ПОЛИТИКА
ДБ пак се дърпа: Не дава министри в новия кабинет, само рамо в НС
След катастрофално ниския си резултат на парламентарния вот, ДБ обмисля да приложи стария си трик и да не дава свои хора за министри в новия кабинет на “Продължаваме промяната”. Почти сигурно, тъмносините ще обещаят парламентарна подкрепа и нищо повече, за да запазят индивидуалност и да не ес нагърбват с пълната отговорност на новата власт.
За този вариант намекна сутринта и шефът на Зелените Борислав Сандов, чието движение е част от коалицията и единствени казаха точно и ясно преди балотажа, че ще подкрепят Румен Радев.
За варианта подкрепа без министри от ДБ подхвърлиха още когато в медиите се завъртя списъкът с министри, който бе категорично опроверган от десницата, както и от страна на Кирил Петков и Асен Василев. Политическият съюз отсече, че Христо Иванов няма намерение да става правосъден министър в новия кабинет.
Така или иначе преговорите между партиите на промяната продължават, утре се завихрят с пълна сила и все още няма консенсус около най-важните политики. Естествено, очаква се да бъде подписано и коалиционно споразумение.
Причината десницата да не иска да влезе в новия кабинет е заради твърде малката си тежест с 16 депутати. При положение, че Христо Иванов се отказа от участие в правителство още при първите избори, когато коалицията се сдоби с 27 депутати и отбеляза своя първи възход.
Тогава бившият министър заяви, че с толкова малко народни избраници не може да прокара нито една от политиките и приоритетите на формацията.
Ние сме политическа сила във възход, но не считаме, че това място ни отрежда сред онези субекти, които да имат първостепенна роля в претендирането за мандат, който вие да им връчите, заяви тогава Иванов.
Сега, според вещи в ситуацията, десницата се чувства малоценна с лошия си резултат, но не иска да рискува да загуби още, в случай, че новото управление не се докаже и се провали, тъй като всички са наясно, че периодът е изключително труден и неблагоприятен. ДБ пък не може да си позволи да трупа черни точки и съвсем да се срине до старите си нива, които не й позволяваха дори да влезе в парламента.
ДБ си прави и друга сметка – че ако управлението на ПП не се справи добре, индиректно това ще надигне тяхната “вълна”, защото ударът дойде тъкмо от Харвардското дуо, което изтегли много от колебаещите се симпатизанти на Градската десница.