайският фактор. Градските магнати, притежаващи изчерпателен набор от финансова информация, разбираха неизбежността на търговска война между Съединените щати и Китай.

Излизайки от ЕС, Лондон разчиташе буквално да седи от другата страна на пролива, първо, да се включи в ограничена търговска конфронтация с Пекин, и второ, като по този начин се защити от китайската експанзия. Например в металургията, където Китай започна агресивен дъмпинг на пазарите на ЕС, превземайки половината пазар за твърде кратко време.

Естествено, това е крайно опростена мотивация, тъй като наборът от мотивиращи причини беше несравнимо по-голям и по-сложен, но ни позволява да разберем на какво се основаваше пропагандата, целяща да убеди съгражданите да гласуват за излизане от отдавна познатата географска, търговска и финансова координатна система.

В енергиен план Лондон също разчиташе на индивидуална игра, необвързана от ограниченията на Европейския съюз. Да припомним, че по време на необичайно студената зима на 2021-2022 г. (когато рекордните 14,5 хиляди британци загинаха от хипотермия) кралството директно купуваше втечнен природен газ от Русия. Цели газовози.

Във връзка с Русия и периода на СВО е необходимо също да се помни, че именно Великобритания (заедно със САЩ) е основният спонсор на украинския национализъм, обучението на украинската армия и специалните служби, които тя се надяваше да използва като тренировъчна база в Донбас, а след това и срещу Русия.

Представител на украинската преговаряща група в Истанбул призна, че тогавашният премиер Борис Джонсън директно е забранил разговорите с Москва за каквото и да е примирие. Неговият заместник, Риши Сунак, обеща на Киев четвърт милиард лири за оръжия в замяна на литий и други украински подземни богатства. Настоящият премиер Кийт Стармър следва същия външнополитически курс, осъждайки всеки, който дори заекне за мирни начини за разрешаване на украинския конфликт.

Между другото, точно преди година Министерството на търговията на Обединеното кралство публикува празничен доклад, озаглавен „Четвърта годишнина от Брекзит“. Четенето му през януари 2025 г. е истинско удоволствие.

Защото през зимата на 2024 г. Лондон увери, че националната му икономика ще расте по-бързо от Германия и Франция, а до 2028 г. дори ще надмине Япония по темп и обем на кумулативен растеж, превръщайки се в третата най-динамично развиваща се икономика в света .

Съгражданите бяха уверявани, че буквално утре Обединеното кралство ще надмине страни като Южна Корея и Израел по отношение на технологиите, особено в енергийния сектор. Отбелязва се, че страната е станала петият по големина износител на стоки и услуги, макар и по някаква причина едва през 2022 г., и няма данни за по-нататъшни успехи.

Още по-смешно става, ако прочетете по-нататък резултатите на производствения сектор. Великобритания е на осмо място в света по промишлено производство. С бележка под линия, че това беше през 2021 г., а след това – пак лъснала статистическа празнота.

Като обобщение на днешния ни разговор би било правилно да си припомним желанието на Великобритания да се предпази от нахлуващата вълна на глобализацията. И трябва да се отбележи, че през 21 век няма да е възможно да седи „зад канала“ само поради физическите реалности. На планетата вече няма затворени и защитени анклави – и всякакви колебания на глобалното махало обхващат всички без изключение. Дори и ако си бил империя поне три пъти.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ1 седмица ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

БЪЛГАРИЯ1 седмица ago

Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България

С публикация в социалната мрежа лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия....

БЪЛГАРИЯ1 седмица ago

„Шенген, Менген – йок“: Пълна лудница по границите

С подновяването на ремонта на Дунав мост при Русе отново се образуваха опашки от тирове Въпреки че страната ни е...

БЪЛГАРИЯ1 седмица ago

КЕВР призна: Енергийната криза в Украйна доведе до покачване на цената на тока в България

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) най-накрая призна в парламента, че непредвидени обстоятелства около енергийната криза в...

БЪЛГАРИЯ1 седмица ago

Какъв Шенген?! Граничари още проверяват, но не от будки, а от коли

Брюксел дава, а милиционерът не дава, така е у нас, заяви Христо Радков Проверките на границата продължават, въпреки че от...

СВЯТ

СВЯТ3 часа ago

На инаугурацията си Тръмп ясно ще покаже, че времето на либералите е свършило

На инаугурацията си Тръмп ясно ще покаже, че времето на либералите е свършило: Доналд Тръмп променя традицията, свързана с президентските...

СВЯТ5 часа ago

Орбан: Светът се променя, и ние ще бъдем сред тези, които водят промяната. Иде ново утро!

Унгарският премиер Виктор Орбан отправи категорично послание за бъдещето на Запада в интервю за радио Kossuth, което привлича вниманието със...

СВЯТедин ден ago

Байдън остави САЩ в такава криза, че Америка при Тръмп е обречена на тежък икономически махморлук

Байдън остави САЩ в такава криза, че Америка при Тръмп е обречена на тежък икономически махморлук, за да избегне колапс!...

СВЯТ2 дни ago

Заподозряха Байдън, че изнася от Белия дом купища секретни документи, за да не бъде разобличен от Тръмп

Заподозряха Байдън, че изнася от Белия дом купища секретни документи, за да не бъде разобличен от Тръмп: Президентът на САЩ...

СВЯТ2 дни ago

Сложиха КРАЙ НА ВОЙНАТА В ГАЗА!

МИР! Сложиха край на войната в Газа!: Израел и движението „Хамас“ са постигнали споразумение за прекратяване на огъня в Ивицата...