ПАРИ
Икономическият растеж у нас се забавя
Въпреки прогнозите растежът на икономиката в България осезаемо се забавя, а тенденцията се наблюдава и в други европейски държави. Това отчетоха икономистът Георги Вулджев и финансистът Юлиян Войнов в коментар. Анализаторите са скептични, че прогнозите на Министерството на финансите за икономически растеж от 3,7% тази година ще се сбъднат.
В условията на сериозното забавяне на икономиката, което се наблюдава във втората половина на 2018 г. и в началото на 2019 г. не само у нас, но и в други европейски страни, не виждам как тези прогнози ще се изпълнят, невъзможно е”, коментира Георги Вулджев. Юлиян Войнов отбеляза, че още миналата година, с излизането на рамката на Бюджет 2019, анализаторите са прогнозирали, че е невъзможно страната ни да отбележи растеж от 3,7%.
“Тогава дори икономическото забавяне в световен мащаб не беше толкова ясно изразено. След последните данни обаче, имайки предвид най-вече ситуацията в Германия, основният търговски партньор на България, положението в Италия и др., ние няма как да останем настрани от този процес. За 2018 г. едва ли ще надхвърлим 3,2% – много по-малко от прогнозираните 3,6%. А за 2019 г. пък е почти нереалистично да коментираме растеж над 3%”, каза Войнов.
Увеличението на доходите, което беше отчетено през миналата година, ще продължи и през тази, коментира Войнов. Той прогнозира, че през първите няколко месеца от тази година може да има известно ускоряване на инфлацията, но с оглед забавянето на световната икономика, натискът ще започне да намалява. Едва ли ще видим сериозно ценово увеличение до края на годината, каза финансистът.
По последни статистически данни е видно, че икономиката на България расте най-бавно от всички новоприети членки на ЕС, коментира още Войнов. В сравнителен план страната ни не се представя добре – за последните 17 години имаме най-слабо развитие от всички други. Растем, но с бавен темп и изоставаме от развитието на останалите страни в Източна Европа. Според Вулджев една от причините за тези негативни данни е липсата на политическа амбиция да се стимулира повече икономическият растеж и да се предприемат по-амбициозни мерки за реформи.