Connect with us

СВЯТ

Липсата на вятър в Германия изстреля цените и на тока в космоса!

Avatar photo

Published

on

Германия скоро ще има сериозен спад в производството на вятърна енергия поради по-студеното време, което може да увеличи цените на електроенергията и зависимостта от електроцентралите на въглища и лигнит. Това съобщи Bloomberg в петък, 29 ноември. Това е сериозен проблем за германските потребители и икономика на фона на скочилите вече цени на природния газ.

Мощността нужна за доставка на ток днес скочи с 36% до 130,25 евро за мегаватчас. Френският търг за ден напред достигна 114,25 евро за мегаватчас, най-високата от 14 ноември на борсата Epex Spot SE.

Феноменът „Dunkelflaute“ — известен като период, в който може да се произведе минимална или никаква слънчева или вятърна енергия — представлява сериозен проблем за енергийната инфраструктура, която разчита на възобновяеми източници. Подобно събитие по-рано този месец изпрати цените до нива, наблюдавани последно по време на енергийната криза.

Производството на вятър в Германия спада под рекордните 5 гигавата днес на фона на пика от 46,6 гигавата рано сутринта в четвъртък.

Агенцията подчертава, че подобна ситуация се наблюдава и във Великобритания. Очаква се цените на електроенергията да се покачат като цяло през следващата седмица, тъй като търсенето на по-скъпи и по-малко екологични енергийни източници продължава да нараства. Ситуацията се влошава от феномена Dunkelflaute – период, когато производството на енергия от възобновяеми източници на практика спира. Ниската вятърна и слънчева мощност увеличава тежестта върху традиционните електроцентрали, каза агенцията.

Още по-мрачна картина рисува специализираният сайт за финансови новини finimize: Скокът в европейските цени на електроенергията се дължи до голяма степен на резкия спад в производството на вятърна енергия в Германия, което се очаква да спадне от 37,4 GW до само 9 GW.

Вследствие на това германската цена на базовата мощност ден напред се е повишила с 50%, достигайки 145,5 евро за MWh.

Франция не е по-назад от проблема с липсата на вятър и слънце, което доведе до рязък скок на цената на електроенергия на фона на силно намаленото производство на ток от АЕЦ

Междувременно Франция е изправена пред намалена наличност на ядрени централи до 82% капацитет, което, заедно с нарастващите нужди от отопление, повиши цените на електроенергията с 9,3% до 114,8 евро/MWh. Очаква се температурите и в двете страни да паднат с 1 градус по Целзий, което допълнително увеличава търсенето.

Повишените цени на електроенергията и промените на енергийните пазари сигнализират за потенциална нестабилност в бъдеще, пише специализираната медия. Тъй като потреблението в Германия леко намалява, но търсенето във Франция нараства, тези колебания могат да повлияят на стратегиите на инвеститорите.

Не само цените на тока в Европа скочиха. Тези на газа също се вдигнаха на фона на студеното време.

На 26 ноември Bloomberg писа: Студът повиши още повече цените на газа в Европа. Само от началото на ноември са нагоре с 20%.

Припомняме:

Цените на природния газ се повишиха отново в Европа, тъй като метеорологичните прогнози за още по-студено време и рисковете в доставките заплашват да затегнат световния пазар. Стойността на базовите суровини се повиши с 3,9% в понеделник. От началото на ноември цените са скочили с около 20%.

Температурите в Северозападна Европа се очаква отново да се охладят през следващите дни след мекото начало на седмицата. Междувременно Woodside Energy Group Ltd. затвори непланирано своя завод за втечнен природен газ Pluto в Австралия, като добави още по-сериозни опасения за доставките.

Цените на природния газ се повишиха отново в Европа, тъй като метеорологичните прогнози за още по-студено време и рисковете в доставките заплашват да затегнат световния пазар

Студените и слаби ветрове в Европа доведоха до по-бързо от обичайното изтегляне на газ от хранилищата този месец. Въпреки че все още са пълни с около 88%, по-бързото потребление на гориво прави региона по-уязвим в края на зимата и по време на кампанията за натрупване на запаси през следващото лято. „Етапът на зимните понижения на запасите в Европа все още е в начален етап, така че влиянието на времето може да окаже значително въздействие върху очакванията за дефицит за следващата година“, казва Саднан Али, анализатор по въпросите за петрола и газа в HSBC Holdings Plc. Той обаче очаква Европа да излезе от отоплителния сезон с 42% запаси, което е доста под миналогодишните 59%.

Европа е все по-зависима от втечнения природен газ, който е по-скъп за производство и доставка от тръбопроводния газ от Русия

Европа е все по-зависима от втечнения природен газ, който е по-скъп за производство и доставка от тръбопроводния газ от Русия. Това заяви пред агенцията Виктор Гао, председател на Китайския институт за енергийна сигурност.
Европа е „пристрастена към много по скъпия втечнен природен газ“, заяви той в кулоарите на Форума за енергийно разузнаване в Лондон в понеделник. Това е проблем, „с който европейските страни, особено страните с големи производствени мощности като Германия и Франция, трябва да се справят“.

Търговците следят и съдбата на оставащите руски газови потоци през Украйна.

…сделката на Русия за транзит на газ през Украйна изтича в края на годината и все още не е договорено алтернативно споразумение…

Ескалацията на напрежението между Москва и Киев се засили, след като президентът на САЩ Джо Байдън позволи на Украйна да удари военни цели дълбоко в Русия в очакване на завръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Белия дом, който обеща бързо да прекрати войната. Освен това сделката на Русия за транзит на газ през Украйна изтича в края на годината и все още не е договорено алтернативно споразумение. Санкциите на САЩ срещу Газпромбанк, която обработва плащанията за руски газ от европейски клиенти, повишават риска тези доставки да спрат по-рано.

Само преди два дни, Bloomberg предупреди, че Европа е пред енергийна криза, заради прекъсваните доставки на руски газ

Бързо изчерпващите се запаси от природен газ и предстоящите прекъсвания на доставките от Москва създават предпоставки за нова енергийна криза в Европа. Войната в Украйна допринесе за повишаването на цените на газа с около 45% през тази година.

Макар и все още да е под рекордните нива на газа от 2022 година, равнището на цените е достатъчно високо, за да задълбочи кризата

Макар и все още да е под рекордно скочилите нива от 2022 година, равнището на цените е достатъчно високо, за да задълбочи кризата за домакинствата и да увеличи конкурентния натиск върху производителите, които вече изпитват затруднения. Съхранението на газ е спасителен пояс през най-студените периоди, но тази година запасите бързо намаляват, след като студът увеличи търсенето за отопление а сушата принуди повече газ да се използва за производство на електроенергия.

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Синдикати и работодатели организират протести и блокади

Синдикатите и работодателите организират протести и блокади, ако не бъдат компенсирани за поскъпването на тока Протести и блокади на магистрали...

БЪЛГАРИЯ2 дни ago

Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България

С публикация в социалната мрежа лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прикани българското правителство да предяви своите претенции към Южна Бесарабия....

БЪЛГАРИЯ2 дни ago

„Шенген, Менген – йок“: Пълна лудница по границите

С подновяването на ремонта на Дунав мост при Русе отново се образуваха опашки от тирове Въпреки че страната ни е...

БЪЛГАРИЯ2 дни ago

КЕВР призна: Енергийната криза в Украйна доведе до покачване на цената на тока в България

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) най-накрая призна в парламента, че непредвидени обстоятелства около енергийната криза в...

БЪЛГАРИЯ4 дни ago

Какъв Шенген?! Граничари още проверяват, но не от будки, а от коли

Брюксел дава, а милиционерът не дава, така е у нас, заяви Христо Радков Проверките на границата продължават, въпреки че от...

СВЯТ

СВЯТ2 часа ago

Демократите изгориха втория по големина град в Америка

Пожарът в Лос Анджелис: Как демократите изгориха втория по големина град в Америка. С това заглавие Pronews описа трагедията в...

СВЯТ4 часа ago

Алис Вайдел в разговор с Мъск излъчен на живо по Х

Алис Вайдел пред Мъск: Меркел унищожи Германия. Образованието ни е съсипано. Занимават децата само с джендър програми: В едно силно...

СВЯТ16 часа ago

Първо ще започне с разбиването на Европейския съюз

Тайният план на Тръмп? Първо ще започне с разбиването на Европейския съюз. Тайният план на Тръмп? Първо ще започне с...

СВЯТ18 часа ago

Шолц спря милиардите за Украйна. От раз!

Шолц спря милиардите за Украйна. От раз!: Германският канцлер Олаф Шолц блокира одобряването на нов военен пакет за Украйна на...

СВЯТедин ден ago

ЩЕ ИМА ГЛОБАЛНО ПРЕРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА АРКТИКА

Новините за претенциите на САЩ за Гренландия трябва да се приемат сериозно. В този случай САЩ и Канада ще имат...