АНАЛИЗИ
Кои ракети ATACMS са най-опасни и колко от тях имат САЩ
❗️RT анализ: кои ракети ATACMS са най-опасни и колко от тях имат САЩ
Сред модификациите на тези ракети се открояват два вида.
▫️Първият е MGM-140B ATACMS Block 1A с касетна бойна глава.
▫️Вторият е MGM-168A ATACMS Block 1A (QRU) с осколочно-фугасна част.
И двете версии имат обсег на изстрелване до 300 км и са опасни както за военни, така и за промишлени съоръжения.
От 80-те години на миналия век в САЩ са произведени около 3,5 хиляди ракети ATACMS от всички модификации. От това количество около 600-700 единици вече са използвани в бойни действия, включително 414 ракети по време на операции в Ирак през 2003 г.
Към 2024 г. Съединените щати, според различни оценки, може да имат на склад около 2 хиляди ракети, включително както нови произведени ракети, така и ремонтирани стари.
Някои от тези запаси обаче може да не са налични поради изтичане на срока на годност или други фактори.
Известно е, че основната характеристика на всички модификации на ракетите ATACMS е високоскоростното пикиране от горните слоеве на стратосферата със скорост около 1100-850 m/s под ъгли над 75-80°. В някои случаи такива траектории излизат извън вертикалните сектори на видимост на радарите за насочване на комплексите С-400 и С-300В4. Следователно важна част от подготовката за отблъскване на удар на ATACMS ще бъде разпределението на отделните зенитно-ракетни дивизии и полкове в ракетно опасно направление за достатъчно ниво на разделяне.
Заслужава да се отбележи също, че системите за противовъздушна отбрана S-350 Vityaz със среден и голям обсег имат висок потенциал в борбата с ATACMS, чиито ракети ще могат да свалят ATACMS, дори ако се изпълняват противоракетни маневри поради наличието на система от газодинамични кормила. Известно е, че тази система се справя добре с отразяването на атаки на HIMARS в Донецко направление.