АНАЛИЗИ
САЩ: Хищническият зелен енергиен капан може да провокира нова жилищна криза
Измина повече от десетилетие, откакто 10 милиона души в САЩ загубиха домовете си по време на ипотечната криза през 2008 г. Измина повече от десетилетие, откакто финансовата криза, предизвикана от ипотечната криза, доведе до рецесия, която унищожи над 30 трилиона долара глобално богатство и доведе до 5000 самоубийства само в Европа и Северна Америка. Измина повече от десетилетие, откакто банкерите и дилърите на “Уолстрийт”, надули жилищния балон, го спукаха със собствената си алчност, получиха държавна помощ и избягаха от отговорност. И очевидно това време е повече от достатъчно, за да забравим всички научени уроци и отново да започнем да играем опасно с жилищните пазари.
Следващата жилищна криза може да бъде предизвикана от хищническа и зле планирана финансирана от правителството схема, която насърчава жителите на САЩ с ниски доходи да участват в програма за заем за чиста енергия, като използват домовете си като обезпечение. На пръв поглед тази програма за чиста енергийна инфраструктура, наречена Програма за оценка на чистата енергия (накратко ПОЧЕ), изглежда много важна, изградена върху светли идеали. Идеята е да се даде възможност на хората, които не могат да си позволят да инсталират слънчеви панели или да модернизират по друг начин домовете им да бъдат по-екологични, да сторят това, като участвате в програма за държавен заем, която се изплаща с данъците върху недвижимите имоти (вземете панелите безплатно, платете данъците по-късно, естествено по-високи).
Въпреки че това звучи като достойно усилие, има основен проблем с този модел: в смразяващото завръщане към ипотечната криза от 2008 г. основният проблем е даването на заеми на хора, които просто не могат да си ги позволят. И както през 2008 г., много хора са изложени на риск да загубят домовете си, докато тези, които са им продали стоките, си тръгват с печалбата.
ПОЧЕ сега е обект на разобличения от разследващите журналисти. Разкритията разказват историите на десетки собственици на къщи с ниски доходи, които са били убедени да се запишат за държавна програма, без да са наясно напълно със значителния риск да загубят дома си на търг, ако не са изпълнили задълженията си по плащанията по заема. Тези плащания са под формата на по-високи данъци върху имуществото, които в някои случаи нарастват с астрономични темпове в резултат на съблюдаването на ПОЧЕ .
Една жена от Мисури, Даяна Томас, в замяна на нова печка и четири малки прозореца на мазе, наблюдава как нейният данък се е увеличил от 247 на 1465 долара, а общите ѝ плащания по кредита след лихвите са 18 200 долара – повече от цената на цялата ѝ двуетажна къща, оценена на 16 226 долара. Томас вече изостава с години в плащанията, които са ѝ пробутани от банков професионалист, напълно наясно, че в бъдеще няма да може да плаща и рискува да загуби дома си.
Томас далеч не е сама. Продавачите на ПОЧЕ обикалят от врата на врата сред собствениците на жилища във вече маргинализирани или бедни общности и казват, че жителите могат да направят домовете си по-зелени (печелившо за тях и правителството), без да инвестират пари – само данъци ще скочат в бъдеще. Целият смисъл на тази програма е, че тя е насочена към хората и семействата с ниски доходи, които след това ще бъдат изложени на риск да загубят домовете си, дори ако преди никога не са закъснявали с плащането на ипотечните си вноски.
„Критиците твърдят, че като се продават програмите на хора, които се нуждаят от спешни ремонти, но имат малко възможности за кредит непропорционално се натоварват някои от най-уязвимите собственици на жилища в щата“, съобщава вестник “Мисури Индепендънт” тази седмица. Освен това отрицателното въздействие на ПОЧЕ непропорционално засяга „кредитополучателите в предимно чернокожите райони“.
След като тази хищническа практика привлече вниманието на медиите, особено в Мисури, където живеят Томас и около 3000 други собственици на жилища, най-накрая започваме да виждаме някои признаци на промяна. Този вторник губернаторът на Мисури Майк Парсън подписа нов закон, въвеждащ така необходимата защита на потребителите по ПОЧЕ, изискващ подписалите да бъдат напълно информирани за рисковете от програмата, а също така ограничаваща сумите на заема въз основа на оценената стойност на жилището .
Въпреки че това е положителна новина, това е твърде малко за тези, които вече са загубили или са в процес на загуба на домовете си, и за тези, които са все още уязвими от хищническите практики на ПОЧЕ в други щати. Дали реформирането на ПАСЕ изобщо си заслужава, като се има предвид, че има много други възможности за собствениците на къщи с ниски доходи да си осигурят достъпни екологични подобрения от организации и програми с определено по-добра история.
Но най-тревожното в програмата ПОЧЕ не е, че тя е изключително зловеща или хищническа, а че тези черти изобщо не са уникални. През 2008 г. видяхме колко далеч, широко и дълбоко могат да стигнат подобни проблеми. ПОЧЕ няма да нанесе мащабни щети, каквито наблюдавахме преди 13 години, но показва, че поредната криза приближава.