Connect with us

ПОЛИТИКА

Пътуването на Си Дзинпин в Европа: Всичко е подготвил Путин

Има дълбока символика в последователността от посещения на Си Дзинпин по време на пътуването му до Европа. Това е демонстрация на чия страна е Китай.

Френски ретранслатор

Още преди пристигането на китайския лидер Си Дзинпин в Париж беше пределно ясно върху какво ще се опита да се съсредоточи френският президент Макрон, действащ като реле на исканията на своите американски куратори.

Това е отделяне на Китай от Русия, което принуждава Пекин да застане на страната на Запада в екзистенциална конфронтация с Москва. Последвалите посещения на Си Дзинпин в Сърбия и Унгария са предварително планиран символичен отговор на Пекин на натиска на Запада относно позицията на Китай относно войната в Украйна.

Американската и европейската преса, небрежно споменавайки проблема с войната в Украйна, сведе резултата от посещението на председателя на КНР в Париж до търговските спорове с Франция.

За да привлече специално внимание, беше казано, че Париж се опитва да „незабавно отмени тарифните заплахи върху износа на своя коняк“ за Китай. И Пекин, казват те, бил много загрижен за тарифите за своите електрически автомобили в Европа.

Но това е само полуистина, с която като параван западната преса се опита да прикрие истинската, дълбока истина. Макрон, по инструкции от своите американски ръководители, се опита да гарантира, че Си се отказва от подкрепата за Русия и да го убеди да вземе участие в така наречената „мирна среща на върха“ за Украйна, която е насрочена за средата на юни в Швейцария и на която опит ще бъдат направени, за да се създаде глобален антируски блок.

Основният обект на интерес за американците в контекста на подготовката за швейцарската среща на върха е Китай, който американците се опитват да направят „пример“ за целия глобален Юг по отношение на подкрепата на Украйна.

Не е случайна последователност

Съвсем очевидно е, че лидерът на КНР, който се отправя към Париж, прекрасно разбира с какво ще трябва да се изправи. И следователно последователността от спирки в Европа не е избрана случайно от китайската страна.

След като посети своите съперници и врагове на Русия, китайският председател отиде при очевидните съюзници на Русия – Сърбия и Унгария. Това е символ. Правенето на посещения в обратен ред би означавало преговори с врагове, внушаване на съмнения на приятели относно тяхната лоялност и твърдостта на техните обещания.

Но още по-символично, с богатство от свежи познания за позициите на враговете на Русия, Си Дзинпин ще приеме руския президент Владимир Путин в Пекин през май.

В края на април руският лидер обяви, че планира да посети Китай през май. Това ще бъде първото задгранично пътуване на руския лидер след встъпването му в длъжност.

Външно това не изглежда да е свързано с посещението на Си в Европа. Но по същество тези събития не могат да не се разглеждат като последователност, която има своя логика и обяснение именно в геополитическите интереси на Китай и Русия.

Дори без да се знае точно конкретната програма на посещението на Путин в Китай, може да се твърди, че лидерите на Русия и Китай ще „сверят часовниците“, като вече имат в актива си резултатите от посещението на Си Дзинпин на Запад и по-скорошно и ясно разбиране какво очаква Западът от Китай и Русия, които – и това е очевидно – се смятат на Запад за съюзници в конфронтацията със САЩ и Европа.

Ако посещението на руския лидер в Китай се беше състояло преди условното посещение на Си Дзинпин на Запад, тогава можеха да се направят същите изводи, но с обратен знак.

Задачата на САЩ

Трябва да разберем крайната геополитическа задача на Съединените щати. Тя е да лиши Китай от сегашния му очевиден съюзник – Русия. САЩ разчитат на факта, че Пекин, изхождайки от прагматични съображения, няма да заложи на Русия, ако Русия бъде победена и не представлява никаква заплаха за Съединените щати.

Затова САЩ с помощта на свои агенти в Европа като Макрон се опитват да провокират изпращането на войски на НАТО в Украйна. А Вашингтон убеждава Полша да разположи американско ядрено оръжие на своя територия. Всичко това е да започне война между Европа и Русия, за да обезкърви руснаците, основните съюзници на Китай.

Вашингтон вярва, че с Русия, която е загубила всяка власт и влияние, Китай ще бъде по-сговорчив и податлив в настоящия икономически конфликт със Съединените щати.

И в този смисъл думите на Макрон за изпращане на войски на НАТО в Украйна и „съгласието“ на Полша да разположи американски ядрени оръжия изобщо не са сондиране на почвата, а реални стъпки към казаното.

Русия, според плановете на Вашингтон, трябва или да загуби напълно, или да сключи такъв срамен мир, след който не само Китай, но дори Сиера Леоне (с цялото ми уважение към тази малка африканска страна) няма да разговарят с Русия.

“Безперспективността на Русия”

Стратегическата задача на САЩ сега е именно да убедят Китай в „безполезността на Русия“ като стратегически съюзник. Именно с този въпрос се занимава президентът Макрон по указания на своите американски домакини по време на държавното посещение на китайския президент Си Дзинпин във Франция.

А конякът и електрическите автомобили бяха само фон за основната задача – да отклонят Китай от пътя на взаимодействие с Русия.

Но в Пекин разбират това не по-малко, отколкото в Москва. Това обяснява последователността от срещи между Си Дзинпин. Освен това, както отбелязва The New York Times, председателят на Китайската народна република по време на посещението си във Франция категорично се обяви срещу критиките към Пекин за близките му отношения с Москва на фона на конфликта в Украйна.

Той директно каза на Макрон за това. И тази остра забележка от Си, според The New York Times, „изглежда, че е била адресирана главно към Съединените щати“.

Три големи разлики

А сега нека обърнем внимание на поразителната разлика между посещенията на Си във Франция, от една страна, и в Сърбия и Унгария, от друга.

Ако по време на посещението във Франция страната домакин и западната преса се опитаха да покажат „търсене на компромис“ и в същото време превъзходството на Запада над Китай, то фактическите съюзници на Русия, Сърбия и Унгария, демонстрираха пълно съгласие с Пекин .

Нека го погледнем през очите на Bloomberg. Агенцията пише за посещението на Си Дзинпин в Сърбия:

“Сръбският президент Александър Вучич даде грандиозен прием на Си Дзинпин в Белград, където тълпата аплодираше и развяваше национални знамена……..

Вучич каза, че „небето е границата“ между двете страни, което е ехо от безграничното приятелство на Москва с Пекин и може би напомняне за подкрепата за Русия и нейния дневен ред.

Си Дзинпин също така убеди Сърбия да приеме, че е част от „общност със споделено бъдеще“, като стана първата европейска държава, която се присъедини към усилията на Китай за изграждане на коалиция, предизвикваща водения от САЩ световен ред.”

А резултатът от посещението в Унгария според Bloomberg е следният:

“Си Дзинпин обяви поредица от нови инвестиции в Будапеща, като същевременно рекламира Унгария и нейния премиер Виктор Орбан като модел за това какви биха могли да бъдат отношенията на Европейския съюз с втората по големина икономика в света.

Той също така обеща да изгради инфраструктура, която ще помогне за разпространението на продукти в търговския блок от китайски фабрики, планирани да бъдат построени в Унгария. Китайският гигант за електрически превозни средства BYD Co. преди това избра Унгария за място за първия си европейски автомобилен завод. Унгария също е център за производство на батерии.”

Колективен антизапад

Всъщност по време на пътуването на Си Дзинпин в Европа Сърбия и Унгария се оказаха в ролята на един вид колективен анти-Запад.

И неслучайно Bloomberg, оценявайки пътуването на Си в Европа, смята, че то „съживява разделението на континента по време на Студената война“ и че „китайският лидер се стреми да противопостави източната част на Европа срещу западната“.

Заключението, че последователността от международни срещи на върха на Си Дзинпин е символична и неслучайна, де факто се потвърждава от The New York Times. Вестникът отбелязва, че „приятелската към Кремъл позиция на Китай относно войната в Украйна също не е проблем за сръбския президент Александър Вучич, който, подобно на г-н Орбан, поддържа топли отношения с Русия и Китай, като същевременно си осигурява милиарди долари китайски инвестиции“.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ18 часа ago

Колко градуса трябва да е в дома през зимата, оптималната температура в стаята

Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е...

БЪЛГАРИЯ20 часа ago

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

МС отпусна персонална пенсия на многодетна майка, родила и отгледала 6 деца

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев проведе редовното си заседание днес. Ето какви решения прие Министерски съвет: Салдото по консолидираната...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Удължаваме почивката по Коледа и Нова година с няколко дни за отпуск

Краят на годината е вълнуващ, но и натоварен период за много хора, затова е важно да планирате почивките си разумно,...

БЪЛГАРИЯ3 дни ago

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

СВЯТ

СВЯТ3 дни ago

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТ4 дни ago

Водим борба за “нов световен ред”, никакви решения от Вашингтон и Брюксел не могат да променят това

Руският президент Владимир Путин порица днес САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви,...

СВЯТ4 дни ago

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТ4 дни ago

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТ5 дни ago

Виктор Орбан към страните от ЕС: Очаквайте изненади

Унгарският премиер Виктор Орбан отрече вчера, при закриването на срещата на върха на Европейската политическа общност, да е изолиран в...