СВЯТ
Литовци (горди европейци) започнаха да избиват мигрантите, хуманно по фашистки
Литва-Беларус: Първа кръв
Бежанец от Ирак е издъхнал в ръцете на белоруските граничари. Той е отишъл в посока Литва, жестоко е бил пребит от местните сили за сигурност. Това е първата жертва на белоруско-литовската миграционна криза, която продължава вече четвърти месец.
От май проникването на нелегални мигранти през белоруско-литовската граница става все по-често. Минск не крие, че това е “асиметричен отговор” към
Вилнюс заради подкрепа на Белоруския Майдан и приемането на избягалите опозиционни лидери, водени от Светлана Тихановская.
Броят на полетите до Минск от Близкия изток нарасна рязко през последния месец. Средно около 100 души влизат дневно на територията на Литва. Там те са посрещани без обичайното европейско гостоприемство. Те са настанени в лошо оборудвани лагери, което води до бунтове, които са брутално потушени.
Президентът на Беларус Александър Лукашенко открито заплаши, че насилието в Литва ще доведе до приток на мюсюлмански екстремисти в страната, търсещи отмъщение.
Тази седмица имаше качествена промяна в ситуацията. Броят на бежанците, преминали границата, се е увеличил до 270 на ден. Ситуацията заплашва да стане напълно неуправляема. Тогава министърът на вътрешните работи на Литва Агне Билотайте реши да върне нелегалните мигранти в Беларус. Ясно е, че иракчаните не искат да напускат територията на ЕС. Логичният резултат е използването на насилие и първата смърт.
Страните в конфликта веднага се обвиниха взаимно за смъртта на мъжа. Литовското министерство на отбраната определи новините за мигранта, починал от побой, за „провокация на Минск“. Следственият комитет и прокуратурата на Беларус започнаха да разследват инцидента под надзора на президента. Задачата е да се намерят роднините на починалия, да се издадат визи, да се окаже цялата помощ при пристигането в Беларус, за да вземат тялото.
В Минск протестиращи се появиха в посолството на Литва и в консулството на Литва в Гродно, възмутени от използването на насилие.
„Сега, разбира се, може да избухне бунт в бежанските лагери в Литва. Техен сънародник е е бил убит и се третират като добитък. Охраната може да започне да стреля и по тях“, пише Алексей Дзермант, близък до администрацията на белоруския президент политолог , в своя “Телеграм”-канал.
Беларуските власти смятат, че като ескалират ситуацията на границата, ще принудят Вилнюс да преговаря.
„Необходимо е да се вземе решение в рамките на международните договори и законодателство: да се седнете на масата за преговори с Беларус, да се промени външната политика, която Литва води. Тя трябва да бъде насочена към защита на националните интереси на страната – това са приятелски и добри отношения със съседите“, каза Олег Гайдукевич, председател на Либерално-демократичната партия на Беларус.
Белоруската опозиция се надява, че литовските власти, които я покровителстват, ще издържат на натиска.
„Ако Литва ефективно ограничава нелегалните мигранти и по този начин увеличава техния брой на нашата територия, тогава „оръжието“ на Лукашенко ще се задейства срещу него. И Лукашенко ще бъде принуден да предприеме мерки, за да изгони нелегалните мигранти от Беларус или да преговаря със страните, от които са дошли да се върнат ”, пише военният експерт Егор Лебедок.
Но формално белоруските граничари имат право да не позволяват на мигрантите да се върнат. Според документите те са посочени като влезли и не напуснали територията на Беларус.
Планираните за август комплексни оперативно-тактически учения на граничната група Гродно, по време на които ще бъдат разработени въпросите за блокиране и елиминиране на въоръжени формирования и последващото стабилизиране на обстановката, ще дадат допълнителна острота на конфликта.
„Това е изключително важно – Беларус започва учения по границата с ЕС, в частност Литва, и събира войски. Най -вероятно е свързано с началото на използването на насилие от литовските сили за сигурност срещу мигрантите. Ако литовската страна започне да стреля, опитвайки се да ги изтласка на територията на Беларус (един такъв случай вече се е случил), те могат да получат ответна стрелба. Ние сме на ръба на възможна военна криза “, прогнозира Дзермант.
Все още няма официални коментари за белоруско-литовския конфликт, но неофициално Москва подкрепя Минск.
„Не е ясно защо литовските власти са недоволни, след като обявиха непризнаването на Лукашенко и откриха мисия на опозицията на своя територия. След това надяваха ли се на сътрудничество с Минск? Странна неспособност да се изчисл за литовците, отколкото преди “, пише руският сенатор Алексей Пушков.