Connect with us

ФОКУС

Решиха да лекуват икономиката с ваксини

Като цяло страните от Г-20 са похарчили над 13 трилиона долара за подкрепа на своите икономики. Особено се открояват САЩ, където общите бюджетни разходи за борба с вирусната икономическа криза достигат 5 трилиона долара за година. Водещите централни банки инжектираха в икономиката миналата година около 10 трилиона долара. Основните лихвени проценти на централните банки бяха най-ниските. Във Федералния резерв на САЩ той се задържа на нивото от 0-0,25%; в Европейската централна банка – на нула. М Централната банка на Япония – на ниво от минус 0,10%; от Швейцарската национална банка – минус 0.75%. Централните банки увеличиха паричното предлагане главно чрез закупуване на държавен дълг. Общият публичен дълг в света през миналата година се е увеличил с 10 трилиона. долара, или 15%.

Миналата година централните банки също започнаха активно да изкупуват корпоративни облигации и дори акции (които преди бяха екзотика). Централните банки на САЩ, ЕС, Япония и Великобритания извършиха безпрецедентно „количествено облекчаване“ през 2020 г., като изкупиха от пазара държавни и корпоративни ценни книжа на стойност 7,8 трилиона долара.

В света миналата година реалната икономика падаше, но финансовите пазари растяха. Общата капитализация на корпоративния пазар на ценни книжа достигна 100 трилиона до края на годината. долара, което е с една трета повече от капитализацията в началото на 2020 г. Фондовите индекси на много водещи корпорации нарастват експоненциално през годината; така, акциите на корпорацията „Тесла“ на Илън Мъск са поскъпнали с 9 пъти.

Този „пир по времето на чумата“ обаче не е безплатен. Ще трябва да се плати.

Първо, рязко увеличените дългове трябва да бъдат обслужвани.

Второ, балоните на фондовия пазар не могат да се надуват безкрайно. Теоретично те могат да бъдат подкрепени от ръста на печалбите на „надутите“ компании, но е малко вероятно същата „Тесла“ да може да увеличи печалбите си девет пъти (пропорционално на ръста на капитализацията си). Балоните ще се спуснат и през 2021 г. не е изключена втора поредица от рецесия.

Трето, съществува риск от сериозно покачване на инфлацията. Милиардите и трилионите долари, които миналата година се вляха на финансовите пазари, може да започнат да текат от там на пазарите на голямо разнообразие от стоки – суровини и готови стоки, инвестиционни стоки, потребителски стоки. Фондовите индекси и цените на акциите на отделните корпорации вече потъват. Вече са видими признаци за повишаване на цените на суровините, енергийните ресурси, храните и много видове промишлени продукти.

Централните банки се напрегнаха, които провеждаха свръхмека парична политика. Появилите се признаци на инфлация са сигнал, че е време да се сложи край на меката политиката и да се премине към рязка, която предполага намаляване на паричното предлагане и увеличаване на ключовия лихвен процент. Това обаче е изпълнено с редица проблеми. Едно от тях е увеличението на лихвените плащания по публичния дълг. При основни лихвени проценти дори на ниво от 2-3 процента, разходите за обслужване на публичния дълг заплашват да се превърнат в основна позиция в бюджетните разходи, надминавайки разходите за отбрана, икономическа подкрепа и други държавни програми.

Днес правителствата и централните банки болезнено търсят изход от икономическите задънени улици, провокирани от „пандемията“, но търсят отвъд компетентността на икономисти и финансисти – в медицината и здравеопазването. Започна да се разпространява странно убеждение, че изход от икономическата безизходица може да бъде намерен с помощта на ваксинация на населението. Прогнозите от последните месеци разглеждат ваксинацията като най-важната предпоставка за решаване на икономически проблеми. Ще има масова ваксинация – ще има възстановяване и растеж. Ако не успее, ще има нова бизнес карантина и продължение на финансовата и икономическа криза.

МВФ прогнозира, че масовата ваксинация ще се извършва в планетарен мащаб, и очертава обещаващи перспективи: в Европейския съюз през 2021 г. растежът на БВП може да достигне 4.2%, а в САЩ – дори 5.1%. Икономическите отдели на правителствата и централните банки наблюдават не толкова икономиката, колкото как се променя ситуацията с КОВИД-19 и как напредват ваксинациите. И изглежда върви добре. Към 16 март 2021 г. той обхваща 40% от населението на Великобритания, 33% от населението на САЩ, 12% от населението на страните от ЕС.

В последните прогнози на чужди правителствени организации и частни корпорации виждам все по-оптимистични нотки. През март „Банката на Америка“ се проведе проучване на банковите мениджъри на „Уолстрийт“ и ето резултатите: 91% от анкетираните очакват икономически растеж да се ускори, 89% очакват увеличение на печалбите. И двата показателя са рекорд откакто се провеждат анкети.

Оптимизмът се вижда и на пазарите. Така през март цените на металите се повишиха до ниво, което не беше наблюдавано през последните 7 години; на хранителния пазар – цените са най-високите за 6 години. Цените на петрола вече са средно 60 долара за барел и някой ги чете, връщайки се до рекордните 100 долара.

Няколко думи за Русия. Вирусната и икономическа криза не я заобиколиха. Според изчисленията на МВФ през 2020 г. спадът на БВП в Руската федерация е бил 3,1%. Това е малко по-малко от средната глобална стойност за есента. Вероятно защото в повечето западни страни миналата година имаше два локдауна, а в Русия – един. Общият обем на антикризисните мерки в Русия през 2020 г. се оценява на 65 млрд. долара, или приблизително 4,5% от БВП. Ръстът на паричното предлагане не беше толкова голям, колкото на Запад. Растежът на бюджетния дефицит и държавния дълг на РФ също беше по-умерен. Ключовият лихвен процент на Банката на Русия беше забележимо по-висок, отколкото в икономически развитите страни на Запада (в Русия през миналата година той се поддържаше на ниво от 4.25%), но в същото време беше несравнимо по-нисък от предишните години през декември 2014 г. Централната банка повиши лихвата до 17%).

Tази година обаче инфлацията в Руската федерация започна да расте. Очевидно паричната маса, създадена от Банката на Русия миналата година, в крайна сметка започна да тече към стоковите пазари, повишавайки цените както на потребителски стоки, така и на индустриални стоки. В началото на годината Централната банка публикува прогнозата си за инфлация за 2021 г.: 3,7-4,2%. Към 9 март обаче на годишна база стойността на този показател достига 5,8%. Оказва се, че реалният основен лихвен процент на Банката на Русия (като се вземе предвид инфлацията) вече има отрицателна стойност. Финансовите анализатори твърдят в един глас, че тази година Централната банка на Руската федерация ще бъде принудена да повиши основния лихвен процент, като вземе предвид нарастващата инфлация. И това, според много експерти, ще доведе до увеличаване на цената на заемите, до появата на проблеми за Министерството на финансите с пласирането на нови траншове на федерални заемни облигации, до увеличаване на бюджетните разходи за обслужване на държавния дълг.

МВФ дава прогноза за Русия за 2021 г.: нейният БВП ще трябва да нарасне с 3,1%, но с предупреждение: при масова ваксинация на населението. Според последните данни (към 14 март) в Русия броят на ваксинираните е 5,45 милиона, включително напълно ваксинирани – 2,15 милиона души. Оказва се, че броят на напълно ваксинираните е само 1,5%, което не може да се сравни с „постиженията“ на Запада.

Ако следваме логиката на икономисти от МВФ, без ускоряване на ваксинацията, Русия няма шанс да излезе от негативната зона, каквато беше през миналата година. Но САЩ, ЕС, Великобритания със своите високи нива на ваксинация ще изпреварят всички останали по икономически показатели.

Така се ражда поредният мит. Той замества мита, че икономическата криза в света е възникнала поради невидим вирус. Неведнъж съм писал, че „пандемията“ е прикритие за истинските причини за кризата – дисбалансите се трупат в продължение на десетилетия в световната икономика и международните финанси, но за най-дълбоката рецесия през 2020 г. обвиниха коронавируса и накараха хората да повярват в това.

Сега те искат да накарат хората да повярват, че с пълна ваксинация икономиката ще процъфти. Не съм лекар и няма да се впускам в епидемиологията, но като икономист заявявам отговорно: свързването на икономическото възстановяване с ваксинациите е или измама, или пълна липса на професионализъм. Истинските причини за кризата се крият в капиталистическия модел на икономиката, който от 1825 г. навлиза в кризи с изненадваща честота. И ако говорим за медицина, ще си позволя аналогия: грешната диагноза, поставена от лекар, може да забави лечението на пациента и дори да доведе до смърт. Същото е и в икономиката.

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Колко градуса трябва да е в дома през зимата, оптималната температура в стаята

Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

МС отпусна персонална пенсия на многодетна майка, родила и отгледала 6 деца

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев проведе редовното си заседание днес. Ето какви решения прие Министерски съвет: Салдото по консолидираната...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Удължаваме почивката по Коледа и Нова година с няколко дни за отпуск

Краят на годината е вълнуващ, но и натоварен период за много хора, затова е важно да планирате почивките си разумно,...

БЪЛГАРИЯ3 дни ago

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

СВЯТ

СВЯТ3 часа ago

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор...

СВЯТ4 дни ago

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТ4 дни ago

Водим борба за „нов световен ред“, никакви решения от Вашингтон и Брюксел не могат да променят това

Руският президент Владимир Путин порица днес САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви,...

СВЯТ4 дни ago

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТ4 дни ago

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...