СВЯТ
С лъжите си НАТО принуди Русия да напусне
Русия хлопна вратите пред НАТО. Какви са причините и какво следва?
Какво каза Сергей Лавров в лаконичното си изявление за прекъсването на отношенията на Москва със Североатлантическия съюз и какво още поясни по-словоохотливият шеф на информационната комисия към Съвета на федерацията Алексей Пушков?
Каква „нишка за взаимодействие” с Пакта си оставя руската държава и защо отказв „алиби” за натовското ръководство?
Водещата световна новина в понеделник безспорно е краткото оповестяване от руския външен министър Сергей Лавров, че Русия затваря постоянното си представителство в НАТО в Брюксел и прекратява дейността включително на своя основен военен представител в Алианса. Успоредно с това се закрива и информационното бюро на НАТО в Москва.
Лавров беше хладен и лаконичен, когато оповести, че „Международният секретариат на НАТО вече е уведомен” за решението на Русия. Първият руски дипломат сухо поясни, че това е отговорът на неговата страна на решението на Североатлантическия съюз от 6 октомври т. г. за прогонване на осем сътрудници на мисията на Руската федерация към пакта, обявено миналата седмица от шефа на НАТО Йенс Столтенберг, без дори да се представи конкретна мотивация. Според лъжите на самия Столтенберг решението било взето не по конкретен повод, а заради „нарасналата активност на Русия”, която накарала Алианса да „прояви бдителност”.
Днес Лавров реагира така: „В резултат на целенасочени стъпки от страна на НАТО нямаме подходящи условия за елементарна дипломатическа дейност и в отговор на действията на НАТО спираме работата на постоянната си мисия в НАТО, включително работата на главния военен представител, вероятно от 1 ноември или може би това ще отнеме още няколко дни”.
След външния министър на Русия с по-словоохотливи изявления излезе Алексей Пушков, шефът на комисията по информационна политика и взаимодействие към Съвета на Федерацията (горната камара) на руската Държавна дума.
„Спирането на дейността на нашето представителство към НАТО в Брюксел и на информационното бюро на НАТО в Москва – това е логическият край на цял етап в отношенията между НАТО и Руската федерация, който се характеризираше с постоянна деградация във взаимодействието. Преди всичко това е свързано с конфроттационния курс на НАТО, с нежеланието сериозно да се обсъждат съществуващите помежду ни проблеми и с постоянните недружески действия спрямо нашата мисия”. Това заяви Пушков пред руския в. „Известия”.
В условия, при които липсва политически и военен диалог и при които в продължение на няколко години нито се приема назначаването на постоянен руски представител в НАТО, нито функционира Съветът Русия-НАТО, настоящото решение е оправдана и закономерна стъпка.
Пушков посочва, че Съветът Русия-НАТО е в задънена улица още от 2015-2016 г. Формалното му съществуване само създаваше видимост да диалог между ръководството на Алианса и Москва, какъвто всъщност липсваше. „Прилагаше се форма на диалог от позицията на силата – НАТО да диктува на Русия своите условия, а Русия да ги изпълнява. Такава формула обаче никога не е била приемлива за Руската федерация. Диалог от позицията на силата е невъзможен спрямо Русия. Опитите да ѝ се диктуват условия унищожават самия диалог. Ето това се случи. Както се казва – нали ви предупреждавахме,” заяви Пушков.
Сенаторът отбеляза, че Русия все пак си оставя „нишка за взаимодействие” с Пакта – „при остра необходимост” натовци ще могат да се обръщат към руския посланик в Белгия, А пък Североатлантическият съюз на свой ред може да назначи като „лице за контакт” някой от посланиците на страните членки на НАТО в Москва. Но Пушков натърти, че това не може да се смята за „пълноценен механизъм за взаимодействие”.
„Няма защо да се създава видимост за диалог, след като той напълно отсъства, нито да се създава алиби за ръководството на НАТО, че уж то води някакви преговори с Москва. Никакви преговори няма,” отсече Пушков. И добави: „Сега работата на мисията ни се прекратява. По-нататъшните перспективи са неопределени. Ние не сме готови да поддържаме фалшив диалог. А в НАТО трябва да си направят сериозни изводи”.
По повод новите развития в отношенията НАТО-Русия се изказа и прес-секретарят на руския президент Дмитрий Песков. Той заяви, че с поведението си НАТО изцяло проваля възможността да нормализация на връзките с Москва.