КОСМОС
Китай изгражда космически кораб в орбита с размер 1 км
В рамките на нов проект, през следващите пет години Китай възнамерява да проучи възможността за изграждане на космически кораб с дължина 1 км в орбита – потенциалният космически кораб ще бъде 10 пъти по-голям от МКС, съобщава The Times. Както отбелязват експерти, изпълнението на такъв технически сложен проект ще изисква много време и нови разработки. Въпреки това, според вестника, планът отразява „мащаба на космическите амбиции на КНР“.
Китай проучва възможността да построи огромен космически кораб с дължина до километър направо в орбита, според The Times. По информация на Държавната природонаучна фондация на Китай (NSFC) работата по проекта ще се извършва по време на новия, 14 -ти петгодишен план (2021 – 2025 г.).
Китайските учени ще трябва да измислят „как да построят космически кораб, десет пъти по -голям от Международната космическа станция (МКС) от модули, които ще бъдат доставени на орбита с помощта на ракети“.
Според Фондацията този проект представлява „широк стратегически“ поглед към бъдещето на космическите кораби, а целта му е „дългосрочен престой“ на орбита.
Както бе отбелязано от китайските държавни медии, програмата включва изучаване на „изключително сложни технологии“, тъй като за сглобяване в космоса частите за потенциален апарат трябва да имат специална форма и да имат изключително леко тегло.
Таймс пише, че китайските космически ентусиасти са били вдъхновени от перспективата за изграждане на кораби с нулева гравитация, тъй като това вече е нещо от научната фантастика. Но експертите предупреждават, че в действителност такъв мащабен проект най-вероятно няма да бъде реализиран скоро. Пан Джихао, бивш изследовател от Китайската академия за космически технологии, каза пред Global Times, че „от описанието на програмата може да се направи извода, че те ще трябва да решат огромен брой технически трудности“.
По думите на експерта, Китай може да изпраща части в космоса за сглобяване на орбита, но изграждането на 1 км дълъг космически кораб ще отнеме много повече време от 12 -те години, необходими за завършване на МКС. Поради дългия период на строителство, основните части на потенциален кораб трябва да бъдат по -издръжливи и лесно заменяеми в сравнение с настоящите проекти. В допълнение, Пан подчерта, че толкова голямо устройство трябва да бъде оборудвано със защита от космически отломки.
Както и да е, The Times вярва, че проектът “отразява мащаба на космическите амбиции на Китай”. Пекин излетя успешно с марсохода си до Марс тази година и по -рано стана първата страна, достигнала далечната страна на Луната. В момента КНР изгражда собствена космическа станция, работата по която трябва да приключи следващата година. Според съобщения в китайските медии страната също е направила пробив в разработването на по -мощни ракети, които ще изнасят по-тежки товари в космоса.