ВОЙНА
Тръмп срещу наркомафията: кой – кого?
Мексико е само началото, кой е следващият?
На 20 януари, на встъпването в длъжност, 47-ият президент на САЩ Доналд Тръмп засегна в речта си темата за наркотиците. Той им обяви война, като обеща да приравни наркокартелите с терористичните групировки. В същия ден Тръмп подписа 42 изпълнителни заповеди, една от които за наркотиците. Тръмп коментира указа с думите, че гражданите на САЩ са чакали това решение от години. Той също така не изключи възможността за изпращане на американски войници на границата с Мексико за борба с наркокартелите.
Освен това, за да унищожи наркокартелите, на Америка, както каза президентът, може дори да се наложи да проведе военни действия на територията на южната си съседка.
Връщат картелите в къщи pic.twitter.com/awsVN7mJ3Q
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 28, 2025
Редица други мерки, които Тръмп планира да приложи спешно, също са свързани със задачата за борба с наркотиците и наркоманиите в Америка. Например такава мярка като борбата срещу нелегалните имигранти, които са наводнили Америка, много от които са свързани с наркомафията.
САЩ вече имат списък с чуждестранни терористични организации (FTO): Ал-Кайда, забранена в Русия, Ислямска държава, Хизбула… И сега Тръмп иска да добави мексиканските картели към този списък. Президентският указ все още не означава, че въпросните картели ще бъдат включени в списъка. Това е указание към администрацията на президента и правителството да изготвят проект на решение по този въпрос.
Някои наблюдатели смятат, че този указ е просто акт на сплашване, насочен към Мексико. За да накара южната съседка да предприеме радикални мерки, за да спре потока от наркотици, влизащ през границата на САЩ. Те вярват, че заплахата на Тръмп да наложи 25% вносни мита върху стоките, влизащи в Съединените щати от Мексико и Канада, е точно същия вид сплашване.
Твърди се, че ако съседите предприемат решителни мерки за спиране на нелегалната миграция и незаконните доставки на наркотици към Съединените щати, тогава президентът ще се откаже от въведените протекционистични мита.
ГОРЕЩО! ИСТОРИЧЕСКА БОМБА!
ПРЕЗИДЕНТЪТ ТРЪМП ОБЯВИ ВОЙНА НА МЕКСИКО!Смелите действия на президента Тръмп не са само защита на американския народ, но и на великия народ на Мексико, който е бил държан като заложник от тяхното терористично правителство на наркодържавата от… pic.twitter.com/IIlUZwN4zM
— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 1, 2025
Трудно е да не се съглася, че американските граждани очакваха решителни мерки от Вашингтон за борба с наркотиците. Наркоманията на Америка е един от най-важните проблеми на Съединените щати и най-важните заплахи за националната им сигурност. Странно е, че световните медии избягват такава тема като наркоманията в Америка. Съединените щати тук са наистина „пред останалия свят“.
Съответните цифри могат да бъдат намерени в документи на международни организации и експертни изследвания. Броят на американците, които редовно използват дрога, според различни източници, варира от 27 до 50 милиона души. По данни на ООН броят на наркозависимите в света през 2021 г. е 296 милиона души.
С други думи, оказва се, че от всеки сто наркомани в света от 9 до 17 души са граждани на САЩ. Като се има предвид, че делът на САЩ от общото население на Земята е около 4%. Делът на зависимите от наркотици в общото възрастно население на Съединените щати също е рекордно висок. Може би само Афганистан може да се мери с Америка по този показател.
По отношение на смъртността, свързана с наркотиците, Америка отново е „пред останалия свят“. Според статистиката САЩ са на първо място с процент от 324 смъртни случая от свръхдоза на 1 милион жители през 2022 г. На второ място е Пуерто Рико, който е в отделна категория, с 246 починали на 1 милион жители. Шотландия е на трето място с 219 смъртни случая. Следва Канада с 193. Смъртните случаи от свръхдоза опиоиди в Съединените щати са десет пъти по-чести на глава от населението, отколкото в Германия, и над 20 пъти по-чести от тези в Италия например.
Търговските войни започнаха.
След Канада, Мексико и Китай дойде ред и на ЕС.
Тръмп ще наложи вносни мита върху стоки от ЕС. pic.twitter.com/pDhsAicGef— The Sofia Times (@thesofiatimes) February 1, 2025
В абсолютно изражение броят на хората, починали от свръхдози в САЩ през 2023 г., според Министерството на здравеопазването на САЩ, е 107,5 хиляди За сравнение, отбелязвам, че човешките загуби на Съединените щати (под формата на смъртните случаи) във войната във Виетнам възлизат на 58 хиляди души. Но това участие продължи двадесет години.
Сигурен съм, че Доналд Тръмп разбира добре мащаба на проблема и заплахата за националната сигурност на САЩ от наркоманията. Трябва да се предположи, че Тръмп е разбрал всичко това добре преди осем години, когато за първи път встъпи в длъжност като глава на американската държава.
През март 2017 г. президентът Тръмп създаде президентската комисия по злоупотребата с наркотици и разрешаването на кризата с опиоидите със следната мисия: „Да проучи обхвата и ефективността на федералния отговор на злоупотребата с наркотици и кризата с опиоидите и да направи препоръки на президента как да се подобри този отговор.“
Първоначално изглеждаше, че Тръмп показва решителност по въпросите за контрола на наркотиците. Той акцентира върху мерките на своя предшественик Барак Обама, който позволи легализирането на марихуаната, популярен в Америка наркотик, на щатско ниво и разкритикува 44-ия президент за този опасен либерализъм.
Тръмп предприе стъпки за връщане към федералния правителствен орган за регулиране на марихуаната (с възможност за пълна забрана на лекарството). Но през втората половина на президентството си Тръмп „пусна юздите“, връщайки правомощията на правителствата на щатите (и редица щати вече бяха напълно легализирали марихуаната, преди Тръмп да поеме поста през 2017 г.).
По данни на официалната статистика, Тръмп не е постигнал значими победи във войната с наркотиците. През 2016 г. смъртните случаи от свръхдоза наркотици, според Министерството на здравеопазването на САЩ, възлизат на 63,6 хиляди, а през 2021 г. надхвърлят 100 хиляди. Може да се каже, че Тръмп дори бе по-скоро губещ, тъй като по време на неговото президентство смъртността от наркотиците се увеличи с повече от една трета.
Предвид „успехите” на първия мандат може да се предположи, че сегашната заплаха срещу наркокартелите може да се окаже банална политическа реторика. Проучването на опита с контрола на наркотиците на предишни американски президенти не добавя оптимизъм.
Всичките преминали. нелегално. границата на САЩ са престъпници. БУММММММ pic.twitter.com/NLlzEjCBHY
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 29, 2025
Нека ви напомня, че Америка стана най-наркоманската страна в света преди около половин век. Всичко започна с така наречената „контракултурна“ революция, която беше стартирана в Съединените щати в средата на 60-те години от глобалното задкулисие (днес наричано „дълбоката държава“). Тази революция беше насочена към разчупване на традиционните ценности и норми с помощта на иновации като рок музика, Бийтълс, хипита, сексуалната революция и т.н.
Всичко това, за да може в крайна сметка младежта да се пристрасти към наркотиците ( (най-популярният наркотикът по онова време беше LSD), а след това, с помощта на лекарства, ефективно да се контролира американското общество. Активната фаза на тази „контракултурна“ революция настъпи по време на президентството на Линдън Джонсън (1963-1969), който встъпи в длъжност след убийството на 35-ия президент на САЩ Джон Кенеди.
Следващият човек, който зае Белия дом след Линдън Джонсън, беше Ричард Никсън. 37-ият президент на Съединените щати видя с ужас как епидемията от наркотици плъзна из Америка. Допълнителен фактор за наркозависимостта на Америка беше участието на САЩ във войната във Виетнам. Значителна част от войниците, които се връщат у дома, са придобили навика постоянно да приемат наркотици във Виетнам.
На 17 юни 1971 г. президентът на САЩ Ричард Никсън произнася национално обръщение, в което обявява, че неговата администрация ще започне „война срещу наркотиците“. През 1973 г. Никсън заменя Бюрото за наркотици и опасни лекарства с Агенцията за борба с наркотиците (DEA), която получава допълнителни правомощия и бюджетни средства. Но Никсън не успя да постигне никакви победи на фронта на нарковойната. Някои скептици дори вярват, че не е имало истинска борба с наркотиците и че Никсън само е имитирал тази борба.
❗️Военната инвазия на САЩ в Панама може да започне много скоро
Американският сенатор Тед Круз започна официално разследване на нарушението от Панама на Договора за канала, давайки зелена светлина на американския президент Тръмп да си върне Панама с всички необходими средства,… pic.twitter.com/lEWjdsiYGs
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 30, 2025
Същата имитация се случи и при следващите президенти. Упояването на Америка продължи. И при 36-ия президент Джо Байдън във Вашингтон се заговори, че Америка е загубила войната с наркотиците, започната от Никсън. Следователно проблемите трябва да се решават по съвсем различен начин. А именно чрез легализирането на наркотиците и организирането на държавно регулиране на наркотрафика.
Всички изявления и действия на Тръмп, както се вижда, са коренно противоположни на изявленията и действията на неговия предшественик Джо Байдън. Съответно Тръмп категорично не е готов да легализира наркотиците. Напротив, той им обяви война, точно както направи Никсън преди повече от половин век. Но има силно подозрение, че цялата тази война на Тръмп може да завърши със същия провал, както се случи с Никсън.
Вече има някои мнения, че войната с наркотиците е само „димна завеса“, прикриваща другите цели на Тръмп. Така например тази война може да стане претекст и оправдание за започване на пълномащабна война с южната съседка. За да присъединят Мексико към САЩ като нов Щат/и/. Между другото, опити за подобно анексиране бяха направени от Съединените щати през 1840-те години при 11-ия президент Джеймс Полк, но те бяха неуспешни. Защо да не опитат отново?
Картелите правят истински войни на границата с Щатите pic.twitter.com/0DHsMRWrFK
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 28, 2025
Кои наркокартели имаше предвид Тръмп? Има много от тях. Следните са посочени в открити източници: „Синалоа“; „La Familia“; „Голфо“; „Хуарес“; „Гуадалахара“; „Белтран Лейва“; „Миленио“; „Акапулко“; „Лос Зетас“; Картелът на тамплиерите; Картел Тихуана; Картел от ново поколение Халиско; Картел на южното тихоокеанско крайбрежие.
За най-голям от тях се счита картелът Синалоа. Известен също като организацията Гузман-Лоера. Картелът представлява до 60% от целия трафик на наркотици в САЩ. За да разберете размаха на дейността на този картел, има смисъл да се цитират данни от специалната операция срещу картела, в която са участвали САЩ и Мексико. По време на якцията бяха задържани 599 самолета и хеликоптера, свързани с картела Синалоа. Въпреки че самолетите бяха малки по размер, това все пак беше цяла въздушна армия.
По отношение на броя на наркокартелите и мащаба на тяхната дейност Мексико вероятно е на първо място в света. Основават се предимно на местно производство на наркотици – опиум, хероин, марихуана. Те обаче се занимават и с реекспорт на наркотици, идващи от Южна Америка.
Сред другите страни, голям брой наркокартели са регистрирани и в страни като Колумбия, Венецуела и Нигерия. Колумбия е специализирана в кока и кокаин. Венецуела е транзитна страна, през която колумбийският кокаин след това се доставя по различни маршрути до Съединените щати.
Трябва да се отбележи, че Тръмп обяви война само срещу наркокартелите, действащи от мексиканска територия. Някои наблюдатели казват, че това е само началото. Ето защо колумбийските, венецуелските и всякакви други картели ще бъдат включени в списъка на терористичните организации на Вашингтон.
Предупреждаваме ви да не прекосявате нелегално нашата граница. pic.twitter.com/u0Pr3395ml
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 28, 2025
Изобщо не съм сигурен, че Тръмп ще реши да обяви война на наркокартелите по света. Това е равносилно на открито обявяване на война на дълбоката държава. Да, Тръмп разбира добре какво е дълбоката държава и ще се опита да я отслаби. Но Тръмп, като опитен политик, няма да тръгне челно срещу дълбоката държава.
Много пъти вече писах, че дълбоката държава има свой бюджет. И един от важните източници за попълване на бюджета са доходите от наркобизнеса, от същите наркокартели. Американските разузнавателни агенции работят за дълбоката държава, включително осигуряват защита на световния наркобизнес.
Той работи в тандем с тези американски агенции, които са упълномощени да се борят с незаконния трафик на наркотици. Американската правителствена система за контрол на наркотиците е силно корумпирана и всъщност е на страната на дълбоката държава, а не на страната на Съединените щати и американския народ.
Много експерти твърдят, че т. нар. „война срещу наркотиците“ в САЩ е добре инсценирано шоу. Между другото, американецът Джон Коулман пише за това в книгата си „Комитетът на тристате“ (особено в глава 24 „Нелегална търговия с наркотици“). Американските служби хващат дребни наркодилъри заради отчетите, симулирайки бурна дейност, докато „големите“, т.е. наркокартелите, запазиха и продължават да запазват имунитета си.
Американските разузнавателни агенции не само защитават целостта на тези донори на дълбоката държава, те по всякакъв начин допринасят за растежа на този престъпен бизнес. По тази тема са написани десетки книги и стотици статии. Например в края на миналата година Шарлот Грийнфийлд публикува статията „Империята на наркотиците“: Изкореняването на опиума от талибаните разкрива жестоката реалност на американската окупация на Афганистан.“
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ