АНАЛИЗИ
Иранската погрешна преценка: Европа доведе САЩ до объркване
Излизането на САЩ от ядреното споразумение по Иран резонира в обществото. Решението на Доналд Тръмп предизвика неочаквана реакция на европейската арена, различна от очакванията на президента, в резултат на което в Америка се достигна до преки заплахи по адрес на нейните партньори.
Вашингтон призова европейските си съюзници да се откажат от всяко сътрудничество с Техеран в 180-дневен срок, иначе санкционния пакет ще се разпространи и върху тях, което предизвика истинска буря. Работата е там, че износът на ЕС в Иран, започвайки от 2015 г. расте скокообразно с 12-17% ежегодно. Само Германия има в своя актив споразумения за повече от три милиарда евро.
В плановете си за близко бъдеще европейските корпорации имат доставки на автомобилна техника, пътнически самолети, машини, медикаменти, производствено оборудване и т.н. за десетки милиарди долари, което донякъде компенсира частичния разрив на икономическите връзки с Русия.
Въпреки това САЩ дори не молят, а направо искат те да се откажат от перспективния пазар в името на създаването на „дъга на напрежение“ около Русия и ескалацията на напрежението в Близкия изток. Например, новият посланик на САЩ в Германия Ричард Гренъл след пристигането си в Берлин веднага публикува в „Туитър“ коментар, повече приличащ на заповед: „Германският бизнес трябва незабавно да прекрати работата си с Иран“.
Междувременно съюзът на европейските промишленици, топ-мениджъри, управители на корпорациите и т.н. затрупа правителствените органи със заявления с искания бизнесът им с Иран да бъде защитен, в резултат на което лидерите и министрите на водещите Европейски страни огласиха своята позиция, което явно не бе предвидено от САЩ.
„Искаме ли да сме васали на САЩ и да им се подчиняваме, захванали се за полите им?“ зададе въпроса министъра на финансите на Франция Брюно льо Мер.
„Искаме да работим за запазването на рамките на споразумението с Иран независимо от решенията на САЩ. По-конкретно, да оказваме политическа поддръжка и да осигурим възможността за присъствие на нашите компании, но също така подбуждайки всички страни да продължават преговорите за по-широко споразумение“, допълни френския президент Еманюел Макрон.
„Не трябва да се залъгваме относно обема на дейността на САЩ. Ще поемем по друг път“, на свой ред резюмира Ангела Меркел.
„Евротройката“ в лицето на Германия, Франция и Великобритания вече влезе в контакт с иранската страна, уверявайки, че ядрената сделка ще бъде реанимирана, а сътрудничеството ще продължи, независимо от напора на САЩ и възможните санкции. Случващото се в ЕС доведе до истинско объркване във Вашингтон, където по-рано никога не са усещали противодействие от страна на партньорите в процеса на създаване на поредната зона на ескалация. Освен това, при икономически натиск върху ЕС въпросът за размразяването на сътрудничеството с Русия ще се повдигне от само себе си.