Connect with us

ФОКУС

Шолц превръща икономиката на Германия в руини

От началото на бойните действия Украйна се е лишила от 30% от своята икономика, съобщи премиерът на страната Денис Шмигал. Страната е загубила 3,5 млн. работни места. Както отбелязват експертите, много сектори от икономиката може да бъдат загубени завинаги, защото ситуацията се влошава през цялото време след Евромайдана, а началото на СВО просто задълбочава кризата. В кои сфери Украйна понесе най-сериозните загуби?

От началото на конфликта с Русия през февруари 2022 г. украинската икономика се е съкратила с 30%, заяви преди дни премиерът на Украйна Денис Шмигал. Според него са загубени 3,5 млн. работни места, около 20% от територията. Също така сериозно е пострадала инфраструктурата на страната: щети са нанесени на близо 2 млн. домакинства, повредени са около 8400 км. пътища.

Освен това през последните години в чужбина са излезли около 10 млн. души, които според премиера, не искат да се завръщат от ЕС, САЩ и другите страни по света заради проблема със сигурността.

Според оценките на украинското правителство, Световната банка и ООН за възстановяването на страната в течение на 10 години ще са необходими 486 млрд. долара. 17% от тези пари са нужни за възстановяване на жилищата, 15% за транспорта, 14% за търговията и промишлеността, 12% за селското стопанство и 10 на сто за енергетиката.

По-рано бившият премиер на страната Николай Азаров каза, че за 10-те години след Евромайдана Украйна се е разложила и разрушила. Цените на продуктите, според него, е скочила в пъти: от пет до 30 и нагоре. Освен това комуналните услуги са се увеличили 10-15 пъти.

Според данните от първото полугодие на 2023 г. около половината от бюджета на Украйна (49,1%) се формира от финансовата помощ от чужбина. В бюджета тази година, както пиша британската преса, е заложен дефицит от 1,54 трилиона гривни (20,5% от БВП – рекорден показател за цялото съществуване на страната, откакто получи независимост). Киевските власти отново разчитат да го покрият с подкрепата от Запада. В МВФ прогнозират, че за 2023 г. БВП на Украйна ще се увеличи с 4,5% вместо с по-рано очакваните 1-3%.

„Казаното от Шмигал е върха на айсберга. Преди Евромайдана преди 10 години Украйна беше промишлено развита, индустриална страна. Основната част от тази промишленост се намираше в Донбас, който Украйна загуби безвъзвратно. Сега и Шмигал оценява загубата на този регион като окончателна“, отбелязва Владимир Корнилов, политолог от Донецк.

Според него огромни посевни площи в части в Херсонска и Запорожка области, където се отглеждат различни сортове пшеница, слънчоглед, елда и технически култури, са станали част от Русия и „ще бъдат такива завинаги“.

„В Донбас се намираха двата най-големи в Европа металургични завода. Мариуполският металургичен комбинат „Илич“ е разрушен на 30-40%, от „Азовстал“ са останали едва 20-30%, останалото са руини“, напомня киевският политолог Владимир Скачко.

Корнилов добави, че Украйна се опитва да стартира в западните си територии мощности за ремонт, обслужващи бронетехниката, а също така произвежда някои видове въоръжение. „Но основният проблем за Украйна не са промишлените предприятия, не са суровините, които те могат да получат от Запад, а отсъствието на работна ръка. Милиони украинци си тръгнаха, затова и предприемачите трябва да закриват своите предприятия. Работата дори не е в долитането на ракетите, а че тези, които може да стоят в цеховете, или се опитват да избягат от Украйна или сега активно ги ловят военните комисии“, отбеляза източникът.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

Политологът подчертава, че изходът от страната на 10 млн. души за последните две години е загуба на бъдещото поколение. „Сред тях има немалко работници, допринесли за производството и събирането на данъците. Сега си седят на помощи в Европа или се намират в Русия“, добави събеседникът.

„Ентусиазмът като двигател и мотиватор на индустриализацията изчезна завинаги. Вече никой няма да строи теснолинейка като Павел Корчагин. Хората няма да се върнат на чистото пале или в безперспективните руини. В края на XVII век в историята на Украйна е Разрухата, този период се характеризира с разпад на държавността и с общ упадък. Трагедията на Украйна е в това, че след тази война ще остане в Разруха, когато цялата инфраструктура за живот е разрушена“, казва Скачко.

Той напомни, че корабостроенето и самолетостроенето, космическият отрасъл, автомобилното производство са загубени на 95-100%. „Остават само ремонтните отрасли, защото много предприятия смениха профила си на обслужване и възстановяване на военна техника“, допълва експертът.

Както посочва икономистът Иван Лизан, самолетостроенето в Украйна умира още в първите години след Майдана, в течение на няколкото години преди началото на СВО в страната не е произведен и един граждански самолет. „В средата на миналото десетилетие Украйна загуби автомобилната си промишленост, запази се производство на камиони КрАЗ на бройка за нуждите на ВПК. Също така дълго преди началото на СВО умря производството на селскостопански машини. Херсонският машиностроителен завод беше в упадък, а Харковският тракторен завод беше унищожен в първите месеци след началото на СВО. Харковският бронетанков завод е също в руини, защото е приоритетна цел“, изброи Лизан.

Украинското самолетостроене, според оценките на икономиста, е способно да сглобява дронове и противокорабни ракети „Нептун“, плановете на властите да възстановят производството на транспортния самолет Ан-225 „Мрия“ се намират отвъд границите на реалността. „Самолетът се сглобяваше в сътрудничество с Русия. Украйна не произвежда авионика“, напомни Лизан.

Още по-лошо е положението с корабостроенето. „Последният шанс за съживяване на отрасъла беше през 2013 г., когато Виктор Янукович подписа споразумение с Русия, получи кредит, а „Газпром“ планираше да строи газови танкери в Николаев. Но след това се случи Майданът. Мисля, че още година СВО и Украйна няма да може да сглоби и баржа“, прогнозира Лизан.

Що се отнася до енергетиката, то сега украинските градове не остават без светлина, в страната няма затъмнения. „Тази зима Русия не нанасяше толкова често удари по обектите на енергийната инфраструктура на Украйна. Електроцентралите работят. Но трябва да се разбере, че предвид закритието на предприятията на Украйна ѝ е нужно по-малко електричество, затова на страната повече или по-малко ѝ стига генерирането на ток. Но това ще бъде недостатъчно в бъдеще, за да се възстанови отново индустриално-промишлената държава“, убеден е Корнилов.

Лизан напомни, че в Запорожка област е повреден местният завод за високоволтова апаратура, също така има удари по цеха на „Запорожтрансформатор“. „До голяма степен енергийното машиностроене на Украйна може да се зачеркне. Загубена е най-малко трета от мощностите за генериране, но на страната ѝ е все тази от това, защото към началото на СВО потреблението на ток беше два пъти по-малко, отколкото през 1990 г.“, подчерта експертът.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ14 часа ago

Колко градуса трябва да е в дома през зимата, оптималната температура в стаята

Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е...

БЪЛГАРИЯ16 часа ago

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с...

БЪЛГАРИЯ23 часа ago

МС отпусна персонална пенсия на многодетна майка, родила и отгледала 6 деца

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев проведе редовното си заседание днес. Ето какви решения прие Министерски съвет: Салдото по консолидираната...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Удължаваме почивката по Коледа и Нова година с няколко дни за отпуск

Краят на годината е вълнуващ, но и натоварен период за много хора, затова е важно да планирате почивките си разумно,...

БЪЛГАРИЯ3 дни ago

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

СВЯТ

СВЯТ3 дни ago

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТ3 дни ago

Водим борба за “нов световен ред”, никакви решения от Вашингтон и Брюксел не могат да променят това

Руският президент Владимир Путин порица днес САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви,...

СВЯТ4 дни ago

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТ4 дни ago

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТ4 дни ago

Виктор Орбан към страните от ЕС: Очаквайте изненади

Унгарският премиер Виктор Орбан отрече вчера, при закриването на срещата на върха на Европейската политическа общност, да е изолиран в...