НОВИНИ
Небесната империя отвръща на удара!
През последните дни на миналата година и в началото на тази година имаме още една битка между юана и долара, при която юанът започна да печели тази война.
Това информира в “Денят на живо” професор Нако Стефанов, историк и изследовател на Азия.
“Едно от събитията е, че Китайската кредитна агенция – знаете, че кредитните агенции са обикновено западни кредитни агенции, най-вече с американска регистрация, но китайската кредитна агенция даде оценка на САЩ от А даде ВВ+.
Това е доста ниска оценка, на равнището на Хондурас и Туркмения, при това с негативна прогноза”, обясни проф. Стефанов. “Експертите й обясниха това с големия дълг, който имат Щатите, при това преди 2 седмици президентът Тръмп обяви, че ще намалява данъците. И в този смисъл държавата ще има по-малка възможност да покрива задълженията по дълга, тоест федералният дълг ще расте с по-големи темпове от възможността на държавата да го погасява този дълг. Освен това именно днес бе нанесен следващият, така да се каже, удар по долара, а той е вече много сериозен”, посочи проф. Нако Стефанов.
“Знаем, че доларът е много тясно свързан с т. нар. нефтодолар (или петродолар), тоест досега ако искате да си купите основен енергиен източник като нефта, трябва да се мине през долара. Имаше два опита на определени държави и техните ръководители – на Саддам Хюсеин и на Муамар Кадафи, да прекратят тази практика, и знаем какво се случи с тях. Те бяха буквално показно наказани.
Но трябва да кажем, че днес Китай си откри в Шанхай международна нефтена борса, която от днес, 18 януари, започва да търгува нефт срещу юани. Не бива да се забравя, че Китай не е нито Либия, нито Ирак, той е ядрена сила, при това са с добро в момента стратегическо партньорство с Русия. Към днешния ден 95% от нефта по света се продава срещу долари. Очаква се до края на тази година поне около 10-15% от нефта вече да се продава срещу юани”, прогнозира проф. Стефанов.
“Ако вие купите нефт срещу юани, продавачът на нефта може с тези юани да отиде на златната борса в Шанхай да си купи злато по курса на деня. А курсът може да расте, и вече започна. Това определено ще окаже влияние на курса на долара”.
Китайската нефтена офанзива срещу петродолара разчита на доставките от три големи страни износителки на петрол – Русия, Иран и Венецуела, най-големите доставчици на черно течно злато за китайската страна. С юани ще се сдобие дори и основен стратегически съюзник на САЩ – Саудитска Арабия, тъй като тя също продава значителни количества нефт на Китай.
“Макар редица експерти да твърдят, че няма нищо страшно за долара и че нефтеният пазар не се ръководи от Китай, трябва да се отчита, че първо Китай е най-големият купувач на нефт в света, освен това зад Китай вече стоят няколко големи производителя на нефт – Русия, Иран и Венецуела”, посочи проф. Стефанов.
“Сега остава да се види какво ще прави Саудитска Арабия, където знаем, че нейната основна компания за нефт – “Арамко”, ще пусне част от акциите си на свободния пазар и Китай изрази желание да купи тези акции. И тъй като Саудитска Арабия продава значителни количества нефт на Китай, тя ще бъде принудена поне частично да закупува юани.
И така тя, макар и стратегически съюзник на Щатите, ще бъде принудена също да се противопостави на долара. Това е една решителна битка между долара и юана”, каза проф. Стефанов. Според него това е част от голямата игра в глобален план – интересна, с размяна на удари.
“Това е голямата геополитическа битка за еднополярност или двуполярност на света. Знаем, че силата на Щатите е в три елемента. Първият е доларът, като основна резервна валута, и преди всичко нефтодоларът. Вторият са американските въоръжени сили, и третото – научно-техническият потенциал на САЩ. Но ако трябва да потърсим къде е скрита силата на САЩ, то тя е скрита в долара.
Защото всичко друго зависи какъв ще бъде доларът”, заключи проф. Стефанов. Запитан от водещата Мая Костадинова какви опасности крие за света тази геополитическа размяна на удари, проф. Нако Стефанов каза: “Ще цитирам експертите на тази кредитна агенция на Китай, които заявиха, че именно федералният, както и частният дълг на САЩ, и невъзможността да бъде погасяван, именно там се крие опасността от нова глобална криза за света.
Тази финансова битка е част от цялата тази хибридна война, в която много неща остават извън полезрението на медиите, на анализаторите. Знаем, че при айсбергите 4/5 са скрити под водата – при хибридната война повече от 4/5 са под водата!”