СВЯТ
През 2011 г. Байдън даде съвет на Путин, Кремъл никога няма да му прости това
Джо Байдън е дългогодишен познат на Москва; през 1979 г. той преговаря със съветския външен министър Громико. Като вицепрезидент при Обама той наблюдаваше американо-руското презареждане.
Но дали ще успее да поправи отношенията, като поеме поста президент? Швейцарското издание е настроено скептично.
Превод от Neue Zürcher Zeitung (Швейцария):
Руското ръководство — както вероятно и повечето руснаци — би искало Доналд Тръмп да бъде преизбран. С пристигането на Байдън развалените отношения между двете страни вероятно ще станат по-предсказуеми. Но по-добри определено няма да станат.
Русия трудно преживява разделите. Доналд Тръмп загуби изборите, но Кремъл не бърза да поздравява Джо Байдън за победата му.
Позицията, изразена в Москва, че Тръмп — както и през последните четири години — се е сблъсквал с нередности на тези избори, е малко вероятно да улесни започването на отношения с Байдън.
Тръмп беше свой човек за Кремъл.
Необичайният му начин на водене на политика беше в пълен контраст с руското разбиране за нея, но от друга страна, от руска гледна точка, той разобличи американското лицемерие.
При Тръмп САЩ загубиха влиянието си в света и Русия не се налагаше да прави нищо.
Напротив, откриха се големи възможности за създаване на картината на многополюсния световен ред и нови начини за упражняване на влияние. Критиката на Тръмп към НАТО и отчуждението на САЩ от Европа достави на Русия особено удоволствие.
Неприятни спомени в Москва
Външнополитическият профил на Джо Байдън говори за връщане към традиционния формат на отношенията.
„По-предсказуеми, но и по-твърди» — това са очакванията от човека, с когото съветският външен министър Андрей Громико преговаря още през 1979 година.
Старите познати могат да бъдат по-предсказуеми, но и по-враждебни, а отношенията с тях могат да бъдат обременени с неприятни спомени. Байдън е в много отношения като червен парцал за политическия елит на Русия — точно, защото го познават.
Байдън участва активно в „рестартиране“ на отношенията с Русия при Барак Обама.
Но това, което тогава вселяваше надеждата, днес в Москва е свързано с неосъществени очаквания.
По време на посещението си в Москва през 2011 г. Байдън публично посъветва Путин да не се кандидатира за нов президентски мандат.
Според Bloomberg Кремъл досега не му е простил това. Като вицепрезидент Байдън подкрепи Украйна и след военната намеса на Русия в конфликта в Източна Украйна, той очевидно беше на страната на противника на Кремъл.
https://www.nzz.ch/international/russland-biden-ist-fuer-putin-ein-alter-bekannter-ld.1586098?reduced=true