СВЯТ
ЕС вече не гледа на Русия като на „стратегически партньор“
Русия повече не може да се възприема като „стратегически партньор“ на ЕС, се казва в резолюция, гласувана днес в Европейския парламент. 402 депутати подкрепиха документа, 163-а бяха против, а 89 се въздържаха.
С документа евродепутатите призовават за удължаване на санкциите срещу Москва. Отчитат се „нови сфери на напрежение между ЕС и Русия от 2015 г., включително намесата на Русия в Сирия, намесата в държави като Либия, Централноафриканската република и продължаващите агресивни действия в Украйна“. Депутатите също подчертават руската подкрепа за анти-ЕС партии и крайнодесни движения, намесата на избори и нарушаването на правата на човека в Русия.
Според резолюцията Москва нарушава международното право и затова ЕС „трябва да бъде подготвен да приеме допълнителни санкции срещу Русия“. Допълва се, че санкциите трябва да бъдат пропорционални на заплахите, които Москва представлява. През декември 2018 г. Съветът удължи икономическите санкции до 31 юли 2019 г.
В документа се съдържа и призив ЕС да преразгледа Споразумението за партньорство и сътрудничество с Русия и да ограничи сътрудничеството си до сфери от взаимен интерес. Депутатите посочват за селективен ангажимент глобални предизвикателства като климатичните промени, енергийната сигурност, дигитализацията, изкуствения интелект и борбата срещу тероризма.
По-тесни отношения ще бъдат възможни само ако Русия напълно изпълни Минските споразумения за прекратяване на войната в Източна Украйна и започне да спазва международното право, пише в резолюцията.
В документа се осъждат „дезинформационната кампания на Русия и кибератаките, с които се цели увеличаване на напрежението в ЕС и страните членки“.
Парламентът категорично осъжда извършваните от Русия нарушения на въздушното пространство на страните членки, особено в Прибалтика, където многократно териториалните води и въздушното пространство са нарушавани. Това нарушаване на международните правила представлява заплаха за съседите на Русия в Черно море, Балтийско море и Средиземно море, пише още в документа.
Депутатите отново повтарят безпокойството си, че проектът „Северен поток 2“ може да увеличи зависимостта на ЕС от доставки на руски газ и заплашва вътрешния пазар на Общността.
Законодателите също така са разтревожени от оказваната от Русия подкрепа за авторитарни режими и държави като Северна Корея, Иран, Венецуела и Сирия. Те също съжаляват, че за да дестабилизират държави, които искат да се присъединят към ЕС, Москва поддържа организации и политически сили като тези срещу Преспанското споразумение за разрешаване на спора за името между Гърция и Македония.