СВЯТ
Изправени срещу изроди Катай и Русия все повече се сближават!
Изправени пред натиск и срещу двете от страна на Съедининените щати, Русия и Китай се сближават все повече през последните години, въпреки че и двете държави продължават стриктно да се придържат към принципите на необвързаност.
Китай кани Лавров в Пекин веднага след срещата с Блинкен.
Китайското външно министерство съобщи в четвъртък, че руският външен министър Сергей Лавров ще посети Китай следващата седмица, само дни след първата среща на върха на китайските дипломати с представители на администрацията на американския президент Джо Байдън.
Според съобщението визитата на Лавров ще бъде по искане на китайския държавен съветник и външен министър Ван Й, който в момента се намира в Анкоридж, Аляска.
Ван Й е там заедно с ръководителя на външната политика на Комунистическата партия на Китай Янг Джиечи, за среща на върха 2 + 2 с държавния секретар на Съединените американски щати Антони Блинкен и съветника по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан.
Срещата на върха от 18 до 19 март се провежда по покана на Съединените щати, но досега дипломати от Вашингтон категорично се противопоставят на идеята срещата да открие нов диалог.
Държавният департамент заяви, че основните му притеснения на конференцията са натискът на Китай върху китайската област Синдзян, Южнокитайското море и произхода на заразата COVID-19.
И все пак китайските лидери твърдят, че продължаването на диалога между двете световни сили може да бъде само нещо добро.
Срещата на Ван Й със Сергей Лавров ще бъде на 22 и 23 март. Това ще бъде няколко дни след срещата на върха в Аляска, която вероятно ще бъде фокусът.
Това ще бъде и първият път, в който двамата главни дипломати се срещат, откакто Джоузеф Байдън встъпи в длъжност през януари, което сигнализира за потенциална промяна от политиката на неговите предшественици и по-точно американския президент Доналд Тръмп, който засили враждебността на Съединените американски щати към двете нации.
В началото на президентството на Тръмп Белият дом и Пентагонът поставиха решителна промяна във военната стратегия на Съединените щати от войната срещу тероризма към „междудържавна стратегическа конкуренция“ с Русия и Китай.
Политиката на Байдън засега изглежда много малко се отклонява от този подход, като администрацията му прилага множество нови санкции срещу двете нации, както и ги определя като нарушители на правата на човека.
Китай и Русия “носят важна отговорност”
Джан Ханхуй, китайският посланик в Москва, заяви по-рано този месец пред Интерфакс, че като двете най-големи държави в света, Китай и Русия:
„Имат широк спектър от общи интереси за поддържане на мира и стабилността по света и за насърчаване на глобалното развитие и просперитет, и те носят особено важна отговорност, ”
„Готови сме да поддържаме взаимодействие с руската страна в сферата на отношенията между нашите страни и Съединените щати и да защитаваме още по-добре стратегическите интереси и интересите на развитието на двете страни“, каза Джанг.
Той добави, че китайско-руското военно-техническо сътрудничество:
„Въплъщава духа на стратегическо взаимно доверие и стратегическо взаимодействие“ и е спомогнало за насърчаването на регионалната стабилност.
Джанг също така насърчи Вашингтон, по случай 50-годишнината от „пинг-понг дипломацията“, която помогна да се проправи път към нормализиране на отношенията между Китай и Съединените щати, да се коригират миналите грешки и двете страни:
„Да се научат да мирно съжителстват със страни с различна история, култура и системи. ”
Всъщност подобно заравяне на томахавката вече е станало между Русия и Китай, които някога са били яростни врагове през по-голямата част от средата на 20-ти век, въпреки че и двете са били социалистически държави по това време.
Докато Съветският съюз е вече в миналото и Русия вече не се управлява от диктатура на пролетариата, двете сили все пак са създали „всеобхватно стратегическо партньорство“, което, макар и не официален съюз, предполага голяма степен на политическа, военна, икономическа, и научно сътрудничество.
Двете страни си сътрудничат и по икономически начинания, включително Евразийския икономически съюз, инициативата “Един път, Един пояс” и Шанхайската организация за сътрудничество, като всички тези големи международни рамкови срещи са насрочени за тази година, пише South China Morning Post.
Обаче не само Китай се среща с приятелите си във връзка със срещата на върха в Аляска. Антъни Блинкен пристигна в северната част на Съединените щати от скорошни срещи с лидери в Южна Корея и Япония заедно с американския министър на отбраната Лойд Остин.
Остин от своя страна ще придружи Байдън на обиколка на американски партньори в Тихия и Индийския океан, включително останалите трима членове на групата “Четворката” – Япония, Австралия и Индия. Макар и да не е официален алианс, тази група се разбира широко като антикитайски пакт и през последните години всяка държава е имала големи дипломатически разправии с Пекин.