ПАРИ
Държавата няма да се намесва в сделка между унгарската MOL и „Лукойл-Нефтохим“
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов потвърди в понеделник, че унгарската компания МОЛ смята да участва в процедурата за продажбата на бургаската рафинерия “Нефтохим”, където мажоритарен собственик в момента е руската компания “Лукойл”, българската държава има една “златна” акция. Малинов каза, че от държавния представител в надзора на нефтопреработвателното предприятие е поискано да получава информация за хода на прорцедурата, но самата държава не може да се намесва в частна сделка.
Орбан потвърди, че унгарската MOL иска да купи „Лукойл-Нефтохим“ в Бургас
Когато има конкретна информация по въпроса, ще бъде изготвен доклад до парламента, но той не можа да се ангажира с коментар дали депутатите могат да предприемат нещо за сделката.
Макар че имаше предложение да се приеме законово задължение бъдеща смяна на собствеността на бургаската рафинерия да се одобрява с две трите мнозинство в парламента, в крайна сметка то не бе прието, защото приключи животът на Народното събрание, в чиито рамки бяха внесени конкретните текстове.
Българската държава следи отблизо процеса, но държавата не може да има пряка намеса в процеса по смяната на собствеността, коментира Малинов по време на посещението си с премиера Димитър Главчев в ПАВЕЦ “Чаира”.
Като правителство и като министър на енергетиката напълно уважаваме частната собственост, от тази гледна точка българската държава не може да има решаваща дума по отношение промяната на собствеността на рафинерията. Но от гледна точка на значимостта на рафинерията не само за националната сигурност, но и за енергийната сигурност на държавата, ние осъществяваме много близък мониторинг на тези процеси, каза енергийният министър.
Той допълни, че на заседание на Надзорния съвет на рафинерията, проведено на 18 декември с участието на държавния представител, е поискано правителството да бъде своевременно информирано за всеки един етап от процеса по отношение смяната на собствеността.
Той обясни, че по време на срещата му с външния министър на Унгария Петер Сиярто в София преди десетина дни е бил информиран, че МОЛ е един от участниците в процеса за подаване на оферти за закупуване на мажоритарния дял от собствеността на рафинерията.
Очаква се подаването на оферти да стане в началото на 2025 г.
“Лукойл” обяви в началото на декември 2023 г. че смята да търси купувач за активите си в България. Това се случи след поредица от действия на държавно и политическо ниво срещу нефтопреработвателното предприятие, което от началото на 2024 г. спря да внася руски суров петрол за производство на горива.
През август 2023 г. правителството отне концесията на рафинерията за терминала за разтоварване на танкери “Росенец” и инфраструктурата отново мина на подчинение на “Пристанищна администрация”. Политическият натиск над “Нефтохим” продължи и през ноември 2023 г. след поредица политически разправии и заплахи управляващите от “Продължаваме промяната-Демократична България”, некоалиционният им партньор ГЕРБ и пришилото се ДПС се разбраха вносът на руски петрол в България да бъде прекратен “в срок не по-рано от 1 март 2024 г. и не по-късно от 15 март 2024 г.”. Реално вносът бе прекратен още в края на декември 2023 г.
Малко преди това от “Лукой” обявиха, че започват да преразглеждат активите си в България и се оплакаха от “дискриминационни закони и други несправедливи, пристрастни политически решения спрямо рафинерията, които нямат нищо общо нито с цивилизованото регулиране на големия бизнес, нито с увеличаването на приходната част на бюджета на страната”.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?