ВОЙНА
На борба с американската агресия в Черно море
“Загубихме брега”. Кой заедно със САЩ се готви да атакува Крим
Ескадра на Шести флот на САЩ вече втора седмица активно маневрира край бреговете на Крим. Разширявайки военното си присъствие тук, Пентагонът възлага специални надежди на регионалните съюзници: според международните стандарти страните с достъп до Черно море не подлежат на ограничения за общия тонаж. Как американците могат да се възползват от това?
Съмнителни съюзници
Наскоро щабният кораб “Маунт Уитни” влезе в пристанището на Батуми. Гостите бяха посрещнати с ликуване – както през август 2008 г., веднага след „петдневната война“. Тогава плаващият щаб на ВМС на САЩ достави хуманитарна помощ и мистериозни товари в Грузия в запечатани армейски контейнери.
През последните 13 години страните от НАТО съществено възстановиха военния потенциал на основния си съюзник в Закавказието. По-специално тази година беше доставена поредната партида противотанкови ракетни системи “Джавелин”. В страната функционират и няколко учебни центъра на Пентагона.
Но очевидно, това не е достатъчно на Вашингтон. В началото на ноември републиканските сенатори призоваха Джо Байдън да разшири присъствието на ВМС на САЩ в Черно море, предсказуемо оправдавайки това с необходимостта от „борба с руската агресия“. Но според Конвенцията от Монтрьо от 1936 г. общият тонаж на военните кораби на която и да е външна държава в Черно море в мирно време не може да надвишава 30 хиляди тона. Сегашната групировка на Шести флот едва-едва се вписва в това ограничение.
Цялата надежда е на черноморските съюзници. Но грузинският флот е само две корвети и няколко артилерийски и ракетни катера.
Украйна също има слаб военноморски потенциал. Вашингтон вече предостави остарели катери клас “Айланд” на своя източноевропейски съюзник и планира да прехвърли няколко модерни “Марк VI”.
Освен това Киев подписа договор с Анкара за изграждането на три корвети клас „Ада“. Но засега гръбнакът на ВМС на Украйна е патрулният “Хетман Сагайдачни”, единственият голям кораб и седем артилерийски бронирани катера клас “Гюрза-М”. Това очевидно не е достатъчно, за да се изпита силата на отбранителните линии на Крим, както често говорят офицерите на НАТО.
Доминираща сила
Българските ВМС участват и в ученията с Шести флот на САЩ. В продължение на няколко дни американската военноморска група беше придружена от българската фрегата „Горди“, един от трите сравнително модерни флага клас “Вилинген”. Всяка има четири противокорабни ракети “Екзосет” – добра огнева поддръжка за американските флагмани. Българите разполагат с още две корвети, три ракетни катера, няколко миночистача и спомагателни плавателни съдове.
Румънският флот разполага с три фрегати, четири корвети, шест ракетни катера и пет миночистача. На пръв поглед също малко. Румънските кораби обаче все пак ще са полезни за обединената военноморска групировка на страните от НАТО, ако внезапно стане „горещо“ в Южна Европа. В случай на пълномащабен конфликт между Русия и Северноатлантическия алианс в Черно море те явно ще прикриват американците от въздушни удари.
Турция има най-големия военноморски потенциал в региона: 13 подводници, 16 ракетни фрегати, десет корвети, впечатляващи сили от морска авиация и морски пехотинци.
Вярно е, че всичко това е „размазано“ между две морета: Средиземно и Черно. Но дори Черноморската групировка е в състояние да се противопостави на руския Черноморски флот при равни условия. Освен това Турция е тази, която контролира стратегическия Босфор и всъщност действа като гарант за военното присъствие на САЩ. На съвместните учения обаче турците изпратиха само една фрегата.
Според експертите това може да е следствие от дългогодишния конфликт между Анкара и Вашингтон. Припомняме, че президентът Реджеп Тайип Ердоган закупи от Русия няколко комплекта зенитно-ракетна система С-400, което не се хареса особено на американците. Те отговориха, като изключиха „съюзниците в Алианса“ от програмата за изтребители от пето поколение F-35. Освен това и двете страни се отнасят по различен начин към кюрдите в Северна Сирия. С една дума, Турция също е много съмнителен помощник.
Поредица от провокации
Междувременно НАТО, дори и с малка сила, продължава да създава напрежение по южните брегове на Русия. От Министерството на отбраната отбелязват, че разузнавателните самолети на Северноатлантическия алианс рязко са увеличили активността си в близост до границите. В петък руски радари откриха и ескортираха шест специални самолета на западните страни. Това продължава от началото на октомври.
„Какво правят американските кораби и самолети в Черно море на хиляди мили от базите си?“, пита руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков. “Не действа никакво обяснение, че всичко това е в името на свободата на корабоплаването. Ние наистина сме разтревожени от случващото се в Черноморския регион, тази непрестанна поредица от провокации, извършвани от Съединените щати и съюзниците от НАТО, както и някои от клиентите на тези държави в региона”, допълни той.
В същото време, според официални изявления, в рамките на ученията корабите на военноморските сили на страните от НАТО отработват съвместна противоракетна и противоподводна отбрана, координиране на действията на многонационалното формирование, разузнаване на най-близкия – руски – бряг и, разбира се, удари по морски и крайбрежни цели на „вероятния враг“.
В отговор на маневрите на „западните партньори“ руските моряци извършват свои собствени. Така фрегатата „Адмирал Есен“ изпълни задачи по противовъздушна отбрана на военноморска база, а корабите „Ейск“ и „Касимов“ унищожиха условни цели, имитиращи вражески подводници.