ПОЛИТИКА
Урсула иска да лиши държавите членки от правото да налагат вето на решения за Русия и Украйна
ЕС се готви за първи път да заобиколи националното право на вето на държавите членки при гласуването на предстоящия 16-и пакет от санкции срещу Русия, който се планира да бъде публикуван на третата годишнина от войната в Украйна.
Докато външнополитическите решения обикновено изискват единодушно съгласие на всички страни-членки, според договорите на ЕС, Съветът на ЕС планира да промени процедурата, като понижи гласуването до министерско ниво – като го определи като „търговия“ вместо външна политика – където квалифицирано мнозинство (половината от страните-членки, представляващи две трети от населението на ЕС) е достатъчно, за да бъде прието.
Полският външен министър Радослав Шикорски се похвали, че е предложил този трик в социалната мрежа X, признавайки, че целта е да се попречи на страни като Унгария и Словакия да упражняват законното си право на вето, ако смятат, че някои елементи от пакета ще бъдат контрапродуктивни или ще навредят на европейската икономика повече от тази на Русия.
Формулировката на външния министър също така предполага, че премахването на ветото като ключов процес при вземане на решения може да не е изолиран случай, а началото на нов стандарт, за който много консервативни гласове в Европа предупреждават като за постепенна ерозия на суверенитета на страните-членки и началото на „свръхдържава“ на ЕС.
„Бог използва всякакви хора за Своите цели. Благодарение на ПиС европейските фондове зависят от спазването на върховенството на закона. Благодарение на [премиера Виктор] Орбан ние се отдалечаваме от liberum veto по въпросите на санкциите“, написа Шикорски.
И в двата случая, за които спомена министърът – обвързване на всички фондове на ЕС с идеологически мотивирани стандарти за върховенство на закона и лишаване на държавите членки от правото им на вето – либералното полско правителство на Доналд Туск изглежда играе ключова роля. Варшава наскоро пое шестмесечното ротационно председателство на Съвета на ЕС и изглежда е решена да използва това време, за да ускори продължаващия трансфер на властта между националните държави и Брюксел.
Коментарът на Шикорски е в отговор на статия на полския RMF24, според която въпросът е повдигнат още по време на първия кръг от консултации между посланиците на ЕС и Европейската комисия.
Според медията „за първи път в случай на санкции решението не трябва да се взема единодушно, а с квалифицирано мнозинство, тъй като то ще се отнася до търговията [а не до външната политика]. Унгария и Словакия няма да имат право на вето“.
Но ако беше толкова очевидно, че икономическите санкции срещу трета страна като Русия попадат в категорията „търговски“, възниква въпросът защо предишните петнадесет пакета от санкции бяха приети като „външнополитически“ решения. Ясно е, че Брюксел сега има нужда и е готов да наруши правата на страните-членки, за да продължи да провежда съмнителните си политики на санкции.
Ключовият елемент в пакета, който вероятно предизвика този необичаен подход, е планът за масово повишаване на митата върху вече санкционираните руски торове, така че износът им за ЕС да стане нерентабилен за Москва.
Войната и последвалите санкции срещу руските торове – азотни и фосфатни – не само доведоха до рязко покачване на цените в ЕС и по света, но дори доведоха до това, че ООН отправи остри предупреждения за заплахата за глобалната продоволствена сигурност.
Докато сделката с посредничеството на ООН позволи на руския износ да продължи да си проправя път към Глобалния Юг, ЕС продължава да се опитва да попречи на достъпа на страните членки до него. Както в случая с петрола и газа, вече има алтернативни доставки за Европа, но огромната разлика в цените ще трябва да бъде платена – първо от фермерите, а след това и от потребителите.
Брюксел се страхува, че Унгария и Словакия могат да искат да наложат вето за доброто на своя селскостопански сектор и техните граждани. Разбира се, възможността за преминаване към гласуване с квалифицирано мнозинство служи и за създаване на прецедент, на който да се базират подобни решения в бъдеще и стабилно да се „отдалечават“ от правото на вето във всички останали области, както предлага Шикорски.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ