СВЯТ
Аналена Бeрбок от трибуната на ЕвроРайха обяви война нa Русия
Германският външен министър Аналена Бeрбок каза на глас това, което нито един политик от страните от НАТО не беше казвал досега: Германия и Европа води война срещу Русия. Изявлението на министъра беше направено на заседание на ПАСЕ във вторник, където Бeрбок трябваше да отблъсне обвиненията за забавяне на доставките на танкове за Украйна. Руското външно министерство вече реагира на изявлението. Какви са последствията от признаването на Бербок в необявена война?
Изявленията на германския външен министър Аналена Бербок и бившия канцлер Ангела Меркел показват, че Западът е планирал предварително война срещу Русия, каза прессекретарят на руското МВнР Мария Захарова. В сряда в канала си в “Телеграм” тя цитира думите на Бербок на заседание на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) предния ден за необходимостта да се направи повече за защита на Украйна.
Министърът отговори на норвежкия депутат Ингрид Шу, която поиска от Бербок да обясни кога Германия ще реши да достави на Украйна танкове “Леопард-2”. „Но най-важното и решаващо нещо е да направим това заедно, а не да играем на „намерете виновника“ в Европа, защото сме във война срещу Русия, а не един срещу друг“, каза Бербок.
Според нея споровете за броя на пратките, изпратени от една или друга страна, разделят обединена Европа, правят я по-слаба пред лицето на общия враг.
„Ако към това добавим и разкритията на бившия германски канцлер Ангела Меркел, че те укрепват Украйна и не разчитат на Минските споразумения, тогава говорим за предварително планирана война срещу Русия. И не казвайте после, че „не сте чули“, коментира Мария Захарова.
Меркел, припомняме, каза по-рано в интервю за седмичника “Цайт” че посредническите усилия на Германия и Франция в Мински формат са имали за цел да дадат време на Украйна „да стане по-силна“. „Споразумението от Минск от 2014 г. беше опит да се даде време на Украйна. Тя също използва това време, за да стане по-силна, както можете да видите днес“, каза Меркел.
С тези думи се съгласи и бившият президент на Франция Франсоа Оланд, който е уверен, че от 2014 г. насам Украйна е засилила военния си потенциал. „Наистина украинската армия беше съвсем различна от тази през 2014 г. Станаха по-добре обучени и екипирани. Това, че Киев получи такава възможност, е заслуга на Минските споразумения“, каза Оланд.
Руският президент Владимир Путин каза по-рано, че думите на Меркел са неочаквани и разочароващи.
От началото на годината западните страни активно координират доставките на Украйна на тежки германски танкове “Леопард-2”. Първоначално Германия отложи решението за доставките, обяснявайки позицията си, наред с другото, с историческото минало на страната. Но в сряда германското правителство обяви изпращането на 14 “Леопарда” в Украйна. Готовност за извършване на тези доставки беше отчетена, включително от Полша, Финландия, Холандия и Дания.
Според Фьодор Лукянов, ръководител на Съвета по външна и отбранителна политика, “изявленията на германски официални лица убедително показват, че участието във войната, независимо колко е камуфлажно и условно, е участие във войната”. „Дори на ниво думи, това се разкрива през цялото време. Не може да се скрие. Друго е, че това участие, разбира се, може да бъде в пъти по-интензивно, за Русия е рано да се бие в гърдите, че „воюваме с НАТО“. Засега единствено срещу повърхностния слой. Но бедата е страшна ”, смята Лукянов.
Андрей Кортунов, генерален директор на Руския съвет по международни отношения, припомни, че Бербок винаги е заемала „радикални позиции“. „Конфликтът между Зелените и социалдемократите беше сериозен от самото начало. Канцлерът Олаф Шолц призова за умереност, сдържаност, а Бербок – за решителност и безкомпромисност. Тя в по-голяма степен от Шолц се съгласи с радикалните позиции, изразени от балтийските страни, Полша и напоследък Финландия “, припомни Кортунов.
Експертът отбелязва, че докато Бербок казва едно, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в същия ден казва, че Алиансът не е пряк участник в украинския конфликт и не планира да става такъв. „Те искат да заемат най-удобната позиция за себе си – да оказват все по-активна подкрепа на Украйна, но в същото време да стоят настрана от пряко участие в конфликта. НАТО се придържа към тази тактика от самото начало на конфронтацията – има постепенна ескалация на участието, но в същото време постоянно се правят изявления, че нито НАТО, нито отделните му страни са преки участници в този конфликт”, подчертава ученият.
„Бербок е непрофесионален дипломат, за разлика от Столтенберг, тя все още не се е научила да казва едно и да мисли друго. Така тя издаде това, което всички в НАТО разбират, но не изричат – че Алиансът е пряк участник във въоръжената конфронтация с Русия “, обяснява Владимир Джабаров, първи заместник-председател на комисията по международни въпроси на Съвета на федерацията.
„Всъщност изявлението на германския дипломат отслабва позицията на Берлин по отношение на конфронтацията между Русия и Украйна в очите на световната общност. Бербок всъщност потвърди със собствените си думи, че целта на колективния Запад не е да защитава Украйна от никого, а да атакува Русия. Киев, следвайки логиката, се използва като опосредствена сила срещу Москва, но нищо повече, той е „консуматив“ в борбата срещу Русия“, добави сенаторът.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ