Connect with us

ФОКУС

Китай започва „трансформация на капитализма“: и си има главен съюзник

По целия свят се говори за „най -дълбока революция“ на Си Дзинпин, а в самия Китай статията „Всеки може да почувства, че се случва дълбока трансформация“ се дискутира енергично в продължение на няколко дни.

Ето най -яркият цитат от нея:

„Ако продължим да разчитаме на големите капиталисти като основна сила в борбата срещу империализма и хегемонизма, или продължим да си сътрудничим с американската индустрия за„ масово забавление “, младите ни хора ще загубят силната си и смела енергия и ние ще претърпим същия колапс, като Съветския съюз, още преди да сме подложени на истинска атака. “

Публикацията се появи в WeChat на 28 август в личния блог на Ли Гуанман, малко известен журналист и бивш главен редактор на малък вестник. Но през следващите дни текстът беше препечатан от различни държавни медии, включително „Женмин Жибао“ и информационната агенция „Синхуа“.

Тоест тезите на статията на Гуанман получиха най -висока подкрепа – и всички започнаха да ги възприемат като сигнал за предстоящи радикални трансформации. Нещо повече, статията се появява 55 години след началото на „голямата пролетарска културна революция“ – сътресение, продължило няколко години, през които Мао, разчитайки на крайните левичари, нанася ужасен удар не само по китайската номенклатура, но по целия начин на живот на образованите китайци.

И предстои ли още една буря от комунистическите висоти?

Разбира се, че не. Колкото и да са уплашени китайските либерални западняци, каквото и да измислят на Запад, не може да има връщане към практиката на „културната революция“. Никой няма да ограничи реформите, започнати от Ден Сяопин през 1978 г., и пазарната икономика няма да бъде отменена. Целта на Китай остава да изгради „общество на общ просперитет“ до 2049 г., тоест до стогодишнината от основаването на КНР.

Но Китай също няма да се откаже от водещата роля на комунистическата партия – както и от твърденията, че се изгражда социализъм с китайски характеристики. Самият Си Дзинпин заяви по време на честването на стогодишнината на ККП през юли, че „ние трябва да продължим да насърчаваме китаизацията на марксизма, да съчетаваме упорито основните принципи на марксизма с конкретната реалност на Китай и с отличната традиционна култура на Китай. “

Но ако социализмът става китайски, тогава пазарната икономика, тоест капитализмът, също трябва да бъде китайски, тоест един вид, национален и съобразен с китайските ценности. Именно с неговата промяна се занимава Си Дзинпин – затова статията на блогъра Гуанман получи такъв резонанс.

За какво пише Гуанман? Фактът, че всичко, което се случва в Китай през последните месеци (по -точно дори от миналата година), не са отделни събития, а част от по -голям план, който той нарича „най -дълбоката трансформация“, извършена от Си Цзинпин.

Първо, Пекин ожесточи регулациитеза много крупния ИТ бизнес (започвайки със забрана за листване на акции на интернет гиганта Alibaba на американските фондови борси), след това бяха въведени ограничения за дейността на преподавателите-репетитори (огромен пазар в Китай) и достъпа на учениците до видеоигри (не повече от три часа седмично – ясно е как това ще удари бизнеса на производителите на игри).

Сега дойде ред и за шоубизнеса – за някои звезди бяха въведени глоби и забрани за изпълнения. Нещо повече, първоначално имаше предупреждения, а основните мерки срещу „културните дейци“ бяха предприети точно след публикуването на статията на Ли Гуангман – което, разбира се, добави към теоретиците на конспирацията увереността, че текстът за дълбоката трансформация се е появил по някаква външна поръчка или причина.

Още на 2 септември ръководството на телевизионното и радиоразпръскване обяви нова стратегия – ограничаване на телевизионните програми и риалити предаванията, които по принцип култивират младежките идоли. Ясно е кои, защото в същото време говорим за необходимостта от установяване на правилните стандарти за красота и изгонване на „женствените мъже“.

Но това не е краят – на шоубизнеса беше предложено „целенасочено да изостави вулгарността, лошия вкус, а също и умишлено да отхвърли упадъчните идеи за почитане на парите, хедонизма и крайния индивидуализъм“.

Нещо повече, всички мерки на китайските власти имат не само пазарни, но и напълно разбираеми морални измерения – освен това, те са предизвикани именно от загриженост за моралното и етичното здраве на нацията. Финансовите разходи тук са дълбоко второстепенни, защото здравето, особено моралното, не може да се купи и след това не можете да превъзпитате младите хора, възпитани и формирани по матрицата на някой друг. А Си Дзинпин умишлено предприема строги мерки.

Ли Гуангман го обяснява по следния начин:

„Това е връщане от групата на капитала към масите хора и трансформиране на капиталоориентирания модел в модел, ориентиран към хората. Така това е политическа промяна и хората отново се превръщат в основен двигател на тази промяна и тези, които искат да попречат на тази промяна да се осъществи в посоката на хората, ще бъдат изхвърлени. <…> Това също е връщане към първоначалните намерения на ККП, <…> връщане към същността на социализма “.

Освен това Гуанман обещава, че скоро нови правила на играта ще дойдат в сферата на недвижимите имоти и медицинските услуги, където властите възнамеряват да се борят с прекалено високите цени. В резултат на това хората ще се възползват от реформи в образованието, медицината и имуществените отношения, които ще помогнат за постигането на целите на т.нар „споделен просперитет“. Пътят към него е чрез намаляване на социалното неравенство – а то стана огромно в Китай.

И като цяло:

„Капиталовият пазар вече няма да бъде рай за капиталистите, които могат да забогатеят за една нощ. Културният пазар вече няма да бъде рай за псевдо звезди, а новините и общественото мнение вече няма да се покланят на западната култура. <…> Следователно, трябва да контролираме целия културен хаос и да изградим жизнена, здрава, мъжествена, силна и ориентирана към хората култура. “

Да, това е целта, която Си Цзинпин си поставя. И въпреки че китайското общество през последните десетилетия е преминало през сериозна уестърнизация, през култа към консуматорството и удоволствието, тоест попило е много „добродетели“ на съвременния западен капитализъм, новата политика на ККП няма да понесе поражение. Защото въпреки всички дълбоки промени, всички противоречия и проблеми, по -голямата част от китайците все още запазват чувството за национално единство и солидарност. И разбирането за справедливост.

Естествено, корекцията няма да бъде лека и безболезнена, но ККП има друг сериозен съюзник в тази борба. Това е китайски патриотизъм и е наистина масов. Следователно неслучайно в своята статия Гуангман, обяснявайки необходимостта и неизбежността на „дълбоката трансформация“, се фокусира върху външни предизвикателства и заплахи:

„В момента Китай е изправен пред все по -тежка и сложна международна ситуация. Съединените щати кроят военни заплахи срещу страната ни, извършват икономическа и технологична блокада, нанасят финансови удари и провеждат политическа и дипломатическа обсада на Китай. <… > Освен това САЩ започнаха биологична и кибер война срещу нас, започна атаки срещу общественото мнение в Китай. “

Тоест, „дълбоките трансформации“, които се случват в Китай, сами по себе си са необходими, за да „отговорят на бруталните и свирепи атаки на САЩ, както и на настоящата трудна международна ситуация“, обяснява Гуангман. Китайците разбират това много добре – слаб и слабоволен Китай ще стане жертва на външна експанзия, както това се случи през 19 век.

Оттук и най -важното предупреждение на Гуанман, цитирано в началото на статията: ако Китай, в конфронтацията си със Запада, разчита само на своите капиталисти и обучава младите хора по пазара на глобалната масова култура, тогава го очаква съдбата на СССР, той ще рухне, дори преди да бъде атакуван.

Всъщност такива държави-цивилизации като Китай и Русия не могат да бъдат победени отвън. Те могат само да бъдат подкопани отвътре, да бъдат разделени, за да се възползват от тяхните вътрешни грешки и вътрешна слабост, да ги направят управляеми и да им отнемат бъдещето, да възпитат новите поколения да бъдат слаби и лишени от национален характер, да ги пристрастят към опиума, реален или идеологически…

Китай разбира това много добре – включително от опита на Русия, която вече е платила ужасната цена с разпадането на страната. И двете сили ще направят всичко, за да гарантират, че вътрешното им устройство отговаря на интересите на народите и на тяхния цивилизационен код – тоест да бъде устойчив на всякакви външни предизвикателства.

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ22 часа ago

Колко градуса трябва да е в дома през зимата, оптималната температура в стаята

Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е...

БЪЛГАРИЯ24 часа ago

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

МС отпусна персонална пенсия на многодетна майка, родила и отгледала 6 деца

Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев проведе редовното си заседание днес. Ето какви решения прие Министерски съвет: Салдото по консолидираната...

БЪЛГАРИЯедин ден ago

Удължаваме почивката по Коледа и Нова година с няколко дни за отпуск

Краят на годината е вълнуващ, но и натоварен период за много хора, затова е важно да планирате почивките си разумно,...

БЪЛГАРИЯ3 дни ago

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

СВЯТ

СВЯТ3 дни ago

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТ4 дни ago

Водим борба за „нов световен ред“, никакви решения от Вашингтон и Брюксел не могат да променят това

Руският президент Владимир Путин порица днес САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви,...

СВЯТ4 дни ago

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТ4 дни ago

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТ5 дни ago

Виктор Орбан към страните от ЕС: Очаквайте изненади

Унгарският премиер Виктор Орбан отрече вчера, при закриването на срещата на върха на Европейската политическа общност, да е изолиран в...