ЗАКОН
Изненадващо французин е предпочетен за европейски главен прокурор Процедурата продължава следващата седмица с изслушването на тримата кандидати в ЕП
Според “Политико” фаворит на журито била Лаура Кьовеши. Аргументът – постиженията ѝ като началник на антикорупционната прокуратура (ДНА) в Румъния, която успя да докаже и изпрати в затвора десетки румънци по върховете на властта за злоупотреба с еврофондовете.
Управляващите в Румъния, която в момента е председател на Съвета на ЕС, се обявиха против кандидатурата на Кьовеши. Правосъдният министър Тудорел Тоадер дори изпрати писмо до колегите си в другите страни членки, в което обвини прокурорката в злоупотреба с власт.
Процедурата с гласуването на посланиците в сряда не е била ръководена от румънския представител, твърди “Политико”. Той доброволно отстъпил това задължение на колегата си от Финландия, който ще председателства ЕС през втората половина на годината.
Сега е ред на Европарламента да изслуша тримата кандидати следващата седмица и да посочи своя фаворит. Окончателното решение ще бъде взето след споразумение между него и съдебното жури.
Гласуването за първия в историята на ЕС главен прокурор между посланиците на страните членки се проведе в сряда. Това беше деня, в който стана ясно, че Еврокомисията следи с тревога последните събития свързани с върховенството на закона в Румъния и ще поиска обяснение за настъпилите там промени. Причина са две изненадващи постановления на правителството в Букурещ, с които бяха внесени две изменения в съдебната система. Според наблюдателите така сериозно ще бъде засегната независимостта на правосъдната система в северната ни съседка.
Изненадващо французинът Жан-Франсоа Бонер събра повече гласове от румънката Лаура Кьовеши за поста на първия в историята главен прокурор на Европейския съюз.
При таен вот на посланиците на страните членки в ЕС французинът е събрал най-много гласове, съобщи “Политико”, като се позовава на трима дипломати.
Вотът е бил изключително оспорван. Жан-Франсоа Бонер е получил 50 точки, а бившата шефка на румънската антикорупционна служба Лаура Кьовеши, която беше смятана досега за фаворит в надпреварата, и третият кандидат Ритер – по 29.
Бъдещият главен европейски прокурор ще може да обвинява хора за неправомерно използване на пари от еврофондове пред националните съдилища във всяка една от 22-те държави, участващи в проекта за засилено сътрудничество. Единствените от ЕС, които не участват, са Великобритания, Ирландия, Унгария, Полша, Швеция и Дания
Финалният списък с трима кандидати от общо двадесетина беше изготвен от жури, оглавявано от австрийската съдийка Улрике Хаберл-Шварц.