ВОЙНА
Светът е похарчил $1.93 трлн. за оръжия през 2020 г.
Седемгодишното непрекъснато нарастване на глобалните разходи за отбрана доведоха до похарчването на $1.93 трлн. от страните по света през 2020 г., сочи анализ на най-известната аналитична компания в областта на въоръженията „Janes“. Тази сума е с 1.9% повече от миналата година, независимо от пандемията на коронавирус. Друго сравнение показва, че разходите за оръжия и отбранителни съоръжения по света са нараснали през 2020 г. със $180 млрд. спрямо отчетените $1.75 трлн. през 2010-а.
Като дялово разпределение на харчовете за оръжия през 2020 г. лидер е Северна Америка с 40% от тези $1.93 трлн. Вторият най-голям дял се пада на страните от Азиатско-Тихоокеанския регион – 28%. Следват държавите от Западна Европа (15%), Близкия Изток и Северна Африка (9%), Латинска Америка (3%), Русия и страните от ОНД (2%) и Източна Европа (2%), а само с 1% военни разходи от глобалните са африканските държави на юг от пустинята Сахара в Африка.
Въпреки това „Janes“ прогнозира чувствително намалямане на разходите за отбрана, тъй като икономическото въздеяствие на пандемията ще продължава да се усеща.
„Всички региони, с изключение на Европа, Азиатско-Тихоокеанския и Латинска Америка, вероятно ще имат реални намаления на харчовеге през 2021 г. Така общият ръст на разходите за отбрана ще падне до най-ниския си темп от 2013 г. насам, но не очакваме цялостно свиване. Всъщност най-лошото последствие от въздействието на пандемията върху военното финансиране вероятно ще бъде през 2022 г., когато правителствата може да започнат да съкращават разходите си – коментира Андрю Макдоналд, водещ анализатор в „Janes“. – Очаква се все пак глобалните разходи за следващата година да останат с положителен ръст, до голяма степен повлияни от голямата експанзия в Азия. А в годините, които следват растежа на бюджетите за отбрана, вероятно ще има ново увеличение и общата сума ще нарасне до $2.23 трлн. до 2030 г. “
Прогнозата на „Janes“ за 2030 г. сочи, че най-голям дял във военните разходи ще има вече Азиатско-Тихоокеанския регион – 37%, докато Северна Америка ще ги свие до 33%. Източноевропейските страни, както и Русия и ОНД ще прибавят по още 1% към глобалните военни разходи (общо по 3%). Ще намалее делът на Западна Европа (13%), Близкия Изток и Северна Африка (8%), Латинска Америка (2%).