СВЯТ
Италия обяви на ЕС война, която може да доведе до неговия крах
Новата правителствена коалиция на евроскептиците в Италия явно реши да се опълчи срещу ЕС и фактически да му обяви война, пише австрийският Contra Magazin. Огромният външен дълг и бюджетен дефицит на Италия позволяват на Рим да натисне групата около Макрон, Меркел и Юнкер за изгодна сделка по реструктурирането на италианския дълг. В крайна сметка това може да стане началото на края за ЕС, смята авторът на статията.
Италия фактически обяви война на Меркел и на Евросъюза и това може да доведе до краха на ЕС, пише австрийският Contra Magazin. Ако някой е имал съмненията, дали лидерите на коалицията евроскептици, която сега управлява Италия, ще се изправят срещу ЕС, ако предложения от тях бюджет бъде одобрен, то сега със сигурност няма такива, убеден е авторът на статията Марко Майер.
Вицепремиерът Луиджи Ди Майо от „Движение 5 звезди” и министърът на вътрешните работи Матео Салвини от „Лигата” настояват за суверенитет по отношение на Брюксел. Техният проектобюджет, съдържащ както намаляване на данъците, така и универсален доход, превишава разрешената от ЕС граница на бюджетния дефицит от 2% от БВП и е в размер на 2,4%.
Заради това в затруднено положение се оказват министърът на финансите на Италия Джовани Триа, защото не иска да съгласува този проектобюджет с Брюксел и предпочита по-малко конфронтационен и по-ориентиран към ЕС вариант. Но Ди Майо и Салвини имат напълно различни планове.
И двамата политици знаят, че имат значителни козове в ръце – колосалният държавен дълг на сума от повече от два милиарда евро, западнала банкова система, която по време на финансовата криза след 2008 г. не спаси парите на данъкоплатците, а също така почти един милиард евро задължения по системата „Таргет-2”, която се използва за вътрешните разплащания на централните банки от Еврозоната.
Както пояснява изданието, това означава, че те могат да натиснат по Жан-Клод Юнкер, Ангела Меркел и Кристин Лагард от МВФ, за да получи най-изгодни възможности за реструктуриране на дълга. За италианското правителство това ще стане определено облекчение предвид високата задлъжнялост.
Но, за да постигнат това Салвини и Ди Майо трябва да се опитат да се договорят с Брюксел, Берлин и МВФ за добра сделка за Италия, отбелязва Марко Майер. Именно затова бюджетният дефицит първоначално излезе отвъд границата от 2%, а след това отново падна под тях. Въпреки това всичко бе направено с такива условия, които както те и знаят, предизвикаха неудоволствие сред министрите на финансите от страните в ЕС. Целта бе да провокират Брюксел и да го представят за злодей, за да може общественото мнение отново да застане на страната на излизането на Италия от Евросъюза, разказва австрийското списание.
Друга точка от „настъплението” се състои в това, ЕС да се обнови отвътре, за което Салвини говори открито като за своя първостепенна цел. За това той вече влезе в съюз с Виктор Орбан, който направи Макрон основен враг в европейската политика и се сблъска с Жан-Клод Юнкер, пише Contra Magazin. Ако унгарският министър-председател бъде изключен от Европейската народна партия, то и Меркел, против която Орбан не се е изправял засега толкова открито, също ще стане враг за Унгария, а това е в интерес на Салвини. При такова положение логично следствие би станал алианса с „Алтернатива за Германия”, която клони към рейтинг на доверие от 20%, отбелязва авторът на статията
„Това, което виждаме в момента може да стане началото на края на този ЕС, който познаваме”, подчертава Марко Майер. Икономическата и финансовата криза от 2008 ж. и миграционната криза от 2015 г. станаха тежък удар за „еврокрацията”, твърди австрийското списание. Дори и ако това все още да не се забелязва в реалната политика. ЕС сега се намира в такова трудно положение, че му остават единствено две възможности – или планът на групата около Макрон, Юнкер и Меркел, целящ „задълбочаване” на съюза, ще проработи, или ЕС ще се разпадне и ще бъде заменен от нов съюз, заключва Contra Magazin.