БАНКЕРЪ
Най-голямата банка в САЩ пое контрола над фалиралата “Фърст рипъблик”
През март клиентите са изтеглили повече от 100 млрд. долара депозити от обявения в несъстоятелност трезор
Най-голямата американска банка “Джей Пи Морган чейз” пое контрола върху “Фърст рипъблик банк”- третата американска банка, стигнала до фалит в последните два месеца. Федералната корпорация за гарантиране на депозитите на Калифорния (FDIC) потвърди днес, че “Фърст рипъблик банк” се е сринала, след като акциите на базирания в Сан Франциско кредитор отбелязаха спад с повече от 75% миналата седмица, което последва данни, че клиентите са изтеглили повече от 100 млрд. долара депозити през март.
Анализатори посочват, че кризата с банката е следствие от колапса на банката “Силикон валей”, както и от срива на друг американски кредитор – “Сигничър Банк”. На фона на нарастващите лихвени проценти и след фалита на “Силикон Валей” и “Сигничър Банк” през тази година, все по-голяма група от вложители се опитаха да преместят парите си в банки, смятани за по-сигурни и предлагащи по-атрактивна възвращаемост. “Фърст рипъблик банк” беше сред най-засегнатите от тази тенденция банки: към средата на март около 70% от нейните депозити са били незастраховани, което означава, че техният размер е бил над гарантирания лимит от 250 000 долара.
Американското министерство на финансите изрази удовлетворение от решаването на кризата с “Фърст рипъблик банк” и увери, че банковата система на страната остава стабилна. Финансови анализатори обаче отбелязват факта, че фалитът на “Фърст рипъблик банк” е вторият по големина в американската история, като към момента на затварянето си банката е имала капитализация от над 229 милиарда долара, което е с 20 милиарда повече от фалиралата наскоро “Силикон Валей”.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ